به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

گیاهان مناسب برای روف گاردن

گیاهان مناسب برای روف گاردن

در شهرها به دلیل وجود ساختمان های زیاد با فضای سبز کمتری روبه رو هستیم و البته بیشتر فضای سبز شهر بیشتر معطوف به پارک ها می باشد.

نبود فضای سبز در شهرها موجب آلودگی هر چه بیشتر فضای شهر می شود که برای کاهش میزانی از این آلودگی باید به فکر راه چاره ای بود.

اگر چه ساختمان های در شهر همه چند طبقه هستند و فضای کافی برای ایجاد فضای سبز نیست اما بر روی پشت بام نیز با یک سری از تدابیر می توان روف گاردن یا باغ پشت بام ایجاد کرد.

روف گاردن در اصل فضای سبزی است که مملو از گیاهان و درختان زیبایی است که فضای زیبایی را بر روی پشت بام ایجاد می کند. البته علاوه بر اینکه روف گاردن با وجود گیاهان سرسبز با گل های رنگارنگ زیبایی بی نظیری بر پشت بام ایجاد می کند، از طرفی در پاکسازی آب و هوای مناطق شهری نیز بسیار موثر است.

باغ‌های روی پشت ‌بام  یا همان روف گاردن علاوه بر بهبود ظاهر شهرها، مزایای متعددی را برای محیط‌زیست و جوامع در مناطق شهری فراهم می‌کنند

با توجه به نقش مفید روف گاردن در ایجاد یک محیط دنج و آرام بخش بسیاری از افراد بر روی پشت بام خود این فضا را طراحی می کنند.

ویژگی های گیاهان مناسب برای روف گاردن

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چرا دمای هوا در شهرها  به نسبت مناطق روستایی مجاور گرمتر است؟ در پاسخ به این سوال می توان بیان کرد که ساختمان های شهری از بتن ساخته شده اند و بتن نور خورشید را بیشتر از هر سازه ای به خود جذب می کند. بنابراین در اثر جذب نور خورشید مناطق شهری گرمتر خواهند شد.

البته روف گاردن به عنوان یک بام سرسبز با پوشش گیاهی سبز روی بام بتنی را به خوبی پوشش می دهد و دیگر اثری از جذب نور خورشید توسط بتن نخواهد بود.

با توجه به این امر روف گاردن نقش بسزایی در تعدیل هوا و همچنین ایجاد یک فضای سبز بر روی پشت بام دارد. البته در انتخاب گل و گیاه مناسب برای روف گاردن باید دقت داشته باشید  چرا که هر گل و گیاهی را نمی توان  جز گیاهان مناسب برای روف گاردن به شمار آورد..

گل و گیاهی که در روف گاردن کاشته می شود برای خود خصوصیاتی دارد که ما در ادامه برخی از خصوصیات گل و گیاه روف گاردن را برای شما بیان می کنیم.

 

مقاوم بودن در برابر خشکی

یکی از خصوصیات قابل توجه گل و گیاه روف گاردن این است که نسبت به خشکی و کم آبی مقاومت زیادی دارد. گیاهانی همچون آگاوه، کاکتوس، یوکا و ساگو پالم با داشتن چنین خصوصیاتی برای روف گاردن بسیار مناسب است.

تحمل زیاد در برابر نور خورشید

روف گاردن بر روی پشت بام قرار می گیرد و البته در معرض بیشتر نور خورشید نیز هست. بنابراین یکی از خصوصیات گیاهان در روف گاردن این است که در برابر نور خورشید نیز تحمل بالایی داشته باشند و پژمرده نشوند. یوکا، آگاوه، ساگو پالم و کاکتوس از جمله گیاهانی هستند که تحمل بالایی در برابر نور خورشید دارند.

 

مقاومت به باد

روف گاردن به دلیل قرار گرفتن در پشت بام در معرض بیشتر باد قرار دارند که تحت این امر گل و گیاه روف گاردن باید در برابر وزش های باد نیز مقاومت خوبی از خود نشان دهند. گیاهانی همچون ساگو پالم، آرزون، ببید و صنوبر از جمله گیاهانی هستند که در برابر وزش باد نیز مقاومت بالایی دارند و خم یا شکسته نمی شوند.

تحمل دمای بالا و پایین

دمای روف گاردن در برخی از مواقع کاهش یا افزایش می یابد که باید گیاهانی که در آن کاشته می شوند نسبت به تغییرات دما نیز مقاومت خوبی داشته باشند. گیاهانی همچون ساگو پالم، کاکتوس، روزماری و یوکا از جمله گیاهاتی هستند که قابلیت تحمل دمای پایین و بالا را دارند.

رشد بالا

گیاهانی که رشد بالایی دارند، گیاهان مناسب برای روف گاردن هستند. خیار، ریحان، نعناع و گوجه فرنگی از جمله گیاهانی هستند که مصرف خوراکی دارند و البته به خوبی نیز رشد می کنند.

تنوع بالا

از دیگر ویژگی گیاهان مناسب برای روف گاردن می توان به تنوع بالای گیاهان اشاره کرد. برای ایجاد یک فضای زیبا و رنگی می توان از گیل ها و گیاهان با تنوع بالا از نظر رنگ، ارتفاع و شکل استفاده کرد. گیاهان آبی و گیاهان پوششی تنوع بالایی دارند و بهترین گزینه برای گیاهان روف گاردن هستند.

دوام و ماندگاری بالا

بهتر است گیاهان و درختانی در روف گاردن استفاده شود که عمر چندین ساله داشته باشند. بنابراین یکی از خصوصیات بارز گل ها و گیاهان روف گاردن، طول عمر بالای آنها است. درختانی همچون سیب و گلابی انتخاب خوبی برای روف گاردن هستند.

معرفی گیاهان مناسب روف گاردن

کمبود فضای سبز در شهرها، مناطق شهر به عنوان جزیره گرمایی شهری شناخته می شود که علاوه بر گرمای زیاد، آلودگی هوای شهر نیز به همراه خواهد داشت.

طراحی روف گاردن بر پشت بام ساختمان ها یکی از بهترین راه حل برای کنترل کردن دمای محیط است. اگر چه روف گاردن با پوشش سبز خود مکان دنج و زیبایی را برای ما فراهم می کند اما با وجود مشکلاتی از قبیل شرایط آب و هوایی و تحمل فشار سقف نمی توان هر گلی و گیاهی را در آن کاشت.

همان طور که در بالا اشاره کردیم گل و گیاهی که در روف گاردن به کار می رود خصوصیات مختلفی دارندکه قبلا آن را بیان کردیم. در ادامه  برخی از گیاهان مناسب برای روف گاردن را برای شما معرفی می کنیم.

گیاهان خوراکی

برای اینکه استفاده بهینه ی از روف گاردن داشته باشیم بهتر است گیاهان خوراکی و سبزیجاتی همچون ریحان، فلفل دلمه، خیار، گوجه فرنگی، نعناع و دیگر سبزیجات را بکاریم به طوری که نیازی به خریدن این اقلام از بیرون نداشته باشیم.

گل و گیاه مناسب روف گاردن
گیاهان زینتی روف گاردن

 

گیاهان زینتی

فضای سبز روف گاردن با وجود گیاهان زینتی همچون بوته، آزالیا، بنفشه، پونسیتا و گل های باغچه ای زیباتر خواهد شد.

گیاهان مقاوم به خشکی

گیاهانی همچون یوکا، وکتوریاف ساگو پالم، آگاوه، یوکا و کاکتوس از جمله گیاهانی هستند که نسبت به کم آبی تحمل بالایی دارند چرا که به آب کمتری برای رشد نیاز دارند.

گیاهان پوششی

برای یک فضای سبز و پوشیده شده از گیاهان بهتر است از گیاهانی همچون تره بار، سبزیجات پوششی و بید در روف گاردن بکارید.

گیاهان پرورشی

سیب زمینی، آفتابگردان، شبدر و سیر از جمله گیاهان پرورشی هستند که با شرایط محیطی در روف گاردن سازگار هستند و از دسته گیاهان مناسب برای روف گاردن به شمار می روند.

درختچه های مناسب در روف گاردن

درختچه ها نسبت به درختان دارای حجم و ارتفاع کمتری هستند که به همین دلیل برای روف گاردن انتخاب خوبی به حساب می آیند.

البته انتخاب درختچه های روف گاردن باید با توجه به در نظر گرفتن برخی از عوامل همچون آب و هوا، خاک و نور محیط انجام شود. این درختچه ها عبارت اند از:

درختچه های مناسب در روف گاردن
گیاهان مقاوم به خشکی

 

درختچه‌های میوه‌ای

سیب، زردآلو، گیلاس،گلابی و آلبالو از جمله درختچه های میوه ای هستند که مصرف خوراکی دارند و جز گیاهان مناسب برای روف گاردن هستند. به طور مسلم با داشتن این درختچه ها در روف گاردن نیازی به خرید این میوه ها از بیرون نخواهید داشت و از طرفی از ارگانیک بودن محصول نیز اطمینان می یابید.

درختچه‌های تزئینی

درختچه های زینتی در زیباسازی فضای روف گاردن تاثیر زیادی دارند که به همین دلیل درختچه های زینتی همچون صنوبر، نارگیل، بوته، آرزون و اسکویا ازجمله گیاهان مناسب برای روف گاردن هستند.

گیاهان مناسب در روف گاردن
درختچه های تزئینی روف گاردن

 

درختچه‌های مقاوم در برابر خشکی

درختچه هایی همچون فیکوس، یوکا، کاکتوس و زیتون به آب کمتری برای رشد احتیاج دارند و البته در شرایط کم آبی نیز مقاوم هستند که بنابراین گیاهان مناسب برای روف گاردن هستند.

درختچه‌های پوششی

درختچه هایی نظیر سبزیجات پوششی، بید و پالم در شرایط خشکی مقاومت بالایی از خود نشان می دهند که البته پوشش سبز و خوش رنگی نیز دارد.

درختچه‌های چندساله

گل مغربی، نارگیل چینی بوته زیتون درختچه های با طول عمر بالایی هستند که به طور طولانی مدت رشد می کنند که به همین دلیل  گیاهان مناسب برای روف گاردن هستند.

آبیاری گیاهان روف گاردن به چه شکل انجام می شود؟

برای اینکه آبیاری گیاهان مناسب برای روف گاردن در زمان مشخص و خوب انجام شود باید آبیاری گیاهان به صورت قطره ای انجام گیرد. بهترین روش در آبیاری روف گاردن استفاده از قطره چکان های 2 الی 4 لیتری است که موجب می شود آب همه گیاهان موجود در روف گاردن تامین شود.

سخن پایانی

گیاهان مناسب برای روف گاردن علاوه بر اینکه زیبایی خاصی به پشت بام می بخشد، در فصل تابستان هم منجر به از دست دادن گرما  و در فصل زمستان موجب کاهش مصرف انرژی می شود

در زمان خرید گیاهان مناسب برای روف گاردن باید به نکاتی توجه داشته باشید

گیاهان مناسب برای روف گاردن دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که در زمان انتخاب گیاهان مناسب به این امر توجه داشته باشید.

توجه داشتن به عواملی همچون عمق خاک برای کاشت گیاه، میزان اب مصرفی، مقاوم بودن در برابر گرما و سرما و مقاوم بودن در برابر نور خورشید از نکات مهمی است که باید در زمان خرید گیاهان مناسب برای روف گاردن توجه داشته باشید.

برای طراحی روف گاردن و ایجاد فضای سبز با استفاده از گیاهان مناسب برای روف گاردن نیاز به یک نقشه برداری درست و انجام محاسبات لازم است که شما در این رابطه می توانید از کارشناسان مربوطه کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *