به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

هوادهی چمن

هوادهی چمن

هوادهی چمن

برای دستیابی به چمنی یکدست و زیبا، هوادهی از نکات ضروری در نگهداری و حفظ چمن است. چمن زنی، کوددهی، هوادهی و آبیاری منظم از موارد مهم برای داشتن چمنی شاداب به شمار می روند. مواد مغذی باید به زیر چمن و ریشه آن برسند و چمن نیز مانند هر گیاه زنده ای به مراقبت منظم نیاز دارد؛ بنابراین هوادهی یک عنصر اساسی برای حفظ آن است.
در این مقاله به شما می گوییم که چرا، چگونه و چه زمانی چمن را هوادهی کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

هوادهی چیست؟

هوادهی فرآیندی است که با ایجاد حفره در سطح چمن تراکم خاک را کم می کند و راهی برای نفوذ هوا، آب و مواد مغذی به ریشه چمن ایجاد می کند. این کار به ریشه چمن اجازه می دهد تا رشد بهتری داشته باشد و قوی تر بماند.
دلیل اصلی هوادهی سبک کردن خاک و کاهش تراکم آن است. خاک فشرده شامل ذرات جامد زیادی در یک حجم مشخص است که این ذرات فشرده مانع گردش هوا و رسیدن آب و مواد مغذی به ریشه چمن می شود.

هوادهی چمن چیست

چرا هوادهی مهم است؟

چمن زیر یک لایه سطحی خاک کاشته می شود. با گذشت زمان، ماشین های چمن زنی، حرکت گام افراد و حیوانات و بازی هایی مانند فوتبال، خاک آن را به هم فشرده و هوا رسانی و رسیدن مواد مغذی به داخل خاک را دشوار می کنند. چمن در موقعیت های سخت نیز، مانند خشکی زیاد یا بارندگی شدید سلامت و رنگ درخشان خود را از دست می دهد.
چنین چمنی نازک می شود و به دلیل کمبود اکسیژن و مواد مغذی کم کم از بین می رود. حتی یک بار هوادهی، چمن را نجات می دهد و سبب می شود دوباره شکوفا شود. بنابراین هوادهی نقشی مهم برای آن ایفا می کند.

چرا هوادهی چمن مهم است؟

بهترین زمان برای هوادهی

بهترین زمان برای هوادهی، فصل رشدشان است؛ پیش از زمانی که گیاه به رشد کامل خود برسد و بهتر است این کار را سالیانه تکرار کنید. هرگز چمن هایی که به خواب زمستانی رفته اند را هوادهی نکنید. بهتر است هوادهی چمن های سردسیری را در اوایل بهار یا پاییز و چمن های گرمسیری را در شروع فصل گرم یعنی اواخر بهار یا اوایل تابستان انجام دهید.
هوادهی در پاییز برای چمن های سردسیری یک لایه محافظ ایجاد می کند تا از خشکی تابستان در امان بمانند.

ابزارهای هوادهی

چنگک و کفش میخ دار

سه ابزار برای هوادهی وجود دارد: چنگک، کفش های میخ دار مخصوص و ماشین هوادهی.
برای هوادهی می توانید به راحتی با کمی فشار توسط یه چنگک مخصوص آن را در زمین و زیر خاک فرو کنید. این چنگک ها به خوبی خاک و چمن را زیر و رو می کنند. می توانید از ماشین هوادهی هم استفاده کنید. این ماشین ها می توانند حدودن خاک را به ضخامت 5 تا 7 سانت جابجا کنند.
ماشین های هوادهی توسط مرکز ادوات کشاورزی، اجاره داده می شوند اما معمولن شرکت های طراحی فضای سبز آن ها را در اختیار دارند. برای هوادهی چمنتان می توانید از یک شرکت مجرب در زمینه طراحی فضای سبز کمک بگیرید.

چنگک و کفش میخ دار

نکات مهم برای هوادهی

پیش از شروع هوادهی مطمئن شوید که چمن به اندازه کافی مرطوب است. بدترین نتیجه هوادهی زمانی است که چمن کاملن خشک باشد و کارتان نیز سخت تر خواهد شد. یک روز پس از بارندگی یا یک روز پس از آنکه خودتان چمن را آبیاری کرده اید، بهترین زمان برای هوادهی است، اما دقت کنید چمنی که بیش از حد مرطوب است، نیز برای هوادهی مناسب نیست.
اغلب ماشین های هوادهی چمن، تنها بخش کوچکی از خاک را در هر عبورشان جابجا می کنند، پس حواستان باشد که ماشین را چند بار از روی یک نقطه به خصوص قسمت های فشرده تر، عبور دهید.
تکه های استوانه ای شکلی چمن و خاکی که از زمین بیرون می آید را خشک و خرد کنید و سپس آن را روی چمن به صورت پراکنده بریزید.
.

فواید هوادهی

هوادهی سلامت و عمر آن را بالا می برد. در زیر با شماری از فواید هوادهی آشنا می شوید.

*کاهش تجمع کاهگل

کاهگل بخشی از چمن مرده است که روی آن انباشته شده و تبدیل به لایه ای ضخیم می شود که مانع رسیدن مواد مغذی و هوا به چمن می شود. با هوادهی این لایه برداشته می شود.

*هوادهی قبل از کاشت بذر

کشتِ خاک و زیر و رو کردن آن، باعث افزایش سطح تماس خاک برای جوانه زنی می شود و محیطی مرطوب و محافظت شده برای رشد بذر ایجاد می کند.

*تغییر PH خاک

هوادهی PH خاک را تغییر می دهد و این تغییر باعث رسیدن مواد مغذی به عمق بیشتری از خاک و ریشه چمن می شود.

*افزایش جذب آب

*جذب کود بیشتر

*کاهش میزان آب های روان پس از بارندگی

*کاهش تراکم خاک

*قوی تر شدن ریشه های چمن

*افزایش تحمل چمن در برابر گرما و خشکی زیاد

*حالت ارتجاعی بالاتر چمن

اولویت کوددهی و هوادهی

در اکثر اوقات هوادهی قبل از کوددهی بهتر است. به دلیل اینکه امکان رسیدن اکسیژن بیشتر و رشد عمیق ریشه گیاه را فراهم می کند. اگر خاکتان از نوع خاک های فشرده مانند رس می باشد، حتمن باید هوادهی پیش از کوددهی انجام شود تا کود به ریشه های عمقی خاک برسد. نتیجه بارور شدن و بهبود چمن نیز پس از 6 تا 8 هفته نمایان خواهد شد. آبیاری منظم، کوددهی و هوادهی از ارکان اساسی برای شادابی چمن به شمار می رود.

گروه طراحی فضای سبز آیسان خلیلی آذر با ارائه خدمات هوادهی چمن زیر نظر کارشناسان فضای سبز حرفه ای، رشد چمنی شاداب و درخشان را در فضای سبز شما ضمانت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *