به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

المان های فضای سبز

المانهای فضای سبز

اگر در ساختمان‌تان حیاط داشته باشید، حتی با کاشت یک گیاه می‌توانید ظاهر آن را تغییر دهید. این مورد یکی از ایده‌های طراحی و زیباسازی محیط اطراف ساختمان به حساب می‌آید. در واقع می‌توان گفت که مهندسی طراحی منظر یا لنداسکیپ به معنای استفاده از تکنیک‌ها و المان های فضای سبز برای ساختمان‌ها است.

در محوطه سازی مهندسین با تقسیم‌بندی فضا، امکان چینش المان‌های مختلف را برای ساخت فضای سبز فراهم می‌کنند. در واقع مهندسی طراحی منظر به معنای تبدیل فضای باز اطراف به یک فضای قابل استفاده به منظور تکمیل زندگی افراد است. در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین پارامترها در محوطه‌سازی را بررسی کرده و رایج‌ترین المان های فضای سبز را به شما معرفی کنیم.

پارامترهای مهم در طراحی لنداسکیپ

طراحی منظر یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی و اجرای فضای سبز است. مهم‌ترین عواملی که برای طراحی لنداسکیپ باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • هماهنگی، یکدستی و یگانگی فضا با استفاده از الگوهای تکرار شونده، کاشت گیاهانی با ارتفاع، بافت مشخص و ظاهر شبیه به هم.
 • استفاده از مسیرها و مرزها برای تقسیم‌بندی فضا در محوطه‌سازی
 • شکل دادن به محوطه با هرس پوشش گیاهی و یکدست کردن فرم گیاهان و درختان
 • ترکیب بافت‌های مختلف گیاهان به منظور ایجاد عناصر بصری و لمسی در فضای سبز
 • استفاده از ترکیب رنگ‌های مختلف برای گیاهان در طراحی فضای سبز، مخصوصا گیاهانی که در فصول مختلف سال رنگ‌های متفاوتی دارند.
 • در نظر داشتن مقیاس مناسب برای انتخاب گیاهان و درختان متناسب با ابعاد ساختمان
 • ایجاد تعادل متقارن یا نامتقارن در طراحی و ایجاد فضای سبز
 • در نظر داشتن تنوع در طراحی منظر برای انتخاب بافت گیاهی و دیگر بخش‌ها و المان های فضای سبز

 

مهم‌ترین المان های فضای سبز

برای طراحی لنداسکیپ متناسب با نوع ساختمان با در نظر گرفتن نکات مربوط طراحی فضای سبز، المان‌های مختلفی را می‌توان انتخاب و اجرا کرد. در ادامه شما را با مهم‌ترین المان های فضای سبز آشنا خواهیم کرد:

 • آلاچیق

یکی از پرطرفدارترین المان های فضای سبز در فضاهای بزرگ، آلاچیق است. وقتی تصمیم دارید برای محوطه‌سازی خود یک فضای سبز با کاربری مناسب ایجاد کنید، باید به فکر یک آلاچیق هم باشید. مهم‌ترین نکته‌ای که باید برای استفاده از این المان در محوطه‌سازی در نظر داشته باشید، تعیین مکان مناسب برای آن است. علاوه بر این باید فضای محوطه را با توجه به مکان آلاچیق چمن‌کاری کنید تا بتوانید یک مسیر پیاده‌روی صحیح برای آن ایجاد کنید.

المان فضای سبز
آلاچیق
 • مبلمان

مبلمان فضای سبز شامل انواع نیمکت، آلاچیق، پله، آب نما، گلدان و پل می‌شود که برای طراحی آن باید از مواد اولیه مقاوم استفاده شود. از جمله مواد اولیه برای طراحی و تولید این المان های فضای سبز عبارتند از آلومینیوم یا فلزات دیگر با روکش‌های ضدزنگ، چوب و پلاستیک.

 

 • آب نما

آب نما یکی از مهم‌ترین و جذاب‌ترین المان های فضای سبز برای ساخت یک محوطه جذاب است. این نوع از المان‌ها انواع مختلفی داشته و به شکل موزیکال، کلاسیک و آب نمای میدان تولید می‌شوند.

المانهای محیط سبز
آبنما

 

 • گرین وال یا دیوار سبز

گرین وال یا دیوار سبز اصطلاحی است که برای انواع سطوح عمودی با پوشش گیاهی استفاده می‌شود. معمولا این المان را برای کاهش آلودگی هوا، تعادل دمایی محیط، جذب گرد و خاک و افزایش زیبایی در ساختمان‌ها به کار می‌گیرند. نکته مهم در مورد این نوع از المان های فضای سبز این که نسب به دیگر المان‌ها هزینه کمتری برای ایجاد و نگهداری از آن‌ها لازم است.

المان های فضای سبز
دیوار سبز

 

 • زمین بازی

ایجاد فضایی برای بازی و سرگرمی کودکان یک امتیاز ویژه برای اهالی یک ساختمان به حساب می‌آید. برای طراحی این فضا در محوطه یک ساختمان می‌توانید از ایده‌هایی مثل استفاده از کفپوش‌های پلاستیکی و چمن مصنوعی برای کف استفاده کنید. جعبه شنی بزرگ، سنگ‌ها و تنه‌های بریده شده درختان و تخته‌های گچی از جمله مواردی است که می‌توانید برای زمین بازی کودکان به کار بگیرید.

 

 • استفاده از نشانه‌های تجسمی

اگر فضای کافی برای محوطه‌سازی داشته باشید می‌توانید از نشانه‌های تجسمی برای دیزاین محوطه خود استفاده کنید. مجسمه‌های اساطیر و شخصیت‌های بزرگ از جمله نشانه‌های تجسمی برای محوطه‌سازی مکان‌های عمومی است. در ساختمان‌های مسکونی بزرگ معمولا از سردرهای ویژه برای طراحی فضا استفاده می‌شود.

 

 

 • وسایل بازی کودکان

یکی از مهم‌ترین نیازهای کودکان بازی و تفریحات سالم است که باید با نظارت والدین آن‌ها انجام شود. بسیاری از خانواده‌ها به خاطر مشغله‌های کاری نمی‌توانند فرزندان خود را در طول هفته برای تفریح به پارک‌ها ببرند. وجود وسایل بازی کودکان در محوطه ساختمان یک امتیاز بسیار ویژه برای ساکنان آن به حساب می‌آید. تاب، الاکلنگ، سرسره، میز پینگ پونگ، پایه و سبد بسکتبال، میز شطرنج و … از جمله امکاناتی است که می‌توان برای بازی کودکان در نظر گرفت.

 

نکات تکمیلی المان های فضای سبز

طراحی و ایجاد فضایی متناسب برای ساختمان‌ها، یکی از تخصصی‌ترین مباحث معماری در صنعت ساخت و ساز امروزی است. اطلاع از پارامترها و همچنین المان‌های ممکن برای طراحی محوطه ساختمان‌ها، باعث افزایش محوطه‌سازی اصولی در جامعه می‌شود. علاوه بر این آشنایی با المان های فضای سبز باعث کشف ایده‌های هوشمندانه برای طراحان این صنعت به شمار می‌رود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *