به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

معرفی 7 نوع علف زینتی قابل شکوفا شدن

علف های زینتی

علف های زینتی گیاهان زیبایی هستند که جلوه خاصی به فضای سبز می دهند و نیاز به کوتاهی ندارند. این روزها کاشت علف زینتی در محوطه و فضای سبز بسیار رایج شده و این گیاهان علاوه بر جلوه زیبا، پوشش خوبی نیز در محوطه ایجاد می کنند. در این مقاله با چند نمونه علف زینتی زیبا آشنا می شوید.

فستوکا آبی

فستوکا آبی یکی از علف های زینتی خوشرنگ با شاخ و برگ های آبی یخی و گل های زرد کم رنگ می باشد. این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است و به جهت سهولت ، مراقبت و بافت خوب و زیبایی که دارد، به گیاهی محبوب در طراحی محوطه تبدیل شده است. برخلاف برخی از چمن های زینتی، فستوکا آبی یک گیاه چند ساله و با رشد سریع و یکی از زیباترین علف های زینتی، مقاوم و همیشه سبز است. این گیاه در گرمای زیاد آسیب می بیند و دمای شدید باعث از بین رفتن آن می شود. همچنین اگر خاک سنگین و پر از رس باشد، گیاه ممکن است از بین برود؛ بنابراین قبل از کاشت با مقدار زیادی کمپوست، خاک را اصلاح کنید و از خاک با زهکش خوب استفاده کنید.

فستوکا آبی نیاز به رطوبت متوسط و در تابستان نیز به آبیاری اضافی احتیاج دارد. بهتر است بذر آن را در اوایل بهار یا اواخر تابستان بکارید. رشد این گیاه تا 30 سانت هم می رسد و هرچه نور بیشتری دریافت کند، رنگ آبی محبوب خود را بیشتر نمایان می کند. فستوکا در زیر نور کامل خورشید رشد می کند، سایه را نیز تحمل می کند، اما در آن به خوبی گل نمی دهد. فستوکا تابستان های خنک را ترجیح می دهد اما در شرایط معتدل رشد خوبی دارد و اما رطوبت و گرمای زیاد باعث از بین رفتن برگ های آن می شود و ممکن است طول عمر این گیاه چند ساله را کوتاه کند. دوره های کوتاه خشکسالی جلوی رشد گیاه را می گیرد، اما آن را از بین نمی برد. خاک با زهکش خوب و PH 5/5 تا 5/7 برای گیاه مناسب می باشد.

فستوکا آبی

علف جنگلی ژاپنی

علف جنگلی طلایی ژاپنی یک علف زینتی متنوع زیبا و چندساله با رشد آهسته است و یکی از علف های کمیابی است که در شرایط سایه دار رشد می کند. این گیاه دارای برگ های قوسی شکل، نیزه ای و به رنگ سبز روشن با رشد 25 سانت می باشد. برگ های سبز و طلایی براق آن به روشن شدن مناطق تیره کمک می کند و به خوبی با گیاهان آبی و سبز رنگ ترکیب می شود. بهتر است در بهار کاشته شود، اما می توان آن را در پاییز نیز کاشت. اما در طول دوره گرمای خشک تابستان آن را نکارید. خاک مرطوب اما با زهکش خوب برای گیاه مناسب می باشد.

علف جنگلی ژاپنی گیاهی است که به مراقبت زیادی نیاز ندارد و معمولا با آفات به دردسر نمی اٌفتد. پخش مالچ روی زمین در اطراف گیاه به خنک نگه داشتن خاک و حفظ رطوبت آن در فصل تابستان کمک می کند و همچنین علف های هرز را دور نگه می دارد. ظاهر آبشاری طبیعی آن ها، مناسب برای رویش در باغچه و کنار دیوارها می باشد.

علف یاغی صورتی

یکی دیگر از علف های زینتی زیبا، علف یاغی صورتی می باشد. این گیاه به نور کامل، خاک با زهکش خوب و غنی از مواد معدنی نیاز دارد که این شرایط آن را به گیاه مناسبی برای مناطق ساحلی تبدیل می کند. یاقه های این گیاه زیبا باریک هستند و گل های صورتی بنفش زیبایی در فصل پاییز تولید می کند. همچنین برخی گونه های آن گل های سفید زیبایی نیز می دهند.

علف یاغی صورتی

علف پامپاس گرس صورتی

علف زینتی پامپاس صورتی بومی آمریکای جنوبی است که به خوبی رشد می کند و حجیم می شود و ارتفاع آن به 90 سانت و عرض آن به 120 سانت می رسد. این گیاه گل های ابریشمی صورتی جذابی به رنگ صورتی کمرنگ می دهد که به مرور زمان کمرنگ و در نهایت زرد رنگ می شوند. اوج زیبایی این گیاه آفتاب دوست، در فصل تابستان می باشد و این گیاه به نور کامل و خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد. پامپاس گرس صورتی به خشکی مقاوم است و هفته ای یک بار آبیاری برای آن کافی می باشد. هنگام هرس از دستکش استفاده کنید چرا که برگ های گیاه  تیز و برنده  می باشند.

علف زینتی میسکانتوس

علف زینتی میسکانتوس بومی آسیا می باشد و به عنوان ملکه علف های گرمسیری شناسایی می شود. این گیاه تنوع گونه ای زیادی دارد و ارتفاع آن بین 20/1 تا 80/1 می باشد و می توان از آن برای طراحی و اجرای فضای سبز استفاده کرد. میسکانتوس از اواسط تابستان تا پاییز گلدهی دارد. برای رشد بهتر گیاه آن را در خاکی با زهکشی خوب و مقدار زیادی کودهای ارگانیک بکارید. گیاه خاک یکدست مرطوب را ترجیح می دهد، اما پس از کاشت می تواند دوره های خشکی کوتاه مدت را نیز تحمل کند.

قرارگیری در نور کامل برای میسکانتوس ایده آل است. هنگامی که علف میسکانتوس در نیم سایه کاشته شود، تمایل به برگ ریزی دارد. نور کامل در پاییز باعث ایجاد پررنگ ترین جلوه گیاه می شود که بسته به گونه آن می تواند بنفش، قرمز، نارنجی یا طلایی درخشان باشد. همچنین نور برای گلدهی گیاه لازم است و به آن اجازه می دهد شکوفه های زیادی تولید کند.

علف زینتی میسکانتوس

سوییچ گرس یا چمن شلاقی یکی از علف های زینتی

سوییچ گرس یا چمن شلاقی، یکی دیگر از علف های زینتی گرمسیری و بومی آمریکای شمالی می باشد که در سال های محبوب شده است. این گیاه زینتی سخت و مقاوم در برابر انواع شرایط سخت می باشد و بافت و رنگ را به محوطه شما اضافه می کند. به مرور زمان گسترده می شود و هر جا که کاشته شود جلوه عمودی خیره کننده ای ایجاد می کند. رشد این علف زینتی به 5/1 تا 2 متر می رسد. این چمن گرمسیری در اواسط تا اواخر تابستان شکوفا می شود و بسته به نوع گونۀ آن، برخی از آن ها در پاییز تغییر رنگ می دهند. علف سوییچ گرس علاوه بر باغچه، در گلدان های بزرگ نیز رشد خوبی دارد.

 جلوه این گیاه با گل های زیبای صورتی اش بیش تر می شود و در دمای گرم و محیط کم آب به خوبی رشد می کند. بیش تر گونه های این گیاه به رنگ سبز آبی می باشند. شرایط مناسب برای سوییچ گرس آفتاب کامل تا سایه جزئی می باشد. گیاه در برابر قرار گرفتن در معرض نمک و دوره های کوتاه مدت خشکی مقاوم است و می توانید آن را در خاک نسبتا مرطوب یا حتی در شرایط خشک بکارید. سوییچ گرس حتی در خاک های ماسه ای و رسی نیز رشد می کند. اما خاک باید زهکش خوبی داشته و دارای حداقل مواد مغذی باشد.

علف زینتی گورخری

علف گورخری بومی ژاپن و چندساله می باشد که در فصل زمستان به خواب می رود، اما در بهار دوباره جوانه می زند و شاداب می شود. ارتفاع چمن گورخری تا 2 متر می رسد. علف زینتی گورخری دارای برگ های قوسی بلند با نوارهای جذاب در عرض است که در بهار برگ های سبز پررنگ جدیدی تولید می کند و با بالغ شدن گیاه، خطوط طلایی روی برگ ها ظاهر می شوند.

این علف در خاک های مرطوب یا حتی حاشیه سواحل مرطوب بهترین عملکرد را دارد. پیش از کاشت بهتر است تا عمق 15 سانت کمپوست یا خاک برگ در بستر آن بریزید. این کار را در اوایل فصل بهار و زمانی که گیاه معمولا در خواب است انجام دهید. علف گورخری در برابر اکثر آفات و بیماری ها مقاوم است. علف گورخری ممکن است از طریق حشرات جونده دچار زنگ زدگی برگ ها یا آسیب های کوچک شود، اما در بیشتر مواقع گیاهی کاملا قوی و مقاوم می باشد. در فصل بهار گیاه را با یک محصول گیاهی ارگانیک کوددهی کنید.

 

علف زینتی گورخری

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *