به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طراحی روف گاردن مدرن; پشت بام سبز مدرن

روف گاردن مدرن

طراحی روف گاردن مدرن

روف گاردن یا بام سبز، به فضای سبزی گفته می شود که روی بام ساختمان ها اجرا می شود و طبیعت را به این فضا می آورد. با توجه به اینکه میزان آلودگی و دی اکسیدکربن موجود در هوا روز به روز در حال افزایش است، ایجاد یک روف گاردن مدرن، گام بزرگی در جهت تلطیف هوا و زیباتر کردن چهره شهری به شمار می رود. طراحی روف گاردن مدرن

روف گاردن هم می تواند فضایی شامل چندین گلدان با مبلمان متناسب باشد و هم می تواند در قالب فضای سبزی وسیع و پارک مانند، ایجاد شود.

طراحی روف گاردن مدرن

 

انواع روف گاردن

روف گاردن در سبک های مختلفی طراحی و اجرا می شود که انتخاب آن بسته به سلیقه و امکان اجرای آن در بام دارد. بر این اساس روف گاردن ها به چهار نوع روف گاردن گسترده، روف گاردن متمرکز، روف گاردن مدولار و روف گاردن ترکیبی دسته بندی می شوند.

طراحی روف گاردن مدرن

 

روف گاردن متمرکز

در روش روف گاردن فشرده یا متمرکز از اجزای جانبی مانند پرگولا، آلاچیق، نیمکت و مبلمان و … و از گیاهان نیز به طور وسیع استفاده می شود؛ چراکه اجازه عمق کاشت زیادی در این روش وجود دارد. از آنجایی که تحمل بار سقف در این روش بسیار بالاست و زهکشی مناسبی شکل می گیرد، استفاده از گیاهان با ریشه های بلندتر و به میزان گسترده تر امکان پذیر می باشد.

امکان اجرای هر عنصری از استخر گرفته تا انواع درختان و گیاهان بزرگ در این شیوه قابل اجراست. از اینرو به دلیل زیرسازی عمیق تر و سازه ای قوی تر، هزینه اجرا در این طرح از روش های دیگر بالاتر است و نیاز به رسیدگی بیشتری هم دارد.

طراحی روف گاردن مدرن

 

روف گاردن گسترده

عمق کاشت و تحمل بار سقف در این روش کم است. عمق کاشت در روف گاردن گسترده به طور میانگین بین 5 تا 15 سانت می باشد. بنابراین اغلب از گیاهانی مانند چمن و سایر گیاهان پوششی در سطح وسیع استفاده می شود.  تحمل بار سقف در روف گاردن گسترده حداکثر بین 50 تا 100 کیلوگرم در هر متر مربع می باشد. این روش برای بام هایی مناسب است که قادر به تحمل بار بالایی نیستند و یا بستر مناسبی برای کاشت عمیق ندارند.

همچنین در این روش می توان از جعبه های گل یا همان فلاور باکس در مقیاس متوسط استفاده کرد. در این شیوه معمولن کاشت به یک یا دو گونه گیاهی محدود می شود.

طراحی روف گاردن مدرن

 

روف گاردن مدولار

روف گاردن مدولار روشی آسان و در همه بام ها قابل اجرا می باشد. در این روش گیاهان با سطح بام اتصال ندارند، بلکه در گلدان های پیش ساخته کاشته می شوند؛ بنابراین می توان از تنوع گیاهی بالایی برخوردار شد و به راحتی جای عناصر را تغییر داد. امکان جایگذاری المان هایی مانند مبلمان، آلاچیق و … نیز در این روش قابل اجراست.

از آنجایی که گیاهان در فلاورباکس یا جعبه های پیش ساخته کاشته می شود، بار وارده کاهش می یابد و همچنین هزینه اجرا، بسیار مقرون به صرفه می باشد. البته روش های روف گاردن متمرکز و گسترده جذابیت بصری بیش تری نسبت به این شیوه دارند.

طراحی روف گاردن مدرن

 

روف گاردن ترکیبی

این نوع بام سبز، ترکیبی از روف گاردن گسترده و متمرکز است. در نتیجه عمق کاشت از روف گاردن گسترده بیش تر است و کاشت گیاهان بوته ای در آن امکان پذیر است. عمق کاشت در این روش از سی سانت تا یک متر را شامل می شود که امکان تنوع گیاهی بیشتری را به وجود می آورد.

قیمت روف گاردن

هزینه روف گاردن به عوامل متعددی بستگی دارد که با کم و زیاد شدن و یا حذف و اضافه کردن آن ها تغییر می کند. این عوامل شامل زیرسازی بستر بام، نوع روشِ مورد اجرا، انتخاب نوع گیاهان و میزان آن ها، نورپردازی، نوع کفسازی، تجهیزات جانبی مانند آلاچیق، مبلمان، آبنما و … بستگی دارد.

علاوه بر این موارد، مساحت بام مورد نظر، انتخاب نوع محصولات و نحوه آبیاری نیز در این پروژه دخیل هستند.

 

طراحی روف گاردن مدرن

 

نحوه آبیاری روف گاردن مدرن

علاوه بر این برای اجرای یک روف گاردن مدرن لازم است به یکسری نکات مهم دقت کنید. یکی از این موارد نحوه آبیاری روف گاردن است. گیاهانِ روی بام سبز برای شاداب ماندن، نیاز به آبیاری منظم دارند. نحوه این آبیاری به سلیقه شما و امکان اجرای آن در بام سبزتان بستگی دارد. دو روش آبیاری اتوماتیک و آبیاری دستی برای این کار وجود دارد. آبیاری قطره ای یکی از شاخه های آبیاری اتوماتیک به شمار می رود.

 

آبیاری قطره ای

در روش آبیاری قطره ای، آب وارد لوله ها شده و هر گیاه به میزان یکسانی از طریق روش قطره چکانی آبیاری می شود که مدت زمان و میزان آبدهی قابل تنظیم است. در ابتدا برای نصب لوله ها و سایر تجهیزات یک هزینه کلی وجود دارد اما مزایای آن در طولانی مدت بسیار بیشتر از روش دستی می باشد.

در این شیوه میزان آب هدر نمی رود و هر گیاه به میزان مشخصی آبیاری می شود. از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر از روش دستی است. هنگامی که افراد در ساختمان حضور ندارند، به صورت اتوماتیک آبیاری انجام می شود.

 

 آبیاری دستی در روف گاردن مدرن

در روش دستی، همانگونه که از نامش پیداست، آبیاری گیاهان به عهده افراد است که شخص برای این کار نیاز به صرف زمان دارد. همچنین میزان هدررفت آب بیشتر می شود. بهترین زمان آبیاری صبح زود یا عصر می باشد، زیرا در این زمان گیاهان رطوبت بیشتری جذب می کنند.

 

طراحی روف گاردن مدرن

 

نورپردازی روف گاردن

یکی دیگر از کارهایی که باعث زیباتر شدن یک روف گاردن مدرن می شود، نورپردازی حرفه ای است. این روش هزینه بر است اما جذابیت فضای روف گاردن در شب را بسیار بالا می برد و به صمیمی تر شدن فضا نیز کمک می کند.

 

طراحی روف گاردن مدرن

داشتن یک روف گاردن مدرن، انتخابی است که علاوه بر زیباتر کردن چهره ساختمان و ایجاد محیطی برای تفریح و استراحت ساکنین، به پاکیزه کردن هوای شهری و کاهش آلاینده های خطرناک نیز کمک می کند. همچنین می توانید انواع گیاهان بوته ای را روی بام سبزتان پرورش دهید و سبزیجات و صیفی جات طبیعی و ارگانیک مصرف کنید.

برای طراحی و ساخت روف گاردن مدرن، بهتر است طراح و مجری با تجربه و توانا انتخاب کنید تا طراحی و اجرای روف گاردن شما را به بهترین نحو انجام دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *