به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طراحی دیوار سبز

طراحی دیوار سبز

دیوار سبز

دیوار سبز که با نام دیوار اکسیژن یا گرین وال نیز شناخته می شود، دیواری عمودی یا افقی است که یکسری گیاه به صورت عمودی بر روی آن کاشته می شوند. این دیوار انتخابی هوشمندانه برای طراحی محل زندگی و کار است. این پنل های گیاهی علاوه بر مزیت های زیست محیطی و کاهش آلودگی هوا، فضا را زیبا و شاداب تر کرده و حس سرزندگی را به محیط می آورند. طراحی و اجرای دیوار سبز را در تمام بخش های خارجی و داخلی یک ساختمان می توان انجام داد. می توانید از آن به عنوان تابلویی در فضای منزل استفاده کنید و یا آن را در حمام نصب کنید و از گیاهان خزه دار رطوبت دوست بهره بگیرید. در هر صورت دیوار سبز مانند عنصری زنده در فضای زندگی شما به آن روح می بخشد.

طراحی دیوار سبز در کرج

دیوار سبز یا green wall به دیواری عمودی گفته می شود که پوشیده شده از گیاهان است و در هر مکانی قابل نصب می باشد. چنین دیواری ضمن تولید اکسیژن بیشتر به تلطیف هوای محیط کمک زیادی کرده و میزان آلاینده های موجود در هوا را کاهش می دهد؛ در عین حال که نمای زیبایی نیز در فضا ایجاد می کند. همچنین دیوار سبز در فصول گرم دمای هوای محیط را کاهش می دهد.

نصب یک دیوار سبز در فضای زندگی یا محیط کار جذابیت بصری زیادی ایجاد کرده و فضا را دلپذیرتر می کند. در این مقاله با انواع دیوار سبز، نحوه آبیاری مناسب، هزینه اجرا، گیاهان مناسب دیوار سبز و روش های نگهداری آن آشنا می شوید.

انواع دیوار سبز

 

طراحی دیوار سبز در کرج

 

دیوار سبز کابلی

در این دیوار، با استفاده از سازه های کابلی، مسیری حائل برای رشد گیاهان رونده روی دیوار ایجاد می شود. گیاهان پر شاخ و برگ دید بصری جذابی روی این دیوار به وجود می آورند و این سازه توانایی نگهداری این گونه گیاهان را بر روی خود دارد.

 

طراحی دیوار سبز کابلی

 

دیوار سبز شبکه ای

دیوار سبز شبکه ای سازه ای سبک تر دارد و گیاهان بالا رونده به خوبی می توانند روی آن رشد کنند. بهتر است بر روی این دیوار سبز گیاهانی با سرعت رشد کم قرار گیرند.

 

دیوار سبز شبکه ای

 

دیوار سبز مدولار

دیوار سبز مدولار، دیوار سبزی است که در آن گیاه از سازه دیوار جداست؛ بدین معنی که گیاهان داخل سازه های پیش ساخته یا فلاور باکس کاشته و بر دیوار قرار می گیرند. این سازه های پیش ساخته در شکل های مختلف به طور سلیقه ای ساخته و بر روی دیوار قرار داده می شوند.

 

دیوار سبز مدولار

 

دیوار سبز هیدروپونیک

این نوع دیوار سبز مدرن، با استفاده از تکنولوژی پیشرفته هزینه های نگهداری را کاهش می دهد. در دیوار سبز هیدروپونیک گیاهان دیگر نیازی به خاک ندارند و از طریق آب، مواد لازم برای رشد و شادابی به گیاه می رسد و در واقع کاشت گیاه بر مبنای آب صورت می گیرد. در این دیوار سبز هوشمند، آبیاری گیاهان به صورت یکسان و اتوماتیک انجام می شود و نیاز به رسیدگی فردی ندارد.

 

دیوار سبز هیدروپونیک

 

آبیاری دیوار سبز

برای آبیاری دیوار سبز، از فرآیند آبیاری قطره ای استفاده می شود که در این روش آب وارد لوله ها شده و از طریق سیستم قطره چکانی به گیاهان می رسد. بهترین راه برای آبیاری گیاهان دیوار سبز، روش اتوماتیک است که در آن همه چیز بهینه می شود. روش دستی روش مناسبی به شمار نمی آید؛ چراکه میزان آب زیادی مصرف می شود و در صورت آبیاری کم یا بیش از حد، گیاهان آسیب جدی و گاها جبران ناپذیری می بینند.

در آبیاری قطره ای میزان آب و زمان آبیاری به راحتی قابل تنظیم می باشد و در صورت افت فشار از پمپ استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از ورود املاح مضر مانند کلر و رسوبات، از فیلتر در سیستم آبیاری قطره ای استفاده می شود تا گیاه دچار آسیب نشود.

گیاهان مناسب برای دیوار سبز

برای کاشت گیاهان روی دیوار سبز باید دقت نمود و گونه های متناسبی را انتخاب کرد. گیاهانی که برای رشد روی گرین وال مناسب می باشند، شامل گیاهان رونده، گیاهان پوششی یا خزنده، گیاهان سایه دوست و گیاهان تزیینی می باشند و بایستی بر مبنای نوع دیوار سبزتان، گیاه مناسب را انتخاب کنید.

 

گیاهان رونده

 

گیاهان رونده به سرعت رشد می کنند و بالا می روند و فضا را پر می کنند. بنابراین گیاه مناسبی برای دیوار سبز به شمار می رود. گیاهانی نظیر: پتوس، پاپیتال، فیلودندرون، سیسوس گونه های مناسبی برای کاشت روی دیوار سبز به شمار می آیند.

 

گیاهان پوششی

گیاهان پوششی یکی دیگر از انتخاب های مناسب برای رویش روی دیوار سبز هستند. این گیاهان ارتفاع کمی دارند اما در عوض پرپشت و انبوه می شوند و دید بصری زیبایی روی یک دیوار ایجاد می کنند. گیاهان پوششی مزایایی زیادی دارند؛ مقاومت در برابر خشکی، نیاز کم به آب و قابلیت کاشت در شیب دارند و هزینه نگهداری آن ها نیز کم است.

گیاهانی نظیر شبدر، لیزوماکیا، آویشن زینتی، فرانکنیا، اشک نوزاد، چمن ساجینا نمونه ای از گیاهان پوششی است که می توانید برای دیوار سبزتان انتخاب کنید.

 

گیاهان پوششی

 

گیاهان زینتی

برای کاشت گیاهان زینتی روی دیوار سبز، گونه های مناسب و همیشه سبزی وجود دارند که زیبایی دیوار سبز را دوچندان می کنند. گیاهانی مانند پتوس، یاسمن، هوستا، کروتون با زیبایی منحصر به فردشان، می توانند دیوار سبزی گیرا ایجاد کنند و دیوارتان را تبدیل به نقطه بصری فضا کنند.

 

گیاهان زینتی

 

گیاهان سایه دوست

گیاهان سایه دوست همانگونه که از نامشان پیداست نیاز بالایی به نور طبیعی ندارند و بهترین گزینه برای دیوار سبزی است که در محیط کم نور قرار دارد. گیاهانی مانند: دیفن، سانسوریا، سرخس، پیچ ساعتی و کاملیا نمونه هایی از گیاهان سایه دوست به شمار می روند.

هزینه اجرای دیوار سبز

هزینه طراحی و اجرای دیوار سبز بسته به نوع متریال و متراژ و نوع آبیاری دیوار متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد. ضمن اینکه اگر دیوار سبز در فضای داخل اجرا شود، به دلیل شرایط خاص محیط داخل نیاز به نگهداری و در نتیجه هزینه بیشتری دارد. همینطور باید به عوامل مورد نیاز مانند نور کافی و جایگذاری مناسب دیوار سبز در فضای داخلی نیز توجه کرد.

 

قیمت دیوار سبز

متراژ, نوع گیاهان, المان های استفاده شده   و …. موراد تایین کننده قیمت گرین وال میباشند. جهت کسب اطلاع از قیمت روز دیوار سبز با مشاورین ما تماس گرفته و قیمت بروز این المان فضای سبز را بدست آورید.

نکات مهم در نگهداری دیوار سبز

هنگامی که اقدام به نصب دیوار سبز در فضای زندگی خود می کنیم، باید بدانیم که چنین دیوار زنده ای نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. نور کافی برای رشد گیاهان، دمای محیط، نوع خاک و مواد مغذی آن، آبیاری اصولی و منظم، بررسی آفات و مهار به موقع و کوددهی از اقداماتی است که باید برای زیبایی و شادابی یک دیوار سبز فراهم کرد.

هر گونه گیاهی شرایط مخصوص به خود را دارد؛ بنابراین با آگاهی به نیاز گیاه باید شرایط لازم را برای رشد و شکوفایی اش ایجاد کرد. انتخاب یک تیم طراحی فضای سبز خوب و مجرب، این امکان را ایجاد می کند که با نظارت منظم در طول پروسه اجرا و پشتیبانی و قبول مسئولیت پس از نصب، خیالتان از بابت دیوار سبزتان آسوده باشد و همواره فضایی زیبا و شاداب در محل زندگی یا کارتان داشته باشید.

 

محدوده فعالیت استانی

فعالیت های گروه آیسان در زمینه هایی که نیاز به حضور است محدود به استانهای نام برده میباشد و تنها طراحی و مشاوره خدماتی است که در سراسر کشور توسط گروه فضای سبز آیسان ارائه میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *