به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن

روف گاردن

روف گاردن نوعی طراحی جدید برای ایجاد فضای سبز در مکان های پرت و بلا استفاده مثل پشت بام می باشد. همانطور که از نام  طراحی روف گاردن مشخص می شود هدف از این کار ایجاد باغ و باغچه برروی پشت بام می باشد.

برای دریافت مشاوره در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن با ما تماس بگیرید.

 

شرایط ایجاد روف گاردن کوچک و یا بزرگ ممکن است با توجه به سلیقه ساکنین یا نوع طراحی روف گاردن متفاوت باشد. یعنی شکل طراحی در آن متفاوت بوده و از جا نمایی تعدادی گلدان کوچک و بزرگ شروع و تا ترکیبی از انواع گلدان و فضای سبز و حتی کاشت چمنزار و گل های تزیینی به شکل متمرکز در نوسان می باشد. این سبک از دیزاین روشی جدید برای ایجاد فضای سرسبز، زیبا و بکر به شکل خاص در فضاهای پرت و خصوصی است.

طراحی و ساخت روف گاردن

طراحی روف گاردن

معمولا به هر نوع فضای سبزی که بر روی پشت بام ایجاد شود روف گاردن گفته می شود. شرایط این فضا ممکن است با توجه به نوع طراحی و سلیقه ساکنان متفاوت باشد و متناسب با شرایط شامل مجموعه ای از گیاهان، گلدان های کوچک و بزرگ، فضای سبز چمن کاری، آبنما، آلاچیق، مبلمان روف گاردن و یا باغی، سایبان و…  باشد.

برای طراحی و اجرای روف گاردن ابتدا باید با توجه به شرایط سازه یک طراحی اولیه برای آن در نظر گرفته شود سپس نسبت به فراهم کردن شرایط اولیه برای اجرای طرح مانند عایق کاری، ایزولاسیون، زیرسازی، شبکه تامین آب لازم برای آبیاری و تعبیه تاسیسات خروجی  آب پسماند اقدام شود.

البته باید به این نکته توجه داشت که نوع طرح و شرایط اجرای آن می تواند نقش مهمی در زیرسازی، شیب بندی، شبکه ابیاری و تخلیه آب اضافی داشته باشد. یعنی هرچه فضای سبز ایجاد شده پیچیده تر باشد برای ایجاد ایمنی های اولیه سازه، کارهای زیر سازی و شیب بندی سخت تر می شود.

طراحی روف گاردن به شکل مدرن

طراحی روف گاردن به دو شکل سنتی و مدرن انجام می شود. در روش سنتی معمولا با قراردادن چند گلدان و فلاور باکس، روف گاردن پشت بام شکل می گیرد و با گذاشتن تعدادی صندلی یا یک تخت برای نشستن این پازل تکمیل می شود.

اما در طراحی روف گاردن به شکل مدرن ممکن است شرایط متفاوت باشد چون در این روش، ممکن است طراحی و جا نمایی فضای سبز پیچیده تر و شکیل تر از روش سنتی باشد.

در روش مدرن، شرکت طراحی روف گاردن برای شکل گیری فضای سبز پشت بام از روش ترکیبی استفاده می کنند  یعنی علاوه بر آنکه  انواع گلدان و فلاور باکس کوچک و  بزرگ در پشت بام جا نمایی می شوند.   از عایق بندی مناسب برای کاشت چمن مصنوعی یا طبیعی و همچنین گل ها و گیاهانی با عمق ریشه کم استفاده می شود.

در طراحی و اجرای  روف گاردن مدرن سعی می شود از حداکثر فضای پشت بام یا تراست با توجه به شرایط برای کاشت گلها و گیاهان مختلف استفاده شود.

همچنین در روف گاردن مدرن سعی می شود فضاهای مناسب و شیکی برای نشستن طراحی و  اجرا شود که هم از راحتی لازم برای این کار برخوردار باشد و هم از نظر زیبایی ظاهری و نمای دیداری شرایط لوکس و لاکچری داشته باشد. به همین دلیل انواع سایبان ها و آلاچیق ها با مواد مختلف در طرح بندی های متفاوت در این روش اجرا می شوند.

اجرای روف گاردن

اجرای روف گاردن

در اجرای روف گاردن به شکل مدرن به دلیل استفاده از حد اکثر فضای پشت بام  و کاشت انواع گل ها و گیاهان تزیینی می تواند شرایطی به وجود آید که  نسبت به روش سنتی از نظر زیبایی ظاهری و طراوت در شرایط مطلوب تری قرار بگیرد.

حتی در خیلی از موارد می توان با یک طراحی حساب شده و شکیل، باغ هایی با گل ها و گیاهان تزیینی زیبا بر روی پشت بام به وجود آورد.

منتهی برای طراحی فضای سبز پشت بام و یا طراحی روف گاردن  و اجرای باغ های تزیینی بر روی آن باید به این نکته توجه داشت که به دلیل گستردگی فضای سبز مورد نیاز و استفاده از گیاهان تزیینی متنوع باید پشت بام از شیب بندی و زیر سازی لازم برخوردار باشد و سازه مورد نظر برای اجرای باغ از مقاومت لازم برخوردار باشد.

چون پس از کاشت و شکل گیری فضای سبز در  پشت بام  ممکن است  آبیاری  باعث افزایش بیش از اندازه وزن پشت بام شود که در صورت عدم پیش بینی های لازم باعث آسیب دیدن سازه شود. یکی از شرکت های فعال و با سابقه در زمینه  اجرای انواع روف گاردن شرکت آیسان گروپ است که در طراحی و اجرای روف گاردن و فضای سبز و دیگر شاخه ها فعالیت می کند.

گروه آیسان خلیلی آذر از شرکت های فعال در طراحی روف گاردن است که در زمینه خدمات طراحی، مشاوره، اجرا و نگهداری روف گاردن با متدهای روز جهانی فعالیت می کند.

هزینه و قیمت اجرای روف گاردن

هزینه اجرای روف گاردن با توجه به شرایط و نوع طراحی ممکن است متفاوت باشد. یعنی نوع گل ها و گیاهانی که برای کاشت در روف گاردن در نظر گرفته می شود می تواند تاثیر غیرقابل انکاری در هزینه تمام شده آن داشته باشد.

همچنین برای محاسبه هزینه اجرای روف گاردن باید به این نکته توجه کرد که شرایط سازه برای زیر سازی و شیب بندی یا نصب تاسیسات  ورودی و خروجی آب هم می تواند در هزینه های اجرایی روف گاردن نقش داشته باشد که عایق بندی و ایزولاسیون مناسب و با کیفیت هم مزید بر علت می شود.

هرچند ممکن است هزینه اجرای روف گاردن در صورت واگذاری اجرا به شرکت های معتبر و با سابقه زیاد شود اما باید به این نکته توجه شود که پشت بام یک فضای مهم و حساس در سازه های ساختمانی است که در صورت واگذاری اجرای روف گاردن به شرکت های تازه کار یا غیر حرفه ای ممکن است باعث مشکلات و هزینه های جانبی زیادی  شود.

از  ساده ترین و پیش پا افتاده ترین مشکلاتی که ممکن است پس از طراحی روف گاردن به طور غیر اصولی به وجود بیاید انتقال آب  و نم به دیوارها و سقف سازه است که می تواند هزینه های زیادی را به صاحبان سازه وارد کند هرچند ممکن است هزینه اولیه برای واگذاری اجرای روف گاردن به شکل غیر اصولی کم باشد اما ممکن است در کوتاه مدت و بلند مدت هزینه های زیادی را به صاحبان ساختمان تحمیل کند.

قیمت روف گاردن

عوامل تاثیر گذار بر قیمت طراحی روف گاردن و قیمت اجرای روف گاردن

پس برای اجرای روف گاردن در درجه اول باید به کیفیت و نوع اجرا توجه شود تا قیمت و هزینه،  چون شرایط پشت بام به دلیل قرار گرفتن در منتهی علیه سازه برای حمل و نقل مواد اولیه، انجام کار و یا تغییر کاربری می تواند خیلی بیشتر از یک باغچه معمولی باشد.

استفاده از گل ها و گیاهان تزیینی و لاکچری در پشت بام می تواند باعث خاص شدن پشت بام و بالا رفتن کیفیت دیداری آن شود هرچند هزینه های اجرای آن زیاد شود. پس برای طراحی و اجرای روف گاردن می بایست  کیفیت و زیبایی کار نسبت به هزینه اجرایی  از اولویت بیشتری بر خوردار باشد.

شرکت آیسان یکی از شرکتهای با سابقه و معتبر در زمینه خدمات طراحی، مشاوره، اجرا و نگهداری روف گاردن است که از سابقه خوبی در طراحی و اجرای آن در طرح ها و نقشه های مختلف برخوردار می باشد.

روف گاردن چیست؟

روف گاردن واژه ای انگلیسی است که به معنی باغ پشت بام معنی می شود. با گسترش شهرهای بزرگ و کوچک شدن فضاهای سبز شهری خیلی از دوستداران فضای سبز  به فکر استفاده از فضاهای پرت و بلا استفاده افتاده اند. Roof Garden یک روش جدید است که بر پایه ایجاد پشت بام سبز بنا نهاده‌ شده است.

همانطور که گفته شد از این روش برای ایجاد فضای سبز و باغچه در پشت بام ها و تراس ها استفاده می شود. اجرای روف گاردن ممکن است با توجه به شرایط و  فضاهای در نظر گرفته شده برای این کار یا سلیقه طراحان و سفارش دهندگان متفاوت باشد یعنی از جا نمایی تعدادی گلدان کوچک یا بزرگ و  میز و صندلی برای نشستن آغاز شده و در صورت فراهم بودن شرایط به سطوح گستره سبز در قالب اجرای سطوح چمن کاری ختم شود.

روف گاردن مناسب با فضاهای متفاوت

برای استفاده از فضاهای پرت و  تقریبا بکر پشت بام و تراس ها قبل از آغاز هر کاری می بایست شرایط لازم برای اینکار فراهم باشد. یعنی هم شرایط عایق بندی فضای مورد نظر فراهم شده باشد و همچنین  در ساختمان های بزرگ و مجتمع‌های مسکونی شرایط رفت و آمد و ایاب و ذهاب ساکنین فراهم باشد تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

مثلا در خیلی از مجتمع های آپارتمانی یک ایستگاه آسانسور در پشت بام تعبیه می شود تا ساکنان و باغبانان این فضای دنج بدون ایجاد مزاحمت برای ساکنان طبقه آخر به پشت بام رفت و آمد کنند.

این طراحی روشی جدید  و بدیل برای بکارگیری فضاهای  بلا استفاده  و  ایجاد  فضاهای سبز تقریبا خصوصی  است که در صورت طراحی و جا نمایی درس می تواند فضایی مناسب  و دنج را  برای گذراندن اوقات فراغت ایجاد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *