به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

مبلمان مختص به روف گاردن

مبلمان مختص به روف گاردن

 

‌مبلمان مختص به روف گاردن

مبلمان مختص به روف گاردن، مبلمانی است که از سازگاری و هماهنگی لازم با فضای باغ پشت بام یا پشت بام سبز برخوردار باشد. پشت بام سبز یا روف گاردن تقریبا یک فضای باز و تزیین  شده به وسیله گل ها و گیاهان مختلف است که برای نشستن و استفاده از این فضا نیاز به وسایل لازم برای این کار می باشد. خیلی از افراد ترجیح می دهند از انواع تخت و یا صندلی پلاستیکی  برای اینکار استفاده کنند که شاید با شرایط لاکچری پشت بام سبز هماهنگ نباشد. لذا بهترین روش برای هماهنگ کردن فضای پشت بام با سرویس های مبلمان و داشتن یک فضای دنج و دلپذیر، استفاده از مبلمان مختص به روف گاردن می باشد.

برای تهیه و خرید مبلمان  Roof Garden باید  به چه نکاتی توجه شود؟‌

قبل از انتخاب و خرید مبلمان روف گاردن باید شرایط و وضعیت فضای جا نمایی آن ها به خوبی سنجیده شود سپس نسبت به تهیه آن ها اقدام‌ گردد. اولین مسئله ای که در هنگام انتخاب و تهیه مبلمان روف گاردن ‌باید به آن توجه شود نوع و سبک قرار گیری مبلمان در فضای روف گاردن است. به این معنی که مبلمان به شکل یک تکه یا ست کامل قرار است در روف گاردن جا نمایی شوند. در انتخاب مبلمان روف گاردن باید راحتی و زیبایی ظاهری به شکل توام در نظر گرفته شود چون مبلمانی با ظاهر آراسته که کیفیت مناسبی برای نشستن و راحت بودن را ندارد نمی تواند برای پشت بام سبز مناسب باشد.

همچنین توجه مطلق به راحتی مبلمان روف گاردن هم می تواند باعث نا متناسب و نام متوازن شدن فضای دیداری کار شده و کیفیت نمای ظاهری آن را کاهش دهد. به دلیل فضای باز روف گاردن باید از مبلمانی برای این فضا استفاده شود که از شرایط و مقاومت مناسب در مقابل بارندگی، وزش باد، نور تند خورشید و …  برخوردار بوده  و از ماندگاری مناسبی برخوردار باشد و به سرعت زیبایی ظاهری و  راحتی آن با چالش مواجه نشود.

 مبلمانی که برای جا نمایی در پشت بام مورد استفاده قرار می گیرد از نظر تمیزکاری و شستشو باید شرایط معقول و مناسبی داشته باشد یعنی به راحتی و سرعت مناسب بتوان آن ها را با آب و شوینده های ملایم تمیزکردن و در یک فاصله زمانی کم پس از تمیز کاری بتوان از آن ها استفاده نمود.

نکته مهمی که قبل از انتخاب و خرید مبلمان روف گاردن می بایست به آن توجه شود ابعاد و اندازه پشت بام و محل قرار گیری مبلمان روف گاردن است تا تناسب و تعادل بین مبلمان و فضای پشت بام در حد مطلوب رعایت شود. عدم تناسب و  ناهماهنگی بین فضای جا نمایی مبلمان و  فضای کلی روف گاردن ممکن است باعث  پایین آمدن کیفیت دیداری کار شود.

 همچنین برای محافظت از مبلمان روف گاردن در صورت جا دار و بزرگ بودن فضای پشت بام می توان فضایی  برای ذخیره سازی و جمع کردن مبلمان روف گاردن در نظر گرفت که بتوان کوسن ها، بالش ها، روکش ها و … را در صورت عدم استفاده در آنجا نگهداری نمود تا فرسایش وسایل مورد استفاده در روف گاردن به حداقل ممکن برسد.

انواع مبلمان مختص به روف گاردن

انواع مبلمان مختص به روف گاردن

فضای روف گاردن ویژگی های خاص خود را دارد به همین دلیل صاحبان روف گاردن  نمی توانند صرفا به میل و خواسته خود   نوع خاصی از مبلمان را  تهیه کرده و در این فضای جا نمایی نمایند  چون ممکن است در یک زمان کوتاه دچار آسیب و فرسایش شوند.

همچنین در زمان انتخاب روف گاردن باید به این نکته توجه داشت که آیا جا نمایی مبلمان  روف گاردن فقط برای استراحت یا دور همی است یا قرار است به عنوان میز نهار خوری از آن استفاده شود.

به همین دلیل قبل از انتخاب مبلمان روف گاردن باید  تمام شرایط سنجیده شود تا در آینده از نظر استفاده و کارایی مبلمان روف گاردن مشکلی برای استفاده کنندگان پیش نیاید.‌ به دلیل فضای باز روف گاردن ممکن است برای جا نمایی مبلمان روف گاردن از مواد مختلفی مثل چوب، پلاستیک، فلز، حصیر و … استفاده شود که در ادامه به آن ها اشاره می گردد.

 

– مبلمان چوبی برای استفاده در روف گاردن

مبلمان چوبی می تواند یک انتخاب مناسب برای استفاده در روف گاردن باشد منتهی در انتخاب چوب مناسب برای مبلمان روف گاردن می بایست دقت لازم صورت گیرد.

یعنی از چوبی استفاده شود که از مقاومت لازم در برابر شرایط آب و هوایی برخوردار باشد و به سرعت دچار فرسایش و پوسیدگی نشود تا ماندگاری مناسبی داشته باشد.

  از چوب های مختلفی می توان برای استفاده در مبلمان پشت بام استفاده نمود اما قبل از هر انتخابی باید به کیفیت چوب و قیمت آن توجه نمود تا بتوان یک انتخاب مناسب برای مبلمان روف گاردن انجام داد.

 همچنین باید به این نکته توجه داشت که هر نوع چوبی برای مبلمان روف گاردن انتخاب شود باید با مواد شیمیایی یا طبیعی مناسب پوشانده شود تا استحکام چوب افزایش پیدا کرده و ماندگاری آن بیشتر گردد.

 مبلمان فلزی روف گاردن

–  استفاده از فلز برای مبلمان مختص به روف گاردن

به دلیل شرایط روف گاردن از مواد فلزی مثل آلومنیوم، استیل ضد زنگ و آهن با پوشش مناسب هم برای مبلمان پشت بام سبز استفاده می شود.

در میان فلزات سازه های  آلومینیومی  به دلیل وزن سبک و خاصیت ضد اکسید شدن از شرایط خوبی برای استفاده در مبلمان روف گاردن برخوردار است اما آلومینیوم‌ به لحاظ نداشتن خاصیت شکل پذیری ممکن است از لحاظ ظاهری جذابیت کافی برای استفاده در مبلمان روف گاردن برخوردار نباشد.

 از فولاد ضد زنگ هم ممکن است برای ساخت روف گاردن استفاده شود. مبلمان با ساختار آهنی اگر ظاهری زیبا و لوکس داشته باشد به دلیل استحکام و دوام بالا،  کمتر نیاز به تعمیر نگهداری دارد.

 همچنین این نوع سازه از سایر مبلمان به لحاظ وزن سنگین تر بوده و باد و طوفان نمی تواند به راحتی آن را جابجا نماید. به همین دلیل مبلمان با  سازه های آهنی می توانند گزینه ای فوق العاده برای جا نمایی در فضای روف گاردن باشند.

 

– مبلمان با سازه  پلاستیک برای روف گاردن

مبلمان پلاستیک یا همان میز و صندلی پلاستیکی هرچند ممکن است نسبت به مبلمان با مواد دیگر از زیبایی کمتری برخوردار باشد و کم دوام تر  محسوب شود اما به دلیل قیمت تمام شده پایین تر از شرایط خوبی برای جا نمایی در پشت بام برخوردار است.

مبلمان پلاستیکی روف گاردن علاوه بر قیمت ارزان و مناسب از شرایط راحت تری برای نگهداری برخوردار هستند و در طرح ها و رنگ های مختلف تولید و عرضه می شود که می توان متناسب با سبک های مختلف طراحی فضای  روف گاردن از آن استفاده نمود.

 منتهی با تمام این تفاسیر مبلمان پلاستیکی می توانند به عنوان وسایل معمولی و کار راه انداز محسوب شوند و از کیفیت و هماهنگی  لازم برای جا نمایی در روف گاردن های لوکس و لاکچری برخوردار نباشند چون کیفیت پایین  مبلمان باعث پایین آمدن کیفیت فضای دیداری روف گاردن می شود.

مبلمان حصیری برای روف گاردن

– استفاده از سازه های حصیری برای روف گاردن

مبلمان حصیری که در فضای روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد معمولا مصنوعی هستند یا برای ساخت آن ها از چوب درخت نخل استفاده می شود.‌ البته باید توجه داشت که مبلمان های ساخته شده با چوب نخل برای استفاده در روف گاردن های  مناطق گرم و شرجی مناسب می باشند.

مبلمان ساخته شده از حصیر ممکن است نسبت به سازه های ساخته شده  با مواد دیگر ارزان تر باشند و بتوانند فضای خاص و متفاوتی را ایجاد کنند.‌ در زمان تهیه مبلمان حصیری باید توجه‌ داشت که بافت محکم تر حصیر نشانه کیفیت حصیر است و این قابلیت را دارد که بتوان  با تغییر کوسن  یا بالش مبلمان به راحتی  فضای روف گاردن را عوض نمود.

 

سخن پایانی

طراحی و اجرای یک روف گاردن زیبا با تهیه و‌ جا نمایی مبلمان مختص به روف گاردنی که مناسب و نسبتا خاص  باشد ، می تواند باعث بالا رفتن کیفیت دیداری فضای پشت بام شود.

در انتخاب و جا نمایی مبلمان مختص به روف گاردن علاوه بر راحتی، کیفیت مواد بکار رفته در سازه، استحکام و دوام‌ سازه باید شکل ظاهری مبلمان هم مورد توجه باشد چون عدم هماهنگی مبلمان استفاده شده در روف گاردن با فضای کلی کار می تواند باعث پایین آمدن کیفیت دیداری شده و آراستگی ظاهری را کاهش دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *