به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

چمن هیبریدی چیست و چه کاربردی دارد

چمن هیبریدی چیست و چه کاربردی دارد

چمن طبیعی در بسیاری از نقاط کشور از جمله مناطق گرمسیری  به دلیل شرایط آب و هوایی زود پژمرده می شود. با این حال در این مناطق مراقبت از چمن طبیعی هزینه بر بوده و البته بسیار وقت گیر نیز هست.

بنابراین این روزه در بسیاری از ورزشگاه ها و دیگر مکان ها به جای چمن طبیعی از چمن مصنوعی استفاده می شود. چمن هیبریدی نیز یک چمن مصنوعی بوده  که در بسیاری از مکان ها از جمله ورزشگاه کاربرد دارد.

برای آن دسته از افرادی که مایل به استفاده از چمن هستند می توان چمنن هیبریدی را معرفی کرد. استفاده از این محصول نیاز به اقدامات و زیر سازی های وقت گیر ندارد و از هم مهمتر اینکه هزینه مراقبت و نگهداری از آن نیز نسبت به چمن مصنوعی کمتر است.

چمن هیبریدی کیفیت بالایی دارد و می توان کیفیت آن را به ترکیب به کار رفته در آن که شامل ترکیبی از چمن طبیعی و چمن مصنوعی است دانست.

اولین بار چمن هیبریدی  در زمین فوتبال به جای چمن طبیعی به کار رفت که در نتیجه آن استقبال زیادی از آن شد. این چمن ترکیبی از الیاف چمن طبیعی و نخ های چمن مصنوعی است که در دهه1990 تولید و به در طول زمان توسعه پیدا کرد.

استفاده از این محصول به جای چمن طبیعی موجب ماندگاری بالای آن نسبت به چمن طبیعی شد . در ادامه با ما همراه شوید تا به بررسی این نوع چمن و کاربرد آن بپردازیم.

چمن هیبریدی چیست
کاربرد چمن هیبریدی

مزیت های استفاده از چمن هیبریدی

این روزها چمن هیبریدی جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی به حساب می آید چرا که دارای مزیت های بیشتری نیز نسبت به چمن طبیعی می باشد.

یکی از مزیت های اصلی چمن هیبریدی این است که نیاز به نگهداری و مراقبت کردن کمتری دارد و از هم مهمتر اینکه ماندگاری بالاتری دارد و در مقایسه با چمن طبیعی نیز کم هزینه تر می باشد.

از دیگر مزیت های استفاده از این چمن ،این است که در چهار فصل نیز کاربرد دارد چرا که دوام و ماندگاری آن نسبت به چمن طبیعی بالاتر است.اکثر طراحان برای ایجاد زیبایی و ماندگاری بیشتر در طراحی فضای سبز و اجرای فضای سبز از این نوع چمن استفاده می کنند.

ویژگی های چمن هیبریدی

چمن مصنوعی هیبریدی دارای برخی از ویژگی های مطلوب است که همین امر موجب استفاده از این محصول به جای چمن طبیعی در بسیاری از مکان ها می شود. ویژگی های این چمن عبارت اند از:

آسیب پذیری کمتر

یکی از ویژگی های استفاده از چمن هیبریدی این است که در مقایسه با چمن مصنوعی مقاومت بالایی دارد  و در برابر فرسایش و کوبش نیز از خود مقاومت زیادی نشان می دهد.

 

ویژگی های چمن هیبریدی
انواع ویژگی های چمن هیبریدی

ماندگاری بیشتر

ماندگاری بالا نیز از دیگر ویژگی های مهم این چمن است که با توجه به تکنولوژی روز دنیا تولید شده است و در هر شرایط آب و هوایی و چهار فصل مختلف سال نیز کاربرد دارد چرا که مقاومت و ماندگاری خیلی بالاتری نسبت به چمن طبیعی دارد و به همین دلیل طراحان فضای سبز از این نوع چمن در طراحی و اجرای روف گاردن استفاده میکنندچرا که هم جلوه ی بسیار زیبایی دارد و هم ماندگاری بالایی دارد.

هزینه های نگهداری و مراقت کمتر

هزینه های نگهداری و مراقبت کردن از چمن هیبریدی در مقایسه با چمن طبیعی کمتر است و این نوع چمن مصنوعی به کود دهی، آبیاری و تیمارهای شیمیایی کمتری نسبت به چمن طبیعی احتیاج دارد به همین خاطر هزینه های نگهداری آن کمتر است.

قابل استفاده در چهار فصل

این نوع چمن قابل استفاده در چهار فصل سال است و در همه فصول این محصول به خوبی قابل استفاده است.در هر شرایط آب و هوایی در چهار فصل سال با خیال راحت می توان چمن هیبریدی را به کار برد چرا که از مقاومت بالایی برخوردار است.

زیبایی و استحکام بالا

با توجه به اینکه چمن هیبریدی ترکیبی از چمن مصنوعی و چمن طبیعی است دارای زیبایی و استحکام بالایی است.

حفظ منابع و محیط زیست

چمن هیبریدی نسبت به چمن مصنوعی به کودهای شیمیایی و تیمارهای شیمیایی کمتری احتیاج دارد که در نتیجه این امر محیط زیست سالم تر و آلودگی ها نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

کاربردهای چمن هیبریدی

این روزها استفاده از این نوع چمن در اکثر مکان ها بسیار رایج شده است چراکه این محصول ترکیبی از چمن طبیعی و مصنوعی است که دارای ویژگی های فوق العاده ای می باشد.

از این محصول در اکثر مکان ها نظیر زمین های ورزشی، فضاهای تجاری و صنعتی و فضای سبز شهری مورد استفاده قرار می گیرد.قابلیت استفاده از این محصول در چهار فصل سال یکی از مهمترین ویژگی چمن هیبریدی است که همین امر موجب استفاده از آن در بسیاری از مکان ها می شود.

مزیت ها و معایب چمن هیبریدی

استفاده از این چمن با مزیت ها و معایبی همراه است که در ادامه هر یک را به طور جداگانه بیان خواهیم کرد.

مزیت های چمن هیبریدی

چمن هیبریدی در برابر تابش نور خورشید و گرما مقاومت بالایی دارد.این محصول دارای تقویت کننده مصنوعی بوده که در برابر تابش نور خورشید مقاومت زیادی از خود نشان می دهد. با این حال در مناطق گرمسیری نیز عملکرد خوبی دارد و در برابر تابش و گرمای زیاد نور خورشید تغییر رنگ نمی دهد و پژمرده نیز نخواهد شد.

از مزیت های دیگر چمن هیبریدی می توان به کاهش هزینه های آبیاری و مراقبت های دوره ای آن اشاره کرد. چمن هیبریدی در طول زمان به مراقبت های  و آبیاری کمتری احتیاج دارد که در نتیجه ان جایگزین خوبی برای چمن طبیعی محسوب می شود.

مزیت ها و معایب چمن هیبریدی
مزیت ها و معایب

معایب ها

یکی از معایب چمن هیبریدی این است که با داشتن ترکیب چمن مصنوعی از نظر شکل ظاهری مصنوعی به نظر می رسد و ظاهر و بافت طبیعی ندارد.

از معایب دیگر چمن مصنوعی هیبریدی این است که هزینه خرید و نصب آن در ابتدا بسیار بالا بوده به همین دلیل اکثر افراد از خرید آن منصرف می شوند.

این چمن به مراقبت های دوره ای احتیاج دارد و در هر دوره باید در صورت تعمیر قسمت های آسیب دیده آن تعمیر شود.

 

سخن پایانی

چمن هیبریدی  یک محصول با ترکیبی از چمن طبیعی و مصنوعی است که مزیت های زیادی نسبت به چمن طبیعی دارد. این محصول از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و قدرت و ماندگاری آن نیز بسیار بالا می باشد.

برای آن دسته از افرادی که مایل به استفاده از چمن مصنوعی هستند می توان چمن هیبریدی را معرفی کرد. استفاده از این محصول نیاز به اقدامات و زیر سازی های وقت گیر ندارد و از هم مهمتر اینکه هزینه مراقبت و نگهداری از آن نیز نسبت به چمن مصنوعی کمتر است.

چمن هیبریدی کیفیت بالایی دارد و می توان کیفیت آن را به ترکیب به کار رفته در آن که شامل ترکیبی از چمن طبیعی و چمن مصنوعی است دانست.

اولین بار چمن هیبریدی  در زمین فوتبال به جای چمن طبیعی به کار رفت که در نتیجه آن استقبال زیادی از آن شد. این چمن ترکیبی از الیاف چمن طبیعی و نخ های چمن مصنوعی است که در دهه1990 تولید و به در طول زمان توسعه پیدا کرد.

استفاده از این محصول به جای چمن طبیعی موجب ماندگاری بالای آن نسبت به چمن طبیعی شد. چمن هیبریدی در انواع ورزش ها در سراسر جهان نظیر زمین فوتبال، راگبی، کریکت، گلف و تنیس .کاربرد دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *