به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طرح ریزی و ایجاد فضای سبز نمکلان

فضای سبز نمکلان

 

مکان های دیدنی و جاذبه های طبیعی از جمله مکان هایی هستند که افراد در اولین فرصتی که پیدا می کنند قصد سفر به این مکان ها را دارند. برای گذراندن اوقات فراغت رفتن به مکان های تفریحی و گردشگری بهترین راه است. مکان های تفریحی و گردشگری آرامش خاصی را به انسان هدیه می کنند.

این مکان ها در عین اینکه آرامش خاصی دارند زیبایی فوق العاده ای هم دارند که در به آرامش رسیدن روح و روان انسان تاثیر مثبتی دارند. نمکلان کرج نیز یکی از مکان های دیدنی فوق العاده خاصی است که از شرایط آب و هوایی خوبی برخوردار است. ما در این مقاله قصد داریم به فضای سبز نمکلان کرج بپردازیم تا شما بیشتر با این مکان آشنا شوید.

 نمکلان کرج

معرفی نمکلان کرج

نمکلان کرج در روستایی ساوجبلاغ در اطراف پایتخت قرار دارد. این روستا از شرایط آب و هوایی خوبی برخوردار است و به عنوان یک مکان تفریحی و گردشگری هر سال میزبان مسافران زیادی است که از سایر نقاط کشور به این روستا سفر می کنند. وسعت این منطقه علی رغم تعداد ساکنین به نسبت زیاد است. در این منطقه به علت داشتن رودخانه طبیعت بکر و زیبایی دارد که سر سبز بوده و آب و هوایی خوشی دارد.

منطقه نمکلان کرج یک روستای خوش آب و هوا  در منطقه‌ی کردان است، این روستا جزء دهستان سعید آباد  از استان البرز محسوب می شود. اگرچه در فصل تابستان به دلیل تابش نور مستقیم خورشید هوا در این منطقه گرم است اما به دلیل درختان تنومند و سرسبز به نسبت هوا در این منطقه کمتر گرم می شود.

اگر شما در فصل بهار قصد عزیمت به این منطقه را دارید باید برای آب و هوای بارانی و معتدل آن آماده باشید بارانی ، چتر و کلاه از ملزومات سفر در فصل بهار است. به دلیل آب و هوای خوب آن فصل پاییز این منطقه همانند فصل بهار است اگر چه در فصل پاییز درختان دچار ریزش برگ می شوند اما این منطقه در این فصل از سال آب و هوای خوبی دارد.

 

طراحی و ایجاد محوطه‌ی سبز در نمکلان کرج

منطقه نمکلان کرج به دلیل موقعیت جغرافیایی خوبی که دارد از بافت منطقه ای مناسبی برخوردار است. داشتن آب و هوای مناسب، وجود رودخانه و درختان تنومند و سرسبز از جمله امتیازهای این منطقه جهت احداث محیطی سبز در این منطقه به حساب می آید.

طرح ریزی و احداث محوطه‌ی سبز در نمکلان کرج به دلیل داشتن آب و هوای خوب ایده بی نظیری است که توجه زیادی از ساکنین و ویلا نشینان به این قضیه معطوف شده است. پیکربندی فضای سبز در این منطقه براساس وسعت، داشتن درختان تنومند و سر به فلک کشیده و همچنین رودخانه های پر عمق برنامه ریزی و اجرا می شود.

 

احداث محوطه سبز در نمکلان کرج

همان طور که بیان کردیم منطقه نمکلان کرج به دلیل داشتنن وسعت و شرایط اقلیمی خوب محل مناسبی برای ایجاد محوطه سبز در این منطقه است. این منطقه درختان تنومند و محکمی دارد که سالیان زیادی است در این منطقه سایه افکنده اند. احداث محوطه سبز در منطقه نمکلان کرج به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب در فصول مختلف از سال بهترین ایده می باشد. پیاده سازی این ایده بکر نیازمند برنامه ریزی ، پیاده سازی و مدیریت کردن پروژه های اجرایی است. برای ایجاد فضای سبز باید همه جوانب را در نظر گرفت تا بتوان در این منطقه پوشش سبز مناسبی درخور آب و هوای این منطقه اجرا کرد.

طرح ریزی محوطه سبز در نمکلان کرج

طراحی محوطه سبز در نمکلان کرج با در نظر گرفتن نوع کاربری، وسعت، امکانات ضروری در نظر گرفته می شود. طراحی محوطه‌ی سبز در نمکلان کرج عبارت اند از:

ایجاد پل

طراحی پل در مسیر عبوری بر روی رودخانه از جمله المان های جذاب محوطه‌ی سبز محسوب می شود. البته در مدل سازی فضاهای سبز در این منطقه می توان از قطعه های سنگ یا چوب با کمی خلاقیت پل های زیبا را در مسیر عبوری در فضای سبز طراحی کرد.

طراحی آلاچیق و میز و صندلی

با توجه به آب و هوای خوب این منطقه افراد از دور یا نزدیک به این منطقه می آیند. داشتن مکان دنج برای نشستن و لذت بردن از مناطق سرسبز این منطقه نیازمند طراحی آلاچیق و میز و نیمکت مناسب است. در روزهای تعطیل و روزهای خاصی همچون سیزده بدر اغلب افراد مایل اند به این منطقه سر سبز سر بزنند و از آب و هوای دلنشین آن لذت ببرند. طبیعتا با نشستن در مکانی دنج افراد احساس راحتی بیشتری کرده و لذت خواهند برد. با کمی خلاقیت می توان با صرف هزینه های کمتری بهترین مکان نشیمن را در فضای سبز طراحی کرد.

تعبیه باربیکیو

قدم زدن در محیطی سر سبز همراه با دوستان و عزیزان انسان را به وجد می آورد و اشتهای انسان را بیشتر تحریک خواهد کرد. خوردن غذا به صرف شام و ناهار آن هم در فضای سرسبز احساس خوبی دارد. بساط کباب و استیک آن هم در باربیکو در کنار دوستان و عزیزان آن هم در چنین منطقه سرسبزی بسیار خوشایند خواهد بود.

استفاده از آتشدان

وجود مشعل های آتش در آتش دان آن هم در فصل سرما در محیط های سرسبز گرمای خاصی را منتقل می کند. فانوس ها با شعله های نارنجی خود گرما را در کنار سرما و یخبندان به تصویر می کشد طوری که سرما مغلوب گرما می شود و شما با قدم زدن در فضای سر سبز احساس سرما نخواهید کرد.

استفاده از مصالح چوب و سنگ

چوب و سنگ دو عنصر متفاوتی هستند که اگر در کنارهم به کار روند موجب زیبایی بیشتر محوطه سبز خواهند شد. در کنر گل ها و گیاهان رنگارنگ می توان با کمی خلاقیت از مصالح چوب و سنگ نیز در طرح ریزی فضاهای سبز استفاده کرد تا محوطه هر چه زیباتر دیده شود.

استفاده از گل ها و گیاهان رنگارنگ

منطقه نمکلان کرج به دلیل آب و هوای مطلوبی که دارد بستری برای پرورش درختان و گل های رنگارنگ دارد. می توان برای زیبایی هر چه تمام تر این منطقه در مدل سازی محوطه سبز از درختان و گل و گیاهان رنگارنگ مناسب این منطقه به کار برد. درختان میوه دار به همراه گل ها و گیاهان رنگارنگ آن هم در مکان دنج و احساسی محوطه‌ی سبز زیبایی را به تصویر خواهد کشید.

سخن پایانی

منطقه نمکلان کرج یکی از مناطق خوش و اب و هوایی است که در استان البرز نزدیک به تهران قرار دارد. به دلیل آب و هوای خوش این منطقه اکثر افراد تمایل دارند در این منطقه ویلا خریداری کنند. به دلیل آب و هوای مطلوب ایجاد فضای سبز در این منطقه اهمیت بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *