به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

نحوه و اصول طراحی فضای سبز

نکات پایه و کلیدی برای طراحی فضای سبز

مهم ترین نکته برای طراحی فضای سبز دانستن اطلاعات اولیه و پایه برای شروع کار است. اما برای شروع کار از کجا باید شروع کرد؟ این مقاله را بخوانید تا علاوه بر دانستن اصول اولیه طراحی فضای سبز، محوطه ای زیبا و آرامشبخش داشته باشید و خلاقیتتان بیشتر شود.

اصول طراحی فضای سبز

نیازهای فضا را بشناسید

فهرستی از نیازهای مورد نظر خود تهیه کنید. آیا کودکی دارید که به فضای بازی نیاز دارد؟ آیا فضایی برای پرورش سبزیجات می خواهید؟ فضایی برای استراحت در محوطه چطور؟

چند طرح از محوطه ایده آلتان که در ذهن دارید، را روی کاغذ بیاورید. قاعده خاصی برای این مورد وجود ندارد و نیازی نیست برنامه ریزی حرفه ای و بی نقصی داشته باشید. این طرح به عنوان مثال می تواند حتی چند ایدۀ کوچک باشد.

این یک روش عالی برای شروع کار است. نیازی به طراحی اصولی نیست. فقط کافی است چند ایده در ذهن خود داشته باشید. می توانید به راحتی و بدون از دست دادن زمان زیادی، با این ایده ها بازی کنید.

اصول طراحی فضای سبز

درباره لوکیشن های مورد نظر فکر کنید

نمودارهای جغرافیایی وزش باد و تابش خورشید منطقه را بررسی کنید. شاید بخواهید یک نشیمن خارجی در قسمت غربی محوطه داشته باشید؛ اما ممکن است نور ظهر در این قسمت شدید باشد. در نتیجه جای مناسبی برای احداث نشیمن خارجی نخواهد بود و در فصول گرم، تنها گرما نصیبتان می شود.

شاید مثلا در نقطه ای دیگر از محوطه، باد شدیدتر بوزد و باعث خاموش شدن آتشدان خارجی شود؛ در نتیجه آتشدان را در آنجا احداث نمی کنید. اینها نمونه ای از اشتباهات رایج طراحان فضای سبز مبتدی است. بنابراین بایستی میزان تابش نور خورشید و وزش باد در تمام روزهای سال را در نظر بگیرید.

اصول طراحی فضای سبز

بنشینید و از چشم انداز لذت ببرید

با گذراندن زمان بیشتر در محوطه می توانید نیازهای طراحی را به راحتی پیدا کنید. پس وقت بیشتری در محوطه بگذرانید. خواهید دید آیتم هایی که قبلن، ممکن بود به ذهنتان نرسند، به سرعت شکوفا خواهند شد.

از کم شروع کنید

ممکن است در برنامه های تلویزیونی دیده باشید که در عرض سه روز یک محوطه خالی را تبدیل به باغی زیبا و پر از گل و گیاه می کنند. اما در نظر داشته باشید که آن ها متشکل از یک تیم حرفه ای هستند. شما در ابتدا می توانید حتی از کاشتن گل در مقاطع کوچک شروع کنید.

یک نقطه کانونی پیدا کنید

هر محوطه زیبایی یک یا چند نقطه کانونی دارد. این ساده ترین روش برای هر طراحی اولیه است. این نقطه کانونی می تواند یک تندیس، آبنما یا گیاه و درختی جذاب و چشمگیر باشد. نقطه کانونی باید جایی باشد که چشم را از فاصله ای دور به خود جذب کند.

اصول طراحی فضای سبز
روی مقیاس تمرکز کنید

این مرحله دشوارترین بخش برای طراحان مبتدی است، اما رعایت مقیاس در طراحی شما جلوه ای خاص به آن می بخشد. مقیاس، شکل و رنگ گیاهان در مقابل ساختمان و باغچه و یا مسیرهایی که فرد را به فضای اصلی هدایت می کنند، بسیار حائز اهیمیت می باشند.

پذیرای تغییرات باشید

به جز مواردی که عمیقن آن ها را دوست دارید، در مورد آیتم هایی که به آن ها علاقه کمتری دارید و خارج از سلیقه شماست، صادق باشید. عناصری را کشف کنید که منعکس کننده سلیقه شما باشند. ایرادی ندارد المان هایی را حذف کنید و به جای آن ها موارد جدیدی جایگزین کنید. صبر و حوصله رمز موفقیت طراحی فضای سبزی اصولی است.

مثلن اگر باغچه بزرگی دارید و حیوان خانگی یا کودکتان با راه رفتن در باغچه و سپس مسیر عبوری، آن را با ردپایشان گلی می کنند ، به راه حل های موقتی اعتماد کنید. مالچ پاشی و کاشت گیاهان پوششی با رشد سریع، راه حل چنین محوطه ای است.

اصول طراحی فضای سبز

در اینجا شما را با چند اصول پایه و مهم طراحی فضای سبز آشنا می کنیم.

یکپارچگی

یکپارچگی در محوطه سازی، شامل انسجام و تکرار، در طراحی می باشد. از تکرار عناصری مانند گیاهان و المان های دکوری و بعضن کاربردی، برای یکپارچگی در طراحی محوطه استفاده می شود. انسجام و ثبات نیز برای ایجاد یکپارچگی در تطبیقِ المان های گوناگون محوطه، به منظور متحد کردنشان در کنار هم برای ایجاد یک هدف مشترک استفاده می شود.

توازن

توازن در واقع به معنی برابری است. در طراحی دو نوع تعادل وجود دارد: توازن متقارن و توازن نامتقارن.

در توازن متقارن، طراحی دو سمت محوطه مشابه هم است؛ در حالیکه در توازن نامتقارن ترکیب طراحی با استفاده از عناصر مختلفی که تقریبن وزن و ارزش مشابهی دارند، توازن برقرار می شود.

اصول طراحی فضای سبز

کنتراست و هارمونی

کنتراست یا تضاد عناصر محوطه شما را برجسته تر می کند، در حالیکه هارمونی یا هماهنگی، به عناصر این ترکیب، کمک می کند یکدست و یکپارچه به نظر برسند. عناصر متضاد در صورت قرار داشتن در کنار یکدیگر، توجه فرد را به خود جلب می کنند. کنتراست و هارمونی در استفاده از المان های هنری و رنگ های مکمل در کنار یکدیگر، به دست می آید.

اصول طراحی فضای سبز
رنگ

رنگ به محوطۀ شما روح می دهد. رنگ های گرمی مانند قرمز، نارنجی و قهوه ای از نظر بصری، اگر در المانی به کار روند، آن را نزدیک تر نشان می دهند، در حالیکه رنگ های سردی مانند آبی و سبز از دید شما دورتر دیده می شوند. از رنگ های آبی و سبز برای ایجاد پرسپکتیو استفاده می شود.

اصول طراحی فضای سبز
خطوط

خط مادر همه عناصر در طراحی محوطه محسوب می شود. خطوط در همه جا از ورودی و مسیر پیاده روی گرفته تا ساختار و چشم انداز کلی به کار می روند. از خطوط همچنین در ایجاد توهم بصری برای عمق و فاصله در برخی نقاط محوطه استفاده می شود.

تناسب

تناسب به اندازه عناصر در ارتباط با یکدیگر اشاره دارد. در میان قواعد کلی طراحی محوطه، تناسب بدیهی ترین مورد است؛ اما با این وجود هنوز هم نیاز به دقت بالا و برنامه ریزی اصولی دارد. باید مطمئن شوید که تمام عناصر محوطه از تناسب مناسبی برخوردار باشند.

با دانستن همه این موارد و دانستن اصول طراحی فضای سبز ، دست به کار شوید و برای محوطه خود فضایی آرامشبخش، زیبا و با طراوت خلق کنید. فراموش نکنید مجموعه طراحی فضای سبز آیسان خلیلی آذر در همه مراحل از مشاوره، طراحی و در نهایت اجرا همواره در کنار شماست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *