به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

گل های زیبای بهاری و تابستانی

گلهای زیبای بهاری و تابستانی

گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصل بهار و تابستان فرصت مناسبی است تا افراد اوقات فراغت خود را بیرون از فضای منزل و در فضای سبز خود بگذرانند. این زمان فرصت مناسبی برای خودنمایی گل های شاداب و رنگارنگ می باشد و به این واسطه طبیعت و فضای سبز زیباتر می شود. از اینرو کاشت گل های مناسب این فصول فضای سبز شما را گیراتر و آرامشبخش تر می کند.

در این مقاله گل های مناسب برای فصل بهار و تابستان و شرایط نگهداری آن ها توضیح داده می شود.

گل سرخارگل

سرخارگل گیاهی چندساله و از تیره کاسنی ها می باشد و خواص درمانی فراوانی نیز دارد. سرخارگل بنفش را شاید به وفور دیده باشید اما این گل در رنگ های قرمز، صورتی، نارنجی، سفید و زرد و سبز نیز موجود می باشد. این گیاه در آب و هوای گرم تابستان و زیر نور گلدهی دارد و ارتفاع آن به یک تا یک و نیم متر می رسد.

سرخارگل را می توانید در فصل بهار بکارید. اما گیاه را در محلی بکارید که بتواند حداقل شش ساعت نور خورشید دریافت کند. سایه بیش از حد به این گیاه آسیب می رساند.

آبیاری گل سرخارگل

این گیاه جزو دسته ای می باشد که به آبیاری زیادی نیاز ندارد و می تواند خشکی را تحمل کند، اما در رطوبت متوسط​​ ​​بهترین عملکرد را دارد. گیاه را به طور منظم آبیاری کنید اما بگذارید در فاصله میان دو آبیاری خاک گیاه خشک شود.

خاک مناسب برای گل سرخارگل

خاکی با زهکشی متوسط و سبک برای سرخارگل مناسب می باشد. در صورت کوچک بودن گل ها می توانید مقداری کمپوست به خاک گیاه اضافه کنید. همچنین مراقب باشید، غنی سازی بیش از حد خاک می تواند منجر به فراوانی شاخ و برگ و کمبود گل ها بشود. این گیاه به کوددهی خاصی نیاز ندارد.

گل سر خارکل

گل ادریسی

گل ادریسی بومی ژاپن و چین و در رنگ های آبی، سفید، صورتی و بنفش و با ظاهر خوشه ای زیبا می تواند یکی از گزینه های مناسب برای باغ بهاری شما باشد. ادریسی محیط نیم سایه را ترجیح می دهد. بهترین زمان برای کاشت این گل قبل از فرا رسیدن گرمای بهار می باشد. این گیاه زیبا از بهار تا اوایل پاییز گلدهی دارد. بهتر است ادریسی را در نقطه ای بکارید که صبح ها در آفتاب و بعد از ظهرها در سایه قرار بگیرد.

از کاشت مستقیم این گل در زیر درختان خودداری کنید، زیرا این کار باعث می شود آب و مواد مغذی به میزان کافی به گیاه نرسد.

آبیاری گل ادریسی

خاک گیاه ادریسی باید همیشه مرطوب باشد. بهتر است سه بار در هفته گیاه را عمیق آبیاری کنید. همچنین بهتر است این کار را صبح ها انجام دهید تا گیاه برای گرمای روز آماده شود و از آفت های احتمالی جلوگیری کنید. برای کمک به مرطوب و خنک نگه داشتن خاک، افزودن تدریجی مواد مغذی جهت بهبود بافت خاک و مالچ های ارگانیک را مد نظر قرار دهید.

خاک مناسب برای گل ادریسی

گل ادریسی تقریبا هر نوع خاکی را تحمل می کند و نسبت به خاک حساس نیست. خاکی با PH مناسب پاسخگوی نیاز آن می باشد. خاک های قلیایی باعث صورتی رنگ شدن گل های آن و خاک های اسیدی باعث آبی شدن گل های ادریسی می شود. گل ادریسی در خاک های حاصلخیز و با زهکشی خوب و رطوبت زیاد، رشد خوبی می کند. برای غنی سازی خاک ضعیف، می توانید به آن کمپوست اضافه کنید.

گل ادریسی

گل مارگریت

گیاه مارگریت یکی از گونه های گل داوودی می باشد و گل هایی به رنگ های زرد، سفید و صورتی دارد. گلدهی مارگریت با شروع فصل بهار تا اوایل پاییز می باشد اما بیشترین گلدهی را در فصل تابستان دارد. مارگریت به آفتاب کامل و روزانه حداقل شش ساعت نور نیاز دارد.

آبیاری گل مارگریت

خاک گل مارگریت باید بین دو آبیاری خشک شود و آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه های گیاه و ریزش برگ های آن می شود.

خاک مناسب برای گل مارگریت

خاک سبک با زهکش خوب برای این گیاه مناسب می باشد. برای تقویت آن می توانید کمپوست به خاک اضافه کنید. این گیاه به کوددهی خاصی نیاز ندارد، اما کوددهی صحیح منجر به گلدهی بهتر گیاه می شود.

گل مارگریت

گل اطلسی

اطلسی گیاهی بومی آمریکای جنوبی و یک ساله و با گل های قیفی شکل می باشد. با اینکه در دسته گیاهان چندساله محسوب می شود، اما گل اطلسی اغلب به صورت سالانه پرورش می یابد و به ارتفاع 60 سانت می رسد. اطلسی گونه های زیادی دارد و گل های آن از اوایل تابستان تا رسیدن سرمای پاییز شکوفا می شوند. این گیاه در آب و هوای معتدل به خوبی رشد می کند و سایه را تحمل نمی کند؛ چراکه به نور زیادی نیاز دارد.

گل اطلسی روزانه حداقل به 5 یا 6 ساعت نور خورشید نیاز دارند. این گل هنگامی که در تمام روز در آفتاب کامل قرار بگیرد عملکرد بهتری خواهد داشت و هرچه بیشتر در سایه باشد، گل های کمتری می دهد.

آبیاری گل اطلسی

گل اطلسی گرمای زیاد را تحمل می کند؛ بنابراین مجبور نیستید به طور منظم به آن آب دهید. آبیاری یک بار در هفته به صورت عمیق برای این گل کافی می باشد. این گیاه را به صورت سطحی آبیاری نکنید زیرا باعث تشکیل ریشه های کم عمق می شود.

خاک مناسب برای گل اطلسی

اگرچه اطلسی به خاک بسیار غنی نیازی ندارد، اما خاک باید زهکشی خوبی داشته باشد. خاک باغچه را با مواد آلی مانند پیت ماس، کمپوست یا کودهای مفید، بهسازی کنید. همچنین می توانید از کودهای 8-8-8، 10-10-10 و 12-12-12 به ازای هر 900 گرم در هر صد متر استفاده کنید. در اواسط بهار یا خرداد هم می توانید هر 3 هفته یکبار از کود مایع استفاده کنید.

 

گل اطلسی

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *