به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

نکات مهم برای آبیاری چمن طبیعی

نکات مهم برای آبیاری چمن طبیعی

چمن گیاه پوششی زیبایی است که جلوۀ بی نظیری به محوطه می دهد. این گیاه به آبیاری نسبتاً بالا و برنامه ریزی شده ای نیاز دارد. البته گونه های مختلف چمن وجود دارند که به آبیاری کمتری نیاز دارند. برنامه ریزی برای آبیاری منظم یکی از نکات مهم برای داشتن یک چمن شاداب و سالم شمار می رود.

دانستن این که چه زمان، چه مقدار و چند وقت یک بار چمن خود را آبیاری کنید، اهمیت زیادی دارد. در این مقاله در ابتدا انواع دسته بندی چمن را معرفی و نکات مهم برای آبیاری چمن طبیعی و سپس الگوی کلی آبیاری چمن را بررسی می کنیم.

علف های سردسیری

چمن های سردسیری مانند چمن بنت گرس، بلوگرس، ری گرس، فستوکا و کنتاکی بلوگرس برای مناطق معتدل و سردسیر مناسب می باشند.

الگوی رشد: در بهار و پاییز رشد خوب و فعالی دارند. آن ها در طول تابستان به خواب می روند و رشدشان متوقف می شود و سپس در زمستان رشد می کنند.

 توصیه های کلی برای آبیاری: در صورت عدم بارندگی، آن ها تنها هر سه هفته یک بار به آبیاری نیاز دارند. اگر آن را مرتباً آبیاری کنید، لابه لای چمن، علف هرز رشد می کند.آبیاری چمن طبیعیعلف های گرمسیری

چمن های گرمسیری مانند باهیاگرس، بوفالوگرس، برموداگرس، زویسیاگرس، چمن آگوستین و چمن سنتی پد برای مناطق گرم و آفتاب دار مناسب می باشند.

الگوی رشد: در گرمای تابستان رشد خوبی دارند و در سرمای پاییز و زمستان به خواب می روند.

 توصیه های کلی برای آبیاری: برخی از چمن های گرمسیری، از جمله برمودا، باهیا و زویسیا، از گونه های مقاوم به خشکی هستند. با این حال، آن ها به آبیاری منظم نیاز دارند تا به ویژه در فصل رشد در نیمه گرم سال سیستم ریشه خود را سالم حفظ کنند.

بهترین زمان آبیاری چمن

آبیاری چمن در صبح زود پیش از ساعت 10 بهترین زمان است. آبیاری زودهنگام به چمن زمان می دهد تا آب را جذب کند و آن را به ریشه ها بفرستد. همچنین تیغه های چمن با آب پر می شوند و گرمای روز را بهتر تحمل می کنند.

پس در اواسط روز که آب به سرعت تبخیر می شود از آبیاری چمن خودداری کنید. آبیاری شبانه هم باعث ایجاد بیماری و آفت می شود. از آبیاری در یک روز بادی  که آب پیش از جذب توسط چمن خشک می شود خودداری کنید.

بعد از ظهرهای داغ و آفتابی نیز برای آبیاری چمن مناسب نمی باشد، زیرا آب قبل از رسیدن به چمن تبخیر می شود. اگرچه آبیاری بعد از ظهر به خوبی آبیاری صبح زود نیست، اما می توانید چمن خود را اواخر بعد از ظهر نیز آبیاری کنید.

چمن را نباید در شب آبیاری کرد، زیرا رطوبت طولانی مدت منجر به بیماری های قارچی در چمن می شود. همیشه در طول ماه های زمستان سیستم آبیاری و لوله های آب را نیز بررسی و در صورت نیاز تعمیر کنید.

 

بهترین زمان آبیاری چمن

میزان آبیاری چمن یکی از نکات مهم برای آبیاری چمن طبیعی

مهم است چمن را نه خیلی کم و نه خیلی زیاد آبیاری کنید. هدف باید مرطوب سازی عمیق خاک باشد. اغلب چمن ها در هفته به 2.5 سانت آبیاری نیاز دارند. اما این مقدار به اقلیم منطقه، سرعت باد و تبخیر آب و همینطور رشد چمن بستگی دارد.

چمن های گرمسیری مثل چمن زویسیا یا برمودا کم آبی را به خوبی تحمل می کنند و نیاز آبی آنها کمتر از چمن های سردسیری می باشد. چمن های سردسیری مانند فستوکای بلند می تواند کم آبی را تحمل کنند و سایر چمن های سردسیری مانند بلوگرس، رای گرس، فاین فستوکا در طول فصل گرما به خواب می روند.

آبیاری بیش از حد باعث عدم رشد کامل ریشه چمن و در نهایت تضعیف زمین چمن می شود. در نتیجه شرایط سخت محیطی، بیماری ها و استفاده روزمره مانند تردد پا، بازی کودکان و حیوانات خانگی چمن را حساس تر می کند.

علت قهوه ای شدن رنگ چمن

به این نکته دقت کنید که در گرم ترین روزهای تابستان، چمن شما ممکن است به رنگ سبز مایل به قهوه ای و مانند چمن مرده به نظر برسد. اما بایستی بدانید بسیاری از چمن های سردسیری نه تنها در ماه های زمستان بلکه در ماه های تابستان نیز یک دوره خواب را پشت سر می گذارند.

چدر این زمان، چمن در حال استراحت برای رشد خود است. پس از گذر این دوره و خنک شدن دما و چندین بارندگی، چمن دوباره سبز می شود.

برخی گونه های چمن سردسیری سریعتر از خواب بیرون می آیند. اما اگر تغییر رنگ چمن به قهوه ای علت دیگری دارد و هنگامی که روی آن راه می روید، رد پای شما می ماند، شاید لازم باشد بیشتر از 2.5 سانت آن را آبیاری کنید.

نشانه های پرآبی چمن می تواند لایۀ متراکم کاهگل در سطح خاک، رشد قارچ ها، علف هرز زیاد، آب راکد در زمین، لکه های خالی در چمن و احساس سست و نرم بودن خاک زیر چمن، هنگام راه رفتن روی آن می باشد.آبیاری چمن و قهوه ایی شدن آن

 

سیستم آبیاری اتوماتیک

سیستم آبیاری اتوماتیک، آبیاری روزانه چمن را بهبود می بخشد. اما هنگام تنظیم سیستم آبیاری اتوماتیک، دقت داشته باشید که برخی گونه های چمن  به حجم زیاد آبیاری نیاز ندارند. به جای آبیاری کوتاه و سبک، یک جدول زمانی برای آبیاری روتین و عمیق تنظیم کنید.

دانستن اینکه چه زمان آبیاری اتوماتیک را متوقف کنید، بسته به نوع آبیاری، سرعت سیستم، شتاب باد و سرعت تبخیر آب دارد. برای آبیاری چمن های معمولی، دو بار در هفته و هر بار به مدت سی دقیقه شروع آبیاری خوبی می تواند باشد. مطمئن شوید که آب به اندازه کافی به خاک زیر چمن می رسد و هر 15 دقیقه یک بار خاک چمن را بررسی کنید.

سیستم آبیاری اتوماتیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *