به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طراحی بام سبز مناسب برای رستوران

بام سبز مناسب برای رستوران

طراحی بام سبز مناسب برای رستوران، یک روش و ایده جدید در حوزه طراحی فضای سبز می باشد. این طراحی روشی جدید برای استفاده از فضاهای مرده و ایجاد یک فضای پرطراوت برای پذیرایی از مشتری ها محسوب می شود.  بام سبز یا روف گاردن اگر از نظر فضای طراحی شرایط مطلوب و با کیفیتی داشته باشد و رفت و آمد افراد و مهمانان به آن آسان باشد می تواند مکانی مناسب برای پذیرایی از مشتری ها باشد.

طراحی مناسب برای رستوران اگر به وسیله طراحان حرفه ای و کارآزموده انجام شود از نظر کمیت و کیفیت در شرایط مناسبی قرار داشته و  می تواند علاوه بر تامین نیازهای یک سالن پذیرایی لوکس جلوه های دیداری مناسبی  را برای طراوت و شادابی فضای موجود به همراه داشته باشد.

طراحی بام سبز مناسب برای رستوران به چه شکل هایی انجام می شود؟

طراحی بام سبز مناسب برای رستوران یکی از روش های جدید و با کیفیت برای استفاده از فضاهای مرده و بلا استفاده است که در شهرهای بزرگ و کوچک کاربرد دارد و می تواند علاوه بر گسترش فضای سبز طراوت و تازگی خیره کننده ای را به این گونه فضا ها تزریق کند.

هرچند طراحی بام سبز مناسب برای رستوران یا روف گاردن از نظر کلیت یک مفهوم مشخص دارد اما نوع طراحی و چگونگی ایجاد فضاهای سبز می تواند با توجه به شرایط  متفاوت باشد در ادامه به برخی از انواع طراحی بام سبز مناسب برای رستوران پرداخته می شود.

رستوران بام سبز
بام سبز رستوران
  • طراحی بام سبز متمرکز

طراحی بام سبز متمرکز یکی از انواع طراحی بام سبز مناسب برای رستوران است در این روش طراحی، که با نام باغ کم عمق هم شناخته می شود.

سیستم محوطه سازی بیشتر به صورت سطحی با عمق کم است یعنی برای کاشت فضای سبز از گیاهان و گل های کوچک با ریشه زنی در عمق کم استفاده می شود و برای تکمیل این فضا از درختان و گیاهان  بوته ای استفاده می شود که به صورت گلدانی پرورش داده می شوند.

به عبارت ساده  در این روش درختان یا بوته های بزرگ در سطح پشت بام کاشته نمی شوند. پس از طراحی و اجرای روف گاردن یا باغ سبز در طراحی بام سبز مناسب برای رستوران نوبت به جا نمایی فضاهای مختلف برای نشستن میهمانان و پذیرایی از آنها می رسد که با توجه به نوع طراحی یا نظر صاحبان روف گاردن ممکن است متفاوت باشد.

  • طراحی بام سبز گسترده

طراحی بام سبز گسترده یکی دیگر از روش های طراحی بام سبز مناسب برای رستوران است در این روش سطح وسیعی از پشت بام به وسیله گیاهان سطحی با ریشه های کوتاه مثل چمن یا گل ها بوته ای پوشش داده می شود.

طراحی بام سبز گسترده، فضای سبز وسیعی را در اختیار طراح قرار می دهد به شکلی که بتواند با خیال آسوده محل های مناسب برای پذیرایی از مهمانان رستوران را  در غالب آلاچیق یا فضاهای سرپوشیده با قرار دادن صندلی یا تخت های مختلف طراحی و اجرا کند.

بام سبز گسترده
طراحی رستوران بام سبز
  • طراحی بام سبز نیمه متمرکز

طراحی بام سبز نیمه متمرکز یکی دیگر از روش های طراحی بام سبز مناسب برای رستوران است در این روش به جای کاشت گیاهان بر روی سطح پشت بام از جعبه یا فلاور باکس های مختلف استفاده می شود که گیاهان مورد نظر طراحان در آنها قرار گرفته و در فضاهای مختلف جا نمایی می شود.

تفاوت این روش از طراحی و ایجاد فضای سبز در پشت بام  با روش های دیگر آن است که نیاز به فضا سازی و تغییرات عمده در پشت بام نیست و با اصلاحات کم می توان پشت بام را به یک فضای سبز مناسب برای پذیرایی از مهمانان تبدیل نمود.

به عبارت دیگر در روش طراحی نیمه متمرکز امکان تغییر دوره ای فضای سبز پشت بام وجود دارد و هر زمان که صاحبان روف گاردن یا طراحان بخواهند می توانند با جابجا کردن جعبه ها و فلاور باکس ها فضای دیداری و بصری بام سبز رستوران را با  کمترین هزینه و تغییرات  عوض کنند.

  • طراحی روف گاردن مدولار

طراحی روف گاردن مدولار یکی دیگر از روش های طراحی بام سبز مناسب برای رستوران است. در این روش هیچگونه فضای سبزی با عمق کم یا زیاد بر روی پشت بام ایجاد نمی شود و کاشت گیاهان در جعبه و باکس کوچک و بزرگ انجام می شود.

به این معنا که روف گاردن مجموعه ای از باکس ها یا جعبه های کوچک و بزرگ از گل ها و گیاهان مختلف است که با توجه به نوع طراحی در فضاهای مختلف جا نمایی می شود.

در این روش هم امکان تغییرات دوره ای باکس ها و فضاهای نشستن وجود دارد و صاحبان روف گاردن یا طراحان می توانند به صورت دوره ای فضاهای محل پذیرایی از میهمانان یا قرار گرفتن جعبه های گل و گیاه را تغییر دهند.

  • طراحی روف گاردن ترکیبی

طراحی روف گاردن ترکیبی، روشی دیگر برای طراحی بام سبز مناسب برای رستوران است در این روش از سیستم متمرکز و گسترده به صورت همزمان برای طراحی و اجرای  بام سبز استفاده می شود.

به عبارت ساده در روف گاردن ترکیبی هم فضای سبز گسترده و یک دست که می تواند ترکیبی از چمن و بوته های گل باشد وجود دارد و هم درختان و  بوته بزرگ در گلدان ها و باکس های مختلف جا نمایی می شود  که می تواند جلوه های زیبا و چشم نوازی را به فضای پیرامونی دهد.

طراحی بام سبز رستوران
طراحی رستوران بام سبز

سخن پایانی

طراحی بام سبز مناسب برای رستوران روشی مناسب برای استفاده از فضاهای بلا استفاده یا مرده در شهرهای بزرگ و پرجمعیت است که اگر به شکل درست و اصولی طراحی و اجرا شود می تواند کیفیت مطلوبی داشته باشد.

در طراحی بام سبز مناسب برای رستوران از روش های مختلف طراحی در اینگونه فضا ها مثل بام سبز متمرکز، بام سبز گسترده، بام سبز نیمه متمرکز، بام سبز مدولار یا ترکیبی استفاده می شود که با توجه به شرایط یا نظر طراحان و صاحبان روف گاردن می تواند متفاوت باشد.

هرچه طراوت و زیبایی دیداری بام سبز مناسب برای رستوران بیشتر باشد مهمان ها از این فضا لذت  بیشتری برده و با کیفیت بهتری از آن استقبال می کنند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *