به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

بهترین نرم افزار طراحی فضای سبز

نرم افزار طراحی فضای سبز

نرم افزار طراحی فضای سبز

LDS یا (Landscape design software) ابزارهایی برای طراحی اجزای فضای بیرونی و عمدتا فضای سبز نظیر باغچه،حیاط و … هستند و برای طراحی نمونه‌های بسیار ساده ابتدایی تا طرح‌های بسیار پیچیده و تخصصی کاربرد دارند.

نرم افزار طراحی فضای سبز یکی از مهم‌ترین و کاربردی ترین نرم افزارها در میان مهندسین شهرسازی، معماری و عمران است. کارفرمایان و مشتریان پیش از اجرای طرح انتظار دارند طرحی منسجم از باغ یا باغچه ی خود را پس از طراحی شما ببیند و در مواردی در جریان هزینه‌های لازم برای اجرای طرح قرار گیرند. لازمه ی این کار استفاده از نرم افزارهایی است که طرح و نقشه را بصورت سه بعدی یا چهار بعدی در اختیار طراحان و مجریان قرار می‌دهد و این فرصت برای کارفرما به وجود می‌آید که راحت تر در رابطه با طرح نهایی نظر دهند.

نرم افزار طراحی فضای سبز ، نرم افزاری است که طراحان با استفاده از آن می‌توانند با بالاترین دقت و بهترین کیفیت فضای مورد نظر خود را در قالب باغچه، باغ، پارک و … به تصویر بکشند. بطور کلی طراحی فضای سبز بعنوان یکی از بخش های مهم طراحی لنداسکیپ در معماری شناخته می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار است.

شناخت و انتخاب بهترین نرم افزار طراحی فضای سبز نه تنها بر کیفیت کار شما تاثیر می‌گذارد بلکه به مرور زمان باعث جذب مشتری و بهبود کسب و کار شما می‌شود، به همین سبب توصیه می‌شود در انتخاب نرم افزارها بسیار توجه کنید.

طراحان مناظر بیشتر در پروژه‌های کوچکتر نظیر باغبانی و تعبیه گیاهان تخصص دارند اما معماران برای طراحی‌های گسترده تر در زمینه‌های مسکونی تا تجاری نظیر شامل فضاهای عمومی بسیار بزرگتر برای پارک ها، دفاتر، استراحتگاه ها و … خبره تر هستند و نرم افزارهای طراحی جزو لاینفک فعالیت آنهاست.

مزایای استفاده از نرم افزار طراحی فضای سبز

مزایای استفاده از نرم افزار طراحی فضای سبز

در گذشته پیش از رواج استفاده از نرم افزارهای طراحی، طراحان مجبور به رسم طرح مورد نظر بر روی کاغذ بودند و این کار زمان زیادی را می‌طلبید. از سوی دیگر طرح نهایی در فضای دو بعدی با دقت پایین ارائه می‌شد و تصمیم گیری برای اجرای آن دشوار بود. مدت‌ها بعد برای برطرف کردن این مشکل طراحی را در فضای سه بعدی در قالب ماکت سازی انجام دادند که این مورد هم نیازمند زمان و حوصله بود و در صورت اعمال تغییرات پیش از پیاده سازی، طراح مجبور به دوباره کاری بود و این روند سرعت و عملکرد شخص را بسیار کاهش می‌داد و صرفه ی اقتصادی آن پایین بود.

با گذر از تمامی این چالش‌ها و با طراحی نرم افزارهایی این کار با سرعت و دقت بالا و با سهولت بیشتر انجام شد و خطاهای ممکن در طراحی‌ها کاهش یافت. علی الخصوص در مورد فضای سبز که گاه در برگیرنده محیط گسترده است، رسم و ساخت ماکت دارای چالش‌های بسیاری می‌باشد و ممکن است کمتر کسی مسئولیت این کار زمان بر را برعهده بگیرد. نرم افزارهای طراحی فضای سبز علاوه بر صرفه ی اقتصادی و زمانی و همچنین بهره‌وری بالا دارای تنوع بالایی است و طبیعتا طراح از کار با این نرم افزارها خسته نمی‌شود و داراای گزینه‌های بیشتری برای اجرا است.

توجه بیشتر به جزئیات و طراحی دقیق تر بخش‌های مختلف مناظر باعث خلاقیت بیشتر طراح و ارائه طرح‌های جدیدتری می‌شود. اشتراک طرح با مشتریان و کارفرمایان و اعمال تغییرات خواسته شده به سهولت امکان‌پذیر است تا طرح شما را هر چه بیشتر به طرح تقاضا شده نزدیک کند.

در بیشتر این نرم افزارها امکان افزودن و حذف عناصر فضای باز نظیر چمن، انواع گیاهان، درختان، نیمکت، سطل زباله، حوضچه، استخر، آبنما، آلاچیق، چراغ‌های روشنایی و … وجود دارد و نسخه‌های بسیاری از این عناصر را در اختیار شما قرار می‌دهد و این امکان را به شما می‌دهد تا طرح اختصاصی تر و بهینه تری را ارائه دهید و فضای بلااستفاده کمتری داشته باشید.

همچنین برخی از نرم افزارهای طراحی فضای سبز دارای قالب‌ها و طرح‌های آماده است که فعالیت شما را سریع تر پیش می‌برد و به افرادی که نیازمند الگو هستند کمک شایانی می‌کند. گاها تصویر متحرک کوتاه مدت Animation  برای سهولت در استفاده و آموزش نحوه استفاده از نرم افزار توسط خود آن در اختیار شما قرار می‌گیرد.

توجه داشته باشید انتخاب نرم افزار نامناسب علاوه بر اینکه بیشتر این مزایا را برای شما نخواهد داشت بلکه موجب اتلاف وقت و هزینه‌های شما می‌شود و طرح نهایی ارائه شده دارای کیفیت قابل قبولی نبوده و حس مطلوبیت مشتری را به دنبال نخواهد داشت. پس لازم است پیش از انتخاب نرم افزار به ویژگی‌ها و کاربرد آن دقت کنید و بهترین نرم افزار طراحی فضای سبز را برای کار خود انتخاب کنید.

ویژگی های نرم افزارهای طراحی فضای سبز

ویژگی های نرم افزارهای طراحی فضای سبز

نرم افزارهای متفاوتی برای بخش طراحی های معماری و عمران وجود دارد. در زمینه طراحی فضای سبز نیز نرم افزارهای متفاوتی با ویژگی‌های مختلف وجود دارد که به تناسب سبک فعالیت یکی از آنها اجرا می‌شود.

مهم‌ترین مسئله امکان طراحی دو بعدی و سه بعدی در نرم افزار است. ویژگی بعدی که بهتر است در نظر گرفته شود سهولت در استفاده از آن، طراحی در زمان کوتاه با بالاترین دقت، رابط کاربری آسان و کیفیت بالا هنگام گرفتن خروجی است. داشتن کتابخانه جامع شامل گیاهان، عنصر طبیعی و انواع مدل ها، امکان ویرایش و اشتراک‌گذاری و ذخیره طراحی ها، امکان طراحی با جزئیات، میزان افت ولتاژ در سیستم روشنایی، برنامه ریزی، طراحی، ساخت و مدیریت مناظر طبیعی با ابزارهای قدرتمند، برجسته کردن عناصر برای ایجاد علاقه بصری و انتقال عناصر که تغییر تدریجی و جذابی ایجاد می‌کند، از دیگر ویژگی‌های این نرم افزارها است.

در نظر داشته باشید نرم افزاری که انتخاب می‌کنید با نسخه های مختلف ویندوز سازگار باشد و گزارشی از پلن های ایجاد شده و مواردی که در طراحی استفاده کرده اید به شما ارائه دهد.

بعضی از نرم افزارها امکان طراحی چهاربعدی را برای شما محقق کرده اند تا در صورت درخواست مشتری و در مواردی پاسخگوی نیاز شما باشد. برآورد و محاسبه میزان هزینه‌ها نیز در برخی موارد امکان‌پذیر است.

انتخاب بهترین نرم افزار طراحی فضای سبز می‌بایست بر اساس ویژگی‌های مورد نظر ومورد نیاز شما صورت گیرد و هیچ الزامی در انتخاب نرم افزار خاصی نیست و این ورد تصمیمی است که با توجه به سطح مطلوبیت شما و در راستای افزایش آن صورت می‌گیرد.

انواع  نرم افزار طراحی فضای سبز

انواع نرم افزار طراحی فضای سبز

نرم افزار طراحی فضای سبز دارای نسخه‌های رایگان و غیررایگان و پولی است. طراحی فضای سبز الزاما نیازمند پرداخت هزینه نیست بلکه شما می‌توانید از نرم افزارهای رایگان هم استفاده کنید؛ اما ممکن است ویژگی‌های محدودتری در اختیارتان قرار گیرد و برخی از موارد برای شما غیرقابل استفاده باشد.

در نظر داشته باشید برخی سایت‌ها نیز امکاناتی را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند و شما با استفاده از مرورگر می‌توانید بطور رایگان به ابزار آنها دسترسی داشته باشید. این سایت‌ها عملکردی مشابه نرم افزار دارند و شما می‌توانید بدون اجرای نرم افزار از طریق سایت‎های ارائه شده در این زمینه، فعالیت مورد نظر خود را به بهترین نحو انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *