به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

انتخاب آبنما برای ایجاد فضای سبز

انتخاب آبنما

یکی از تأثیرگذارترین المان‌هایی که امروزه برای ایجاد فضای سبز از آن استفاده می‌کنند آبنماهای متنوع می‌باشد. در ایجاد فضای سبزی که امروزه توسط معماران و حرفه‌ای‌ها انجام می‌شود، آب‌نما به دلیل ایجاد حس طراوت و شادی که به مخاطبین انتقال می‌دهد به عنوان اصلی‌ترین المان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در انتخاب آبنما برای ایجاد فضای سبز بهتر است به قسمت‌هایی که در محیط وجود دارد نیز توجه کنید، زیرا هماهنگی در تمامی عناصر باعث زیباتر جلوه دادن فضای سبز می‌شود.

در صورتی که شما قصد انتخاب آب‌نما برای ایجاد فضای سبز را دارید بهتر است به نحوهٔ عملکرد آن نیز توجه داشته باشید، تا بتوانید جذابیت فضای محوطه آن را بیشتر کنید. در ادامه شما را این المان زیبا برای ایجاد فضا سبز لوکس بیشتر آشنا خواهیم کرد.

سبک‌های مختلف آبنما در فضای سبز

طراحی و اجرای فضای سبز دارای بخش‌های بسیار گسترده‌ای اعم از ایجاد فضای سبز ویلایی، روف‌گاردن گرفته تا استفاده از انواع رنگ‌ها و آب‌نماها در فضای سبز! برای انتخاب آب‌نما بهتر است این سؤال را پاسخ دهید که قصد استفاده از چه نوع آبنمایی را دارید؟ در ادامه شما را با انواع مختلف آب‌نماها آشنا خواهیم کرد:

 

ایجاد فضای سبز با انتخاب آبنما
سبکهای مختلف آبنما

آبنماهای دیواری

یکی از بهترین انتخاب‌ها برای فضاهای کوچک و حیاط‌هایی که مساحت کوچکی را در اختیار دارند استفاده از آب‌نمای دیواری می‌باشد. این نوع از آبنماها فضای کمتری را اشغال خواهند کرند.

 

ایجاد فضای سبز با انتخاب آبنمای دیواری
آبنمای دیواری

آبنماهای حوضی

این نوع از آبنماها طراحی خود را از محیط‌های که قدیمی‌تر هستند الهام گرفته‌اند. این دسته از آبنماها دارای سبک و شکل ساده‌تری نسبت به دیگر آب‌نماهای موجود هستند و برای هر نوع استایل طراحی مناسب خواهند بود.

آبنماهای شناور

از دیگر انواع آب‌نما برای ایجاد فضای سبز لوکس می‌توان به آب‌نماهای شناور اشاره کرد. این دسته از آبنماها در حقیقت باعث می‌شوند که آب از سمت حوض به سمت آسمان فواره کند و به صورت شناور در محیط آبی قرار گیرند.

آبنماهای میدانی

آبنماهای میدانی در حقیقت به صورت مستقل طراحی می‌شوند و به عنوان یک المان بصری به شمار می‌روند. آبنمای میدانی را شما می‌توانید از هر زاویه‌ای مشاهده کنید.

از ویژگی‌های این نوع آبنما می‌توان به متقارن بودن، چند لایه بودن، دارای سیستم پمپ خودکار اشاره کرد. این دسته از آبنماها مختص به طراحی فضای سبز برای مجتمع‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آبنماهای آبشاری

در فضاهایی سبزی که دارای نمای صخره‌ای هستند و یا نمای شیب ‌داری دارند با استفاده از آبنمای آبشاری می‌توان با استفاده از نیروی گرانش زمین آب را از حوض‌های بالاتر به سمت حوض‌های پایین‌تر انتقال داد.

طراحی آب‌نما برای ایجاد فضای سبز

برای داشتن طراحی ایده آل، خلاقیت حرف اول را می‌زند! در صورتی که شما قصد دارید از المان‌هایی اعم از آبنما در طراحی خود استفاده کنید بهتر است ایده‌های خلاقانه‌ای در سر داشته باشید. در ادامه شما را با ایده‌های متنوع برای طراحی و انتخاب آبنما آشنا خواهیم کرد:

 • برای آن که شما بتوانید به آبنمای خود جلوه زیباتری ببخشید بهتر است در کنار آن از گیاهان زینتی متنوعی استفاده کنید.
 • در صورتی که شما قصد دارید نمایی از طبیعت را به فضای سبز خود هدیه دهید، در کنار آبنما از قوه سنگ‌های رودخانه‌ای استفاده کنید.
 • در انتخاب آبنما برای ایجاد فضای سبز حتماً نباید به سراغ بزرگ‌ترین و لوکس‌ترین آبنما رفت. شما می‌توانید با انتخاب آبنمای کوچک‌تر فضای سبز خود را زیباتر و مؤثرتر نشان دهید.
 • در طراحی وانتخاب آبنما شما می‌توانید به سراغ استفاده از رنگ‌های متنوع بروید.
 • آبنما را شما می‌توانید به عنوان نقطه کانونی فضای سبز خود در نظر بگیرید. در صورتی که می‌توانید آبنمای خود را در نقطه‌ای از فضای خود نصب کنید که در معرض دید قرار بگیرد و دیگر المان‌های خود را در اطراف آن طراحی کنید
 • شما می‌توانید با ساختن یک حوض و یا حوضچه و قرار دادن آبنما در بالای آن فضای سبز خود را زیباتر کنید
 • برای ساخت و انتخاب آبنما می‌توانید به سراغ انتخاب آبنما برای ایجاد فضای سبز بروید که چوبی شکل باشید. این امر باعث می‌شود که زیبایی فضای سبز شما دو برابر شود
 • اجرای نورپردازی مناسب در اطراف آبنما نیز از دیگر المان‌ها و نکاتی است که در هنگام طراحی فضای سبز با آبنما باید به آن توجه داشته باشید.

 

نقش آبنما درفضای سبز
آبنما

 

نحوه انتخاب آب‌نما 

بدون شک آبنماهایی که برای ایجاد فضای سبز انتخاب می‌شوند همه یکسان نمی‌باشند، در هنگام انتخاب آبنما برای ایجاد فضای سبز بهتر است به سراغ آب‌نمایی بروید که فضای شما را کامل کند و سبک شخصی شما را بیان کند. برای این کار بهتر است فاکتورهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره کرده‌ایم را در نظر داشته باشید:

سبک فواره

بهتر است قبل از انتخاب آبنما  به این سؤال پاسخ دهید که شما به دنبال آبنمایی هستید که فواره‌ای با شکل کلاسیک داشته باشد و یا فواره آن با استایل مدرن خود را تطبیق داده باشد؟

ابناهایی که به صورت کلاسیک طراحی می‌شوند دارای ظاهری ظریف‌تر و رسمی‌تر هستند. این در حالی است که طرح‌های مدرن به صورت حرفه‌ای‌تر و آرام‌تر طراحی می‌شوند.

شما می‌توانید این دو سبک را با توجه به سبکی که علاقه دارید در ابعاد؛ رنگ‌ها و اشکال متنوعی خریداری کنید. هر دوی این سبک‌ها دارای صدای آرام بخش هستند و می‌توانند فضای سبز شما را دو برابر قبل زیباتر جلوه دهند.

مواد و رنگ

امروزه آبنماهایی که برای فضای سبز مورد استفاده قرار می‌گیرند از الیاف شیشه‌ای تقویت شده و یا از سنگ ریخته و بتن ساخته شده‌اند.

به این نکته توجه داشته باشید موادی که آبنما با استفاده از آن ساخته می‌شود با رنگ و بافت فواره‌ای آن ارتباط خواهد داشت. لازم به ذکر است امروزه آبنماهایی که ظاهر سنگی دارند محبوب‌تر از دیگر آبنماها هستند.

در خصوص انتخاب رنگ آبنما بهتر است رنگ آن را با ویژگی‌هایی که اطراف آن وجود دارد تطبیق دهید.

وزن

از دیگر نکاتی که شما در انتخاب آبنما برای ایجاد فضای سبز باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید وزن آبنما می‌باشد. به عنوان مثال در صورتی که شما قصد دارید آبنما خود را برای محیط‌هایی اعم از پاسیو انتخاب کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که پاسیو توانایی تحمل کردن وزن سنگ چدن و یا بتن را نخواهد داشت.

برای آن که شما بتوانید وزن آبنمای خود را بر فوت مربع محاسبه کنید باید از این فرمول استفاده کنید. پایه آبنما را با توجه به اینچ تقسیم بر اینچ در فوت کرده و در دو ضرب کنید. این امر مساحت پایه را به شما ارائه می‌دهد.

بعد از می‌توانید از وزن کل آبنما استفاده کنید. شما در انتها باید وزن آبنما را بر پایه‌ای که به دست آورده‌اید تقسیم کنید. این امر مشخص می‌کند که هر فوت چه مقدار وزنی را می‌تواند تحمل کند.

اندازه و شکل کلی

بعد از آن که شما تعیین کرده‌اید که آب‌نمای شما باید چه وزنی داشته باشد، باید به سراغ اندازه کلی آبنمای خود بروید. اندازه و شکل کلی آبنما در هنگام انتخاب آب‌نما برای ایجاد فضای سبز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.

شما باید با توجه به محیطی که در دست دارید، به انتخاب آبنما بپردازید. در صورتی که مساحتی که در دست دارید بزرگ است می‌توانید از آبنماهایی استفاده کنید که ابعاد بزرگ‌تری دارند.

در صورتی که شما در خصوص ابعادی که می‌خواهید مطمئن نیستید، باید ابعاد آبنما، ارتفاع و شکل کلی آن را در نظر بگیرید. در صورتی که فضایی که در دست دارید نسبتاً کوچک می‌باشد بهتر است به سراغ آبنماهایی بروید که حوضچه دارند.

به عنوان انتخاب یک آبنمای بلند و چند طبقه‌ای با ارتفاع بیش از 4 فوت برای محیط‌های کوچک مناسب نخواهد بود. در صورتی که شما دیوار و یا گوشه‌ای دارید می‌توانید از آن بهره ببرید، در چنین فضاهایی بهتر است از آب‌نماهای دیواری استفاده کنید.

قدرت فوران آب

آخرین نکته‌ای که در انتخاب آبنما برای ایجاد فضای سبز باید به آن توجه داشته باشید میزان توانایی است که آبنما برای فواره کردن آب در اختیار دارد. به این نکته توجه داشته باشید که تمامی آبنماها تا حدودی خارج از محدوده خود پاشیده خواهند شد. در صورتی که آب بر روی قسمت‌های متنوع و زیادی در اطراف آبنما ریخته شود، سطح راه رفتن ممکن است با دشواری‌های متنوعی روبه‌رو شود. علاوه بر این موضوع شما باید اهداف اصلی از انتخاب آبنما را نیز در نظر داشته باشید.

میزان صدایی که فواره‌های آب آبنما از خود ایجاد می‌کنند با میزان پاششی که دارند ارتباط خواهد داشت.

نکات مهمی که انتخاب آبنما باید مد نظر قرار دهید

در صورتی که شما قصد انتخاب آبنمای خود را دارید، بهتر است با نکات طراحی آبنما بیشتر آشنا شوید. نکات مهمی که در این راه باید به آن توجه داشته باشید عبارت‌اند از:

 • آبنمای شما باید از درختانی که در محیط سبز استفاده کرده‌اید دورتر مستقر شود
 • آبنما نباید در معرض تابش مستقیم باد قرار داده شود
 • آبنمای شما باید در محلی مستقر شود که ذخیره آب مناسبی داشته باشد
 • آبنما نیازمند به سیستم زهکشی مناسبی می‌باشد که باید به آن توجه داشته باشید
 • در صورتی که شما قصد دارید در اطراف آب‌نما از نورپردازی استفاده کنید بهتر است به سیم‌های برق توجه داشته باشید

بهترین ایده‌های طراحی و انتخاب آب‌نما برای محوطه سازی ویلا و فضای سبز

در ادامه شما را با ایده‌هایی متنوعی برای داشتن طراحی ایده آل برای طراحی فضای سبز خود آشنا خواهیم کرد:

 • آبنما در میان یک حفره
 • انتخاب آبنما با چوب بامبو
 •  آب‌نما به صورت حوضچه و صخره
 • یک بهشت کامل در ویلا یا باغ
 • انتخاب آبنما در میانه فضای سبز
 • آبشارهای دیواری
 •  آبنما بتنی
 •  آبنمای چند طبقه‌ای
 •  انتخاب آبنما با استفاده از مجسمه‌های سنگی

 شما عزیزان می توانید  با بهره گیری ازکارشناسان ما در آیسان گروه متریال متناسب برای طراحی واجرای فضای سبزتان را در اختیار داشته باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *