به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

پروژه طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3

پروژه طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3

 

جزئیات پروژه طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3

کارفرمای پروژه طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3 : مهندس هاشمی

در طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3 تخریب به وسیله خودمان انجام شد و دوباره مراحل کاشت انجام گرفت. در طراحی اولیه گل و گیاه در این مجموعه کاشته شده بود و همچنین سازه های مرتبط را طراحی و اجرا کرده بودند. به شکلی که در ورودی این مجموعه یک دیوار عمود بین پارکینگ و آلاچیق ایجاد شده بود که کاملاً دید را تا فاصله دو متری مسدود می کرد.

‌ما در این شرایط اولین کاری که کردیم تمام یاس هلندی هایی را که از بین پارکینگ و آلاچیق تقریبا نمای روبروی ساختمان را گرفته بود مجبور شدیم برداشته و حذف نماییم. شما فکر کنید که یک ستون به ارتفاع دو متر و طول ۴ متر به طور کامل برداشته شد و سطح وسیعی از دید و نمای دیداری را برای بیننده باز نمود.

در وضعیت جدید بیننده فضا و منظره خیلی بزرگ تری را می توانست ببیند. هرچند این شرایط باعث می شد که کنجکاوی بیننده کمتر شود اما فضای اطراف زمین و ویلا بزرگتر دیده می‌ شد. این شرایط می توانست برای کسانی که می خواهند ویلای بزرگ تری داشته باشند یا بیننده حس کند که فضای ویلا وسیع تر است مطلوب باشد.

وضعیت به وجود آمده باعث شد یک سطح وسیع از نمای دیداری برای بیننده فراهم شود. در این شرایط زمین خیلی بزرگ تر از وضعیت واقعی دیده می شد. هرچند با یک دست شدن فضا کنجکاوی بیننده کمتر می کرد ولی زمین و ویلا بزرگتر دیده می ‌شد. همانطور که گفته شد این شرایط می تواند برای کسانی که تمایل دارند فضای ویلای آن ها بزرگ تر به چشم بیاید مطلوب باشد.

ولی باید توجه داشت که در این شرایط اولویت های دید کمتر می‌ شود اما متقابلاً فضای اطراف ویلا و زمین بزرگتر دیده می ‌شود. این وضعیت برای کسانی که میخواهند ویلای بزرگتری داشته باشند می تواند رضایت بخش باشد. ولی اینجا اولویت با خواسته کارفرما است اگر خواسته کارفرما این باشد که دید محرّمیت گرفته شود آن دیوار می بایست همانطور باقی بماند.

اما در این شرایط اولویت کارفرما باقی ماندن فضای محرّمیت نبود اولویت کارفرما این بود که دید باز شود و بستری گسترده برای بیننده فراهم گردد.

بنابراین دیواری که به شکل حائل بین پارکینگ و آلاچیق و روبروی ساختمان بود برداشته شد و فضای دیداری باز گردید همچنین سیستم آبنما به طور کامل تغییر داده شد.

استخر اولیه این مجموعه به شکل اصولی و درست طراحی نشده بود به دلیل آنکه پشت آن خالی بود و نمی توانست بار زیادی از آب را تحمل کند ما این استخر را دوباره از نظر سازه ای مقاوم سازی کرده، آب بندی و اصلاح نمودیم تا مشکلاتی را که ممکن بود در اثر طول مدت زمانی که از آن استفاده می شد به وجود آید به حداقل ممکن برسد.

در آنجا یک سری مشکلات دیگر هم وجود داشت مثلا نتوانستیم جابجایی سایت های پلن را انجام دهیم و آنها را جابجا کنیم. مثلا نتوانستیم جای استخر را تغییر دهیم همچنین نتوانستیم به دلیل شرایط موجود جای آلاچیق، باربیکیو و آبنما ها را تغییر دهیم.

ما فقط توانستیم ساختار ظاهری و مستحکم سازی آن را حتی المقدور انجام داده و زیر سازی آن ها را مستحکم کنیم. در مجموع به زبان ساده فقط متریال های مختلف در فضای موجود تغییر پیدا کرد. در سعید آباد ۳ صفر تا صد پروژه را خودمان انجام دادیم یعنی فضای محوطه ویلا به وسیله پرسنل خودمان به طور کامل تخریب و دوباره نسبت به باز سازی آن اقدام شد.

 در این مجموعه همه کارها از سیستم ‌های آبیاری گرفته تا تاسیسات استخر، ساخت آبنما و راه اندازی آن بطور کامل به وسیله پرسنل ما انجام شد. آبیاری سعید آباد یک و دو هم به صورت آبیاری قطره ای طراحی و اجرا شده است که به وسیله سیستم های اتومات نصب شده به شکل خودکار فعال می شوند.

 در هر سه پروژه مقداری چمن مصنوعی استفاده شده بود بر اساس اینکه آن سایت چه مقدار فضا داشته باشد ما می توانستیم چمن مصنوعی استفاده کنیم. من شخصا استفاده از چمن مصنوعی را خیلی دوست ندارم ولی با توجه به شرایط آب و هوایی و وضعیت  قسمت های مختلفی که ما برای نشستن تعبیه می کنیم و همچنین نگهداری پایینی که ممکن است ویلا ها داشته باشند معمولا از چمن مصنوعی استفاده می شود.

سرویس دهی ناقص و نگهداری ضعیف‌ فضای سبز الان معضل اساسی ویلاهایی است که در این مناطق وجود دارد. به همین دلیل از چمن مصنوعی استفاده کردیم.

در این راستا هم یک یا چند فیلم که مربوط به مصاحبه های من است در مورد چمن های مصنوعی و چمن طبیعی  به صورت کامل صحبت شده است.

 

بعد از طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3

 

طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

قبل و هنگام طراحی و احداث فضای سبز سعید آباد3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

علاقه مندان به انجام طراحی می توانند با تیم آیسان خلیلی آذر ارتباط برقرار کرده و از تجربه های طراحی و اجرای فضای سبز این مجموعه بهره مند شوند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *