به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

طراحی و اجرای فضای سبز در قزوین

طراحی فضای سبز در قزوین

طراحی فضای سبز در قزوین

امروزه طراحی و ایجاد محوطه‌ی سبز می تواند یکی از اولویت های طراحی و زیبا سازی فضاهای مختلف شهری در حوزه عمومی و خصوصی باشد که قزوین هم به عنوان یکی از شهرهای بزرگ و نزدیک به پایتخت از این قاعده مستثنی نیست. طراحی فضای سبز در قزوین به شکل اصولی علاوه بر آنکه می تواند باعث بالا رفتن کیفیت دیداری فضاهای مختلف شود کاشت گل ها و گیاهان مختلف در فضای زندگی شهری می تواند باعث تصفیه هوا و ایجاد طراوت و تازگی در زندگی انسان ها گردد.

 فضای سبز در قزوین

برای دستیابی به این اهداف  طراحی فضای سبز در قزوین به عنوان یکی از شهرهای بزرگ کشور  مورد توجه مسئولان شهر و شهروندان می باشد. برای طراحی و ساخت محوطه ی سبز در فضا های عمومی و خصوصی باید ابتدا نقشه اولیه به وسیله افراد متخصص در این کار انجام شود سپس در صورت فراهم بودن شرایط نسبت به اجرای آن اقدام گردد.

خلق فضای سبز در قزوین می تواند به شکل سلیقه ای یا بر اساس روال کار متخصصان این رشته باشد یعنی با توجه به مساحت فضای مورد نظر و شرایط نسبت به تهیه طرح اولیه اقدام شود. سپس نسبت به اجرای  آن اقدام گردد.

برای ساخت فضای سبز در قزوین تنها داشتن طرح و علاقه برای این کار کفایت نمی کند و می بایست قبل از مدل سازی و ایجاد شرایط لازم برای این کار مثل فضا و مساحت  لازم، شرایط آب و هوایی مناسب، شبکه آبرسانی کار آمد  و … فراهم باشد.

سپس پیاده سازی آن به افراد کار آزموده و متبحر سپرده شود. مدل سازی و ایجاد محوطه‌ی سبز از تنوع بالایی برخوردار است و می تواند شامل نقشه کشی و احداث محیط سبز منازل، خانه های ویلایی بزرگ‌، مجتمع های مسکونی، صنعتی، تجاری، اداری، فرهنگی و ورزشی باشد.

اجرای فضای سبز در قزوین

اجرای فضای سبز در قزوین

ایجاد فضای سبز در قزوین می تواند با توجه به شرایط و سلیقه افراد متفاوت باشد. امروزه تاسیس محیطی سبز در غالب طرح های کوهستانی و غیر مسطح، ژاپنی، سنتی، کلاسیک و مدرن انجام می شود که هزینه اجرای آن می تواند با توجه به کیفیت کار، ‌نوع طراحی و میزان مواد اولیه استفاده شده در آن متفاوت باشد.

ساخت فضای سبز در قزوین به محوطه پیرامونی فضاهای عمومی و خصوصی محدود نشده و می تواند در غالب طراحی باغ ویلا، تراس، پاسیو، روف گاردن و … انجام شود.

در تاسیس فضای سبز در قزوین باید به این نکته توجه داشت که اگر محوطه موردنظر برای پیاده سازی طرح ایجاد شده فضای شما بسیار بزرگ یا خیلی کوچک باشد اجرای آن سخت بوده و برای اجرای این چنین طرح هایی به افراد باتجربه، ماهر و کار کشته نیاز است تا بتوان از حداکثر فضای لازم استفاده نموده و طرحی با کیفیت دیداری بالا  و بازدهی مناسب را  اجرا نمود.

ایجاد فضای سبز در قزوین

مراحل اجرای محوطه‌ی سبز پس از انجام کار های مقدماتی باید به شکل پیوسته و مداوم باشد تا مراحل اجرا در یک بازده زمانی مشخص به اتمام برسد.

در اجرای فضای سبز در قزوین ابتدا باید پس از طراحی اولیه نسبت به محوطه سازی، نرده یا دیوار کشی، باغبانی، گل کاری، کاشت چمن مصنوعی یا طبیعی اقدام شود سپس با توجه به سلیقه و شرایط نسبت به احداث حوض یا انواع آبنما برای ایجاد طراوت و تازگی در فضای موجود اقدام گردد.

در طراحی و اجرای فضای سبز هم می توان گل ها و گیاهان را به شکل کاشت در باغچه و یا به صورت نگهداری در گلدان های بزرگ و کوچک و یا به شکل ترکیبی انجام داد تا فضای اجرایی از تنوع و زیبایی مناسب برخوردار گردد.

خلق فضای سبز در قزوین علاوه بر آنکه باعث زیبایی فضای محل کار و زندگی می شود می تواند باعث بالا رفتن زیبایی محوطه شهری هم شود. هرچند قزوین شهری با آب و هوای کوهستانی است اما با توجه به خشک سالی و کم آبی های سال های اخیر و تغییر اقلیم های آب و هوایی که در اثر گرمایش زمین به وجود آمده است.

یکی از نکات مهمی که در زمان ایجاد فضای سبز در قزوین باید به آن توجه شود سیستم آبیاری محیط سبز است تا هم در مصرف آب صرفه جویی شود و هم کیفیت آبیاری محوطه ی سبز در حد معقولی قرار گیرد. به همین دلیل برای سیستم آبیاری فضاهای سبز بهتر است از روش های جدید آبیاری مثل مه پاش، سیستم های آبیاری تحت فشار بارانی و قطره ای استفاده شود.

شهر قزوین

منطقه قزوین

قزوین یکی از شهرهای بزرگ ایران است که در زمان صفویه حدود 57 سال پایتخت ایران بوده و در زمان قاجار هم گاهی به دلیل حضور و زندگی شاهزادگان حاکم بر کشور  به عنوان‌ پایتخت دوم ایران شناخته می شده است.

شهر قزوین در دامنه رشته کوه البرز و در حوزه مرکزی ایران بین 48 درجه و 45 دقیقه تا 50 درجه و 51 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و 35 درجه و 24 دقیقه تا 36 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی نسبت به خط استوا  از یک شرایط زیست  اقلیمی مناسب برای پیکربندی و احداث فضاهای سبز برخوردار می باشد.‌

این استان از شمال به استانهای گیلان و مازندران از غرب به استان های همدان و زنجان، از جنوب به استان مرکزی و از شرق به استان تهران محدود می شود. استان قزوین به لحاظ شرایط آب و هوایی به دو ناحیه کوهستانی و دشت تقسیم می شود. منطقه کوهستانی آن در شمال قرار داشته و دهستان الموت، رودبار و قسمتی از کوهپایه اقبال و پشگدره را در بر می گیرد. در جنوب این استان ارتفاعات به موازات هم با نام رامند قرار گرفته است.‌

از پدیده های طبیعی استان قزوین می توان به دریاچه اوان با مساحت حدود 8 هکتار  و بخش رودبار الموت اشاره کرد که همه ساله گردش گران زیادی را برای بازدید به خود جذب می کند.

تنوع اقلیمی استان قزوین، قابلیت های آبی این استان و داشتن خاک مناسب باعث شده است که کشت انواع گیاهان گرمسیری در منطقه طارم سفلی و رودبار الموت  و  دیگر گیاهان  سردسیری در دیگر مناطق این استان ممکن گردد.

با توجه به نقشه اقلیمی استان قزوین که به روش دمارتن تهیه شده است و از  وضعیت توپو گرافی و ارتفاعات تبعیت می کند بیشترین وسعت و پهنه استان در منطقه نیم خشک سرد قرار می گیرد. میانگین بارندگی سالانه استان قزوین به 210 میلیمتر در بخش های شرقی است که به بیش از 550 میلیمتر در ارتفاعات شمال شرقی این استان می رسد.

به طور کلی اینگونه می توان گفت که استان قزوین از تنوع آب و هوایی بالایی برخوردار است به شکلی که آب و هوای معتدل در مناطق کوهپایه ها و دامنه ها، آب و هوای سرد کوهستانی در نواحی شمالی و ارتفاعات جنوب غربی استان، آب و های خشک تا نیمه خشک در نواحی مرکزی دشت قزوین و بوئین زهرا  و آب و هوای گرمسیری را می توان در نواحی طارم و دره شاهرود به وضوح مشاهده نمود.

قزوین از نظر تعداد آثار تاریخی در ایران رتبه اول و سوم جهان را دارا می باشد‌‌. از آثار تاریخی مشهور قزوین می توان به مواردی مانند کاروان سرای سعد السلطنه، مسجد جامع قزوین، میمون قلعه، حمام قجر، آب انبار سردار، پیغمبریه، کاخ چهل ستون، امامزاده حسین، خیابان سپه یا اولین خیابان ایران و … اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *