به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

علف های زینتی چیست؟

علف زینتی چیست

علف های زینتی یکی از آیتم های زیبا برای طراحی فضای سبز هستند که کاشت آن ها در سال های اخیر رایج شده است. هریک از علف های زینتی شرایط نگهداری خاص خود را دارند و برای اقلیم های متفاوتی مناسب هستند؛ همچنین با توجه به سبک طراحی هر محوطه ای، بهتر است علف زینتی ای کاشته شود که هارمونی محیط را به هم نریزد. در این مقاله به بررسی چند نمونه از علف های زینتی رایج برای کاشت در محوطه می پردازیم.

پامپاس گرس

علف زینتی پامپاس گرس یکی از زیباترین علف های زینتی بومی آمریکای جنوبی است که ارتفاع آن به 2.5 متر می رسد. این گیاه زیبا به دلیل گل های زیبایی که می دهد مشهور است. گل های پامپاس با گذشت زمان کمرنگ می شود و در نهایت به رنگ کرم درمی آید. این گیاه به نور زیاد حداقل 6 ساعت نور مستقیم روز نیاز دارد و در فصل گرم مثل تابستان زیبایی گیاه دوچندان می شود. در صورت نور ناکافی گلدهی خوبی نخواهد داشت، بنابراین به محل کاشت آن دقت کنید. همچنین تحمل بالایی در برابر شرایط جوی هم گرما و هم سرما دارد. پامپاس گرس علی رغم گل های نرم و لطیفی که دارد، ساقه و برگ های زبر و برنده ای دارد که بهتر است دور از محل بازی کودکان و حیوانات خانگی کاشته شود.

گیاه پامپاس گرسمیسکانتوس

میسکانتوس بهترین گزینه برای محوطه های گرمسیری به شمار می رود. پرپشت بودن این گیاه آن را تبدیل به گزینه ای مناسب برای پوشش فضای سبز کرده است. بهترین رشد را در نور کامل دارد و ارتفاع آن در صورت رشد کامل به 1/5 تا 2 متر می رسد. شاخ و برگ های این گیاه در فصل پاییز به رنگ قرمز و نارنجی درخشان در می آید. در نور کامل و فصل تابستان بهترین رشد و گلدهی را دارد و ممکن است در نیم سایه برگریزی داشته باشد. شاخ و برگ آن در اوایل تابستان رشد می کند و در اواخر تابستان گل های سفید یا صورتی می دهند. میسکانتوس در اغلب خاک ها رشد می کند و بین علف های زینتی بیشترین سازگاری با انواع خاک به خصوص خاک های سنگین را دارد. خاک بسیار مرطوب باعث پوسیدگی ریشه گیاه در زمستان می شود.

فستوکا آبی؛ یکی دیگر از علف های زینتی

فستوکا آبی گیاهی زیبا و سوزنی برگ به رنگی آبی خاص است که در تمام فصول این رنگ زیبا را حفظ می کند و اصطلاحاً همیشه سبز است. این گیاه آفتاب دوست به نور کامل نیاز دارد و اگر در سایه قرار بگیرد، برگ های آن سبز می شوند. به خاک با زهکش مناسب زیاد دارد و در صورت سنگین بودن خاک و داشتن رس زیاد، ریشۀ گیاه از بین می رود. فستوکا مناسب مناطق گرمسیر است و با رنگ آبی منحصر به فردی که دارد، چشم انداز زیبایی در محوطه های صخره ای و خشک ایجاد می کند. فستوکا به آبیاری نسبتاً کمی نیاز دارد و به خشکی مقاوم است. البته باید به این نکته دقت کنید که قرار گرفتن گیاه در برابر گرمای طولانی مدت، عمر آن را کوتاه می کند.

گیاهان زینتی

علف یاغی صورتی

علف زینتی یاغی صورتی نه تنها یکی از علف های زینتی زیبا و خوشرنگ است، بلکه از نظر نگهداری نیز نیاز به رسیدگی پایینی دارد و به زمان زیادی احتیاج ندارد. این گیاه با سرعت رشد متوسطی که دارد، بهتر است در فصول بهار یا اوایل پاییز و حداقل یک ماه قبل از اولین یخبندان کاشته شود. در بهار و تابستان، شاخه های بلند و باریک آن به رنگ سبز هستند، اما با نزدیک شدن به پاییز، این گیاه گل‌های لطیفی به رنگ‌ صورتی یا صورتی مایل به قرمز می دهد. با نزدیک شدن به فصل زمستان، گل ها رنگ خود را از دست می دهند اما گلبرگ های خشک شده همچنان در طول فصل خواب جذابیت بصری دارند. علف یاغی صورتی به آب و هوای گرم و خشک تمایل دارد و مانند اکثر علف های زینتی بیشترین شکوفایی را در آفتاب کامل دارد، اما در نیم سایه نیز دوام دارد.

سوییچ گرس؛ یکی دیگر از علف های زینتی

سوییچ گرس یا به اصطلاح چمن شلاقی یکی دیگر از علف های مقاوم است که به دلیل ارتفاع و رشد زیادی که دارد جلوه زیبایی در محوطه ایجاد می کند. در نور کامل بیشترین رشد را دارد اما در نیم سایه هم مقاومت دارد و اگر برای طولانی مدت در معرض سایه قرار بگیرد، ضعیف خواهد شد. مانند علف میسکانتوس، سوییچ گرس نیز در انواع خاک رشد می کند و به خاک حساس نیست. برخی آن را در گلدان های بزرگ می کارند ولی سوییچ گرس می تواند گزینه بسیار مناسبی برای کاشت در باغچه و فضای سبز باشد. این گیاه گل های زیبای صورتی ای می دهد که جلوۀ آن را در محوطه چند برابر می کند.

علف جنگلی ژاپنی

این علف همانگونه که از نامش پیدا است، بومی جنگل های ژاپن است و ظاهر بسیار خوشرنگ، زیبا و پرپشتی دارد. این گیاه با رشد کٌند و برگ های سبز روشنی که دارد، بهتر است در فصل بهار یا اوایل پاییز کاشته شود اما آن را در گرمای خشک تابستان نکارید. پخش مالچ روی زمین و در اطراف گیاه به خنک نگه داشتن خاک و حفظ رطوبت در تابستان کمک می کند و همچنین علف های هرز را دور نگه می دارد. علف جنگلی ژاپنی به دلیل اینکه در سایه نیز رشد می کنند، گزینۀ مناسبی برای پوشش زمین در مناطق سایه دار به شمار می رود. گل های آن در نیمه دوم تابستان با رنگ نارنجی زیبایی خودنمایی می کنند.

علف زینتی جنگلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *