به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طراحی و اجرای فضای سبز در شهرک کامرانیه

فضای سبز در شهرک کامرانیه

شهرک کامرانیه ، منطقه ای سر سبز در محدوده ی سهیلیه می باشد. این شهرک از لحاظ موقعیت جغرافیایی ، به بسیاری از شهر ها و روستا ها از طریق جاده های هموار ، دسترسی مطلوب دارد. کامرانیه  به قطعات بزرگی تقسیم شده که معمولا متراژ هر قطعه بیش از 1200 متر است . اکثر این قطعات ، به عنوان باغچه و زمین کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند. چرا که خاک زمین کامرانیه از نظر املاح کشاورزی ، در دسته خاک های غنی محسوب شده و ارزش آن از لحاظ ریز مغذی ها و درشت مغذی های مورد نیاز گیاه ، بالا است . با ما همراه شوید تا درباره طراحی و ایجاد فضای سبز در شهرک کامرانیه اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دهیم.

به همین علت ، بسیاری از صاحبین این مناطق ، اقدام به طراحی های زیبایی برای محوطه سبز این مجموعه نموده اند. لازم به ذکر است که با وجود رواج باغداری در این مناطق و محوطه سبز زیبا ، آب به صورت شهرکی بوده و باغداران باید سهیمه آب را به صورت خریداری شده و مشمول هزینه ، پرداخت کنند .

از دیگر ویژگی های مثبت این منطقه ، حضور آب و هوای معتدل آن است . این شرایط ، کمک کرده تا در مرحله اول ، محیطی مناسب برای رشد گیاهان و ساخت محیط سبز زیبا نماید ؛ و در مرحله دوم ، کامرانیه تبدیل به محیطی خوش آب و هوا جهت جذب گردشگران باشد .

در این شرایط و با وجود حاصلخیز بودن خاک ، هوای معتدل و گردشگر پذیر بودن منطقه ، با طراحی و ایجاد محوطه سبز مطلوب ، می توان بیشترین استفاده را از منطقه به دست آورد.

 

محوطه سبز در شهرک کامرانیه

 

طراحی فضای سبز در شهرک کامرانیه

شهرک کامرانیه ، به دلیل دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب ، و امکان ایجاد باغ ها و فضای سر سبز ، تبدیل به گزینه ای عالی برای بسیاری از افراد از جمله مهندسین طراحی فضاهای سبز ، مجریان محوطه سبز ، سرمایه گذاران ، و سایر افراد شده است .

از لحاظ آب و هوایی ، این ناحیه دارای هوای چهار فصل می باشد . در نتیجه در تابستان ها هوای آن تا درجات زیادی بالا نرفته و در زمستان ها نیز از یخبندان شدید برخوردار نمی باشد . به همین علت ، فضایی مناسب برای طراحان محوطه سبز ایجاد کرده تا بتوان از طیف وسیعی از پوشش های گیاهی برای طراحی این مناطق استفاده نمود.

از طرف دیگر ، از لحاظ منابع آبی ، این فصل از میزان بارندگی خوبی برخوردار است . به این صورت که اکثرا در فصل های پاییز ، زمستان و اوایل بهار ، به آبیاری جداگانه نیاز ندارد ؛ اما در فصول گرم تر ، می توان از سهمیه آب شهرکی برای این کار استفاده نمود .

حضور خاک حاصلخیز و غنی این منطقه ، حاوی ریز مغذی های مورد نیاز برای رشد گیاهان می باشد . به این صورت که مقادیر بالایی از منزیوم ، سدیم ، پتاسیم و … در این خاک حضور دارند که ارزش آن را افزایش داده اند. همچنین میزان آهک در این خاک بسیار کم و نزدیک به صفر است که به نوبه خود ، به ارزش خاک افزوده است . در این شرایط ، می توان از طیف وسیعی از گیاهان ، درخت ها و سایر پوشش های سبز گیاهی برای طرح ریزی محیطی سبز در شهرک کامرانیه استفاده کرد .

 با توجه به امکان کاشت این گیاهان متنوع ، هدف از طراحی محوطه سبز در این مناطق دلایل متعددی را دارا می باشد ؛ از جمله :

بهبود وضعیت آب و هوا – پاکسازی هوا

زیبایی منطقه

باغداری و بهره برداری از درختان

ایجاد محیط های تفریحی خانوادگی

و … .

کامرانیه ، به گونه ای طراحی شده است که بتوان از تمامی مناطق آن ، استفاده کافی را به دست آورد . با توجه به این وضعیت ، علاوه بر قطعات باغی شخصی ، سعی بر این شده است تا فضا های سبز نیز به عنوان پارک و تفرجگاه طراحی شوند . در نتیجه از تمامی بخش های این محیط ، استفاده مفید صورت بگیرد . در حال حاضر بیش از 30 پارک در این محله طراحی و اجرا شده اند و برخی دیگر نیز در مراحل پیش از افتتاح قرار دارند. در این پارک ها از پوشش های گیاهی همچون درخت گیلاس، درخت گردو، درخت آلبالو استفاده شده است .

طبق اعلامیه های رییس سازمان سیما ، منظر و محوطه سبز شهری شهرداری کرج ، اعلام کرده است که برای سال های آتی ، برنامه ریزی هایی جهت افزایش تنوع درختان در نظر گرفته شده است . البته لازم به ذکر است که به ثمر رسیدن این برنامه ها و طراحی ها ، نیاز به حمایت عموم افراد دارد ؛ تا در مراقبت از درخت ها کوشش شده و از آسیب رساندن به آن ها خودداری نمایند . چرا که درخت های تازه کاشته شده ، نهال ها و درخت هایی که در حال باردهی هستند ، از میزان حساسیت بالایی برخوردار می باشند.

 

محوطه سبز کامرانیه

 

اجرای فضای سبز در شهرک کامرانیه

برای این منطقه ، طراحی های متعددی صورت گرفته است. به دلیل هوای معتدل و شرایط جوی مناسب ، بسیاری از این طراحی ها مورد قبول واقع شده و در دست اجرا می باشد. افراد معمولا طراحی های مورد نظر خود را برای قطعات اجرا نموده اند. دولت نیز در راستای حفظ ارزش های محیط زیست ، طراحی های متنوع در زمینه پوشش گیاهی محیط و ایجاد پارک ها تدارک دیده است. به نحوی که بسیاری از طراحی های پارک و سایر محوطه های سبز بعد از طرح ریزی ، به مرحله اجرا رسیده و بسیاری پروژه های دیگر نیز در دست اجرا می باشند .

این شرایط و حضور تفرجگاه های طبیعی و سر سبز ، علاوه بر تصفیه ی هوا و بهبود شرایط زیست محیطی ، ارزش منطقه را نیز افزایش داده اند.

جهت آبیاری محوطه و باغات در کامرانیه ، سهیمه آب برای این منطقه در نظر گرفته شده است . در مناطق درختکاری شده ، می توان انشعاب آب لوله کشی دریافت نموده و باید هزینه های آن مطابق عرف ، پرداخت شود . برای مناطق خارج از محدوده درختکاری نیز ، آب مورد نیاز باید به صورت سالانه اجاره شود .

علاوه بر طراحی و پیاده سازی فضای سبز در شهرک کامرانیه ، سایر فعالیت ها نیز در دست اجرا می باشد که هدف تمامی آن ها ، حفظ محیط زیست ، و کمک به بهبود شرایط آن است. از جمله برنامه های در دست اجرا ، می توان به :

جمع آوری خاک مازاد

علوفه چینی و حذف گیاهان مخرب

اصلاح تشک های آبخور درختان

و … اشاره کرد. این پروژه ها علاوه در پارک ها و تفرجگاه ها ، بلکه در بلوار ها و سایر مناطق سبز نیز در حال اجرا می باشند . این شرایط ، می تواند به نوبه خود ، رشد هرچه بهتر گیاهان را نیز به همراه داشته و میزان بیماری و آفات گیاهی را نیز به حداقل می رساند.

 

کامرانیه

 

منطقه شهرک کامرانیه

شهرک کامرانیه  تا کرج، از لحاظ بازه زمانی  تقریبا به 56 دقیقه و سپری نمودن 43 کیلومتر مسافت احتیاج دارد . این شهرک تا تهران حدود 1 ساعت و 45 دقیقه فاصله و حدود 88 کیلومتر فاصله دارد . این مسیر ها تماما آسفالت شده و دارای جاده های خاکی نمی باشد. به همین دلیل، از لحاظ دسترسی به شهر ها و روستا های اطراف ، از وضعیت مطلوبی برخوردار است .

این منطقه به قطعات و بخش های بزرگی تقسیم شده است . معمولا متراژ قطعات ، 1200 متری و یا بالا تر می باشد. اکثر این مناطق ، کاربری کشاورزی داشته و از آن ها برای احداث باغ و محیط های کشت و زرع استفاده شده است. اما با بهبود وضعیت کلی منطقه و افزایش ارزش اعتباری آن ، امکان تبدیل کاربری آن ها به مسکونی نیز وجود دارد. به نحوی که بسیاری از صاحبین ملک ، در بخش هایی از باغ ، محل سکونت را نیز در آن بنا نموده اند.

از لحاظ سرمایه گذاری ، این منطقه یکی از رو به رشد ترین مناطق جهت حفظ سرمایه محسوب می شود. قطعات جدید و نوساز منطقه ، دارای سند تک برگ محضری هستند و قطعات قدیمی تر، کماکان دارای سند دفترچه ای می باشند. افراد می توانند با خرید هر یک از این قطعات، از مزایای زیادی بهره مند شوند. چرا که هم از لحاظ کاربرد زراعی و هم از لحاظ سکونت و کاربردهای مسکونی گزینه ای عالی بوده ؛ که در گذر زمان منجر به افزایش میزان سرمایه نسبت به هزینه اولیه خواهد شد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.