به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طراحی و اجرای فضای سبز

طراحی و اجرای فضای سبز

 

طراحی و اجرای فضای سبز برای فضاهای مختلف علاوه بر آنکه  می تواند باعث طراوت و تازگی آن ها شود از نظر ظاهری و جلوه دیداری هم می تواند زیبایی آن ها را افزایش دهد. به طور کلی مراحل طراحی و اجرای فضای سبز برای رسیدن به نتیجه مطلوب در چند مرحله انجام می شود.

اولین مرحله از طراحی و اجرای فضای سبز بررسی اولیه محیط مورد نظر و سپس  طراحی سه بعدی قبل از اجرا برای رسیدن به یک جمع بندی مناسب از اجرای فضای سبز با توجه به طرح و نقشه اولیه و در پایان خدمات باغبانی مناسب برای حفظ و نگهداری شرایط موجود می باشد. انجام هریک از این مراحل در طراحی و اجرای فضای سبز می تواند مهم و حیاتی باشد. چون هر گونه کم کاری یا عدم انجام این مراحل می تواند باعث افت کیفیت و پایین آمدن جلوه دیداری فضای ایجاد شده گردد.

 

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز اولین گام و مرحله مقدماتی برای ایجاد یک فضای سبز زیبا و‌ چشم نواز می باشد. طراحی اولیه اصولی، کارآمد و منطبق با اصول فنی می تواند نقش مهمی در زیبایی ظاهری و کار آمدی فضای سبز داشته باشد.‌

در طراحی اولیه معمولا به چگونگی شکل گیری سازه های فضای سبز و گونه های مختلف گیاهان یا درختانی که قرار است در محل کاشته شوند ، پرداخته می شود.

بودن یا نبودن حوض و آبنما و‌ جای نصب یا شکل نصب آن ها، راه های عبوری یا فضاهای تردد، محل های نشستن‌‌ با آلاچیق یا بدون آلاچیق همه به شکل کلی مورد بررسی قرار می گیرد.‌

سپس در طراحی سه بعدی نقشه اولیه احداث فضای سبز شکل می گیرد. طراحی اولیه فضای سبز در برنامه های سه بعدی باعث می شود که قبل از انجام هر کاری بتوان فضای سبزی که قرار است در آینده احداث گردد دیده شود و نسبت به برطرف کردن مشکلات آن اقدام‌ گردد تا در آینده مشکلی به وجود نیاید که برای برطرف کردن آن نیاز به صرف هزینه های اضافی باشد. لذا طراحی اولیه فضای سبز می تواند نقش مهمی در کیفیت و بازدهی کار داشته باشد.‌

 

اجرای فضای سبز

 

اجرای فضای سبز

اجرای فضای سبز به شکل درست و اصولی می تواند نقش مهمی در زیبایی و کیفیت فضای سبز داشته باشد. لذا بعد از انجام طراحی اولیه فضای سبز، اجرای آن باید به افراد و شرکت های ماهر و کار آمد سپرده شود.

اجرای فضای سبز بدرستی و دقیق از مهمترین مراحل کار است چون هر چقدر طراحی اولیه با کیفیت باشد و اصول مهندسی در آن رعایت شده باشد یک اجرای نامناسب و ناقص می تواند باعث افت کیفیت و زیبایی ظاهری فضای سبز شود.

اجرای درست و اصولی فضای سبز فقط محدود به استفاده از مصالح با کیفیت نمی شود بلکه اجرای درست و استفاده مناسب از این مصالح می تواند نقش تعیین کننده ای در نتیجه پایانی کار داشته باشد.

شرکتهای زیادی هستند که اجرای فضای سبز را انجام می دهند منتهی برای انتخاب یک شرکت مناسب و کارآمد بهترین روش آن است که نمونه های انجام شده شرکت و کیفیت آن ها مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان به نتیجه مناسب دست پیدا کرد‌.

در زمان اجرای فضای سبز باید قبل از انجام هر کاری پیش بینی های لازم برای احداث فضاهای مختلف انجام شود تا در آینده تداخلی بین کارکرد فضاهای مختلف صورت نگیرد. چراکه تداخل عملکرد باعث برهم خوردن نظم و پایین آمدن کیفیت کار می شود.

مثلا استفاده از گل ها و گیاهانی که به دلیل ساختار خاص خود حشرات زیادی را به خود جذب می کنند در کنار فضاهایی که برای نشستن تعبیه می شود می تواند عملکرد این فضا ها را دچار اختلال کند و نشستن در آن فضا را برای ساکنین سخت و غیر ممکن نماید.

 

قیمت فضای سبز

قیمت طراحی و اجرای فضای سبز می تواند با توجه به کوچک یا بزرگ بودن فضا متفاوت باشد. همچنین نوع گل ها و گیاهانی که برای کاشت در فضای مورد نظر انتخاب می شوند می تواند نقش مهمی در هزینه تمام شده فضای سبز داشته باشد.

از عوامل دیگری که می تواند باعث افزایش یا کاهش هزینه تمام شده طراحی و اجرای فضای سبز شود شکل طراحی و پیچیدگی یا ساده بودن آن است یعنی هرچه سازهایی که قرار است ایجاد شود پیچیده تر باشد باعث افزایش هزینه ها می شود. نوع مصالح به کار گرفته شده در محوطه سازی فضاهای سبز هم می تواند نقش مهمی در افزایش قیمت تمام شده آن ها داشته باشد.

لذا قبل از اجرای فضای سبز باید یک برآورد کلی و اصولی از هزینه های اجرای فضای سبز با مصالح و گل ها و گیاهان مختلف انجام شود تا بتوان بهترین تصمیم را برای انجام و اجرای فضای سبز مناسب و با کیفیت اتخاذ نمود.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که هزینه های زیاد برای محوطه سازی و خرید گلها و گیاهان فقط به زمان اجرا محدود نمی شود و خود بخود می تواند باعث بالا رفتن هزینه های جاری نگهداری در کوتاه مدت و بلند مدت شود و برای همه افراد مقرون به صرفه نباشد.

 

قیمت هر مترمربع طراحی فضای سبز

قیمت هر مترمربع طراحی فضای سبز با توجه به نوع طراحی و مواد و مصالح یا درختان و گیاهانی که مورد استفاده قرار می گیرد می تواند متفاوت باشد. نوع طراحی و پیچیدگی یا ساده بودن آن می تواند نقش مهمی در قیمت‌ هر متر مربع طراحی و اجرای فضای سبز داشته باشد.

همچنین نوع شرکتهایی که طراحی فضای سبز را انجام می دهند می تواند در هزینه تمام شده هر متر مربع تاثیرگذار باشد. شرکت هایی که برای بالا رفت دقت و کیفیت طراحی از برنامه های نرم افزاری استفاده می کنند و به شکل سه بعدی طراحی اولیه را ارائه می دهند تا مجریان و سفارش دهندگان طراحی اولیه را در شرایط بهتری قبل از اجرا ببینند.

معمولا هزینه طراحی های سه بعدی‌ با طراحی های ساده متفاوت می باشد.‌ با توجه به دلایلی که گفته شد و نوسانات زیاد  قیمت ها به دلیل شرایط ناپایدار اقتصادی، تعیین یک رنج مشخص قیمتی برای هر متر مربع طراحی فضای سبز کار سختی و غیر معقول می باشد لذا بهترین روش برای اطلاع از قیمت های جاری طراحی هر متر مربع فضای سبز مراجعه به فضای مجازی و درگاه های ورودی شرکت های مختلف می باشد.

 

تعرفه فضای سبز

 

تعرفه فضای سبز

تعرفه فضای سبز با توجه به شرایط مناطق مختلف و فصول مختلف سال ممکن است متفاوت باشد. همچنین باید توجه داشت که به دلیل نوع و شرایط کارکرد شرکت های مختلف تعرفه های آن ها یکسان نبوده و ممکن است تا حدودی متفاوت باشد.

سطح و نوع طراحی فضاهای سبز هم از نکاتی است که تاثیر غیر قابل انکاری در افزایش و کاهش تعرفه آن ها می تواند داشته باشد.

یعنی هرچه طراحی پیچیده تر باشد قطعا تعرفه اجرا و نگهداری آن بیشتر خواهد شد. بنابراین یک تعرفه یکسان و مشخص برای طراحی و اجرای فضای سبز و‌ همچنین نگهداری فضای سبز وجود ندارد و شرایط فضای طراحی، نوع طراحی، شرکت طراح و اجرا کننده و کیفیت مواد اولیه مورد است که نوع و میزان تعرفه را مشخص می کند.

 

هزینه فضای سبز

هزینه فضای سبز با توجه به نوع طراحی، محوطه سازی، نوع گل ها و گیاهان‌ و ساده یا پیچیده بودن طراحی می تواند متفاوت باشد. از اولین نکاتی که می تواند باعث افزایش یا کاهش هزینه شود اندازه و متراژ فضای سبزی است که برای ایجاد فضای سبز در نظر گرفته شده است.

نکته دیگر که ممکن است در هزینه های طراحی و اجرای فضای سبز تاثیر گذار باشد میزان و متراژ فضایی است که قرار است محوطه سازی شود یا به ایجاد فضای سبز اختصاص پیدا کند. همچنین نوع گل ها و گیاهان فضای سبز که تزئینی و گران قیمت باشند یا از گل ها و گیاهان معمولی برای این کار استفاده شود می تواند در هزینه تمام شده نقش غیر قابل انکاری داشته باشد.

سادگی یا پیچیدگی نوع محوطه سازی هم می تواند در کاهش یا افزایش قیمت ها تاثیر داشته باشد. از نکات مهمی که می تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت ها شود نوع شرکتی است که برای طراحی و اجرای فضای سبز در نظر گرفته می شود چون نوع و کیفیت کار آن ها می تواند باعث تغییر قیمت ها شود به شکلی که قابل چشم پوشی نباشد.

 

شرکت طراحی و اجرای فضای سبز

 

شرکت طراحی و اجرای فضای سبز

شرکت طراحی و اجرای فضای سبز با توجه به تجربه و سابقه کار می تواند نقش مهمی در کیفیت و نتیجه کار داشته باشد. نوع پرسنل و میزان تبحر و تجربه آن ها نقش مهمی در کیفیت کار شرکت های طراحی و اجرای فضای سبز دارد.‌

عملکرد شرکت های فضای سبز هم با یکدیگر متفاوت است گاهی این شرکت ها همه‌ فعالیت های طراحی و اجرا را به شکل متمرکز و مجتمع انجام می دهند و گاهی برای تمرکز بیشتر و بالا رفتن کیفیت فعالیت های خود را فقط در حوزه طراحی یا اجرا به شکل مجزا متمرکز  می کنند.

البته باید توجه داشت که انجام طراحی و اجرای فضای سبز به شکل متمرکز در یک شرکت می تواند باعث بالا رفتن کیفیت کار شود چون طراح و مجری با روال کار هم آشنا هستند و کمتر دچار مشکل می شوند.

 

شرکت های طراحی فضای سبز

شرکت های طراحی فضای سبز به شکل مجزا  طراحی اولیه فضاهای سبز را انجام می دهند. معمولا رول کار شرکت های طراحی و اجرای فضای سبز به این شکل است که ابتدا کارشناسان این  شرکت ها  قبل از انجام هر کاری باید فضای مورد نظر را مورد بازدید قرار دهند و پس از سنجیدن و ارزیابی شرایط نسبت به انجام طراحی اقدام کنند.‌

البته امروزه عملکرد شرکت های طراحی فضای سبز با گذشته متفاوت است چون با توجه به گسترش طراحی های رایانه ای  و استفاده از نرم افزارهای مختلفی که برای فعالیت ها مختلف طراحی شده است. شرکت های طراحی و اجرای فضای سبز هم از برنامه های طراحی سه بعدی فضای سبز استفاده می کنند.

طراحی سه بعدی فضای سبز این امکان را به مجریان و سفارش دهندگان می دهد که قبل از انجام هر کاری طراحی اولیه را ببینند و مزایا و محاسن آن را مورد ارزیابی قرار دهند تا به یک جمع بندی مناسب برای اجرا برسند.

این روش باعث می شود که کارهای اجرایی فضای سبز با کیفیت مناسب انجام شود و نیاز به دوباره کاری یا هزینه های اضافی نباشد.

 

طراحان فضای سبز

طراحان فضای سبز با توجه به رونق گرفتن طراحی و اجرای فضای سبز در جامعه تلاش می کنند تا با بکارگیری روش های جدید طراحی، حجم بیشتری از بازار را به خود اختصاص دهند.‌ امروزه شرکت های زیادی هستند که کار طراحی و اجرای فضای سبز را انجام می دهند.

منتهی برای انتخاب طراحان فضای سبز مناسب و کارآمد می بایست به شرکت های مراجعه شود که سابقه و تجربه کاری بالایی در این زمینه دارند.

طراحان فضای سبز تلاش می کنند تا با استفاده از روش های جدید و به روز طراحی، کیفیت و بازدهی کار طراحی و اجرای فضای سبز را افزایش داده و طرح های مناسب و با کیفیت به مجریان و سفارش دهندگان تحویل دهند.

 

 

اشتراک گذاری

مقالات بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.