به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

بالکن و تراسی زیبا با وجود فضای سبز

بالکن و تراسی زیبا با وجود فضای سبز

امروزه یکی از اصلی‌ترین فضاهایی که باعث زیباتر شدن یک آپارتمان و یا خانه می‌شود داشتن محیط سبز در بالکن و یا تراس می‌باشد.

در دنیایی که امروزه در آن زندگی می‌کنیم، حیاط‌های بزرگ از انسان‌ها گرفته شده‌اند، اما نگران نباشید شما می‌توانید بالکن و تراسی زیبا و شادی را به خانه‌های خود ببرید.

در صورتی که شما نیز یکی از افرادی هستید که قصد انجام محوطه سبز را در بالکن و یا تراس خانه خود را دارید بهتر است در ادامه با ما همراه باشید.

داشتن محیط سبز کاری بسیار راحت است، فقط کافی است با کمی سلیقه و تلاش فضای خاص و دلنشینی را برای خود ایجاد کنید. بالکن و تراسی زیبا به شما این امکان را بدهد تا اوقات فراغت خود را در فضایی دنج و عالی سپری کنید.

چگونه یک تراس سبز زیبا و کاربردی داشته باشیم؟

یکی از سؤالاتی که بسیاری از افراد آن را می‌پرسند در خصوص داشتن بالکن و تراسی زیبا و کاربردی با وجود محوطه سبز می‌باشد.

به این نکته توجه داشته باشید ساخت محوطه سبز برای بالکن و یا تراس نیازمند به مهارت و تخصص خاص خود است. شما می‌توانید برای راحت‌تر کردن کار خود و برای داشتن یک تراس سبز و روف گاردن ایده آل و کاربردی با توجه به شرایط خانه، شرایط آب و هوایی محل سکونت و… به سراغ کارشناسان و معماران حرفه‌ای در این راه بروید.

این دسته از افراد با بررسی‌های دقیق از خانه شما بهترین طراحی را برای شما ایجاد خواهند کرد. اما در ادامه شما را با نکات داشتن بالکن و تراسی زیباآشنا خواهیم کرد.

نکات مربوط به نحوه ساخت بالکن و تراسی زیبا

از دیگر سؤالاتی که بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است نحوه ساخت بالکن و تراسی زیبا می‌باشد. در ادامه تلاش کرده‌ایم که نکاتی که شما می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید را جمع آوری کنیم:

حتی یک سانتی ‌متر هم مهم است

در زمانی که شما قصد داشته باشید که یک حیاط بزرگ را ایجاد کنید، بدون شک به راحتی می‌توانید با مساحت زیادی که در دست دارید از المان‌های متنوع  بهره بگیرید و با مشکل جا روبه‌رو نشوید.

این در حالی است که در ایجاد محیط سبز برای تراس و یا بالکن به این صورت نیست و حتی یک سانتی متر نیز از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

بهتر است در اجرای این دسته از فضاها به سراغ المان‌هایی اعم از صندلی‌های تاشو، میزهای کوچک، گلدان‌های ظریف و مینیاتوری بروید. علاوه بر این موضوع در این راه توصیه می‌شود به سراغ استفاده از نهال‌ها و یا درختچه‌های متنوع نروید.

کف تراس و بالکن را نادیده نگیرید

مساحت بالکن و تراس‌های امروزه بیش از 7 متر نمی‌باشند. در صورتی که شما قصد ساخت بالکن و تراسی زیبا با وجود فضای سبز را دارید بهتر است از تمامی قسمت‌های بالکن اعم از کف تراس و بالکن نیز استفاده کنید و با چمن مصنوعی به آن طراوت ببخشید. همان طور که می‌دانید مساحت بالکن و تراس زیاد نیست، در نتیجه با این المان می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید و زیبایی خاصی را به بالکن ارائه دهید.

از نرده‎‌ها غافل نشوید

یکی از اصلی‌ترین اجزایی که برای طراحی بالکن و تراسی زیبا با وجود محوطه سبز با آن مواجه خواهید شد نرده‌ها هستند. نرده‌های استفاده شده برای این قسمت از خانه معمولاً از جنس فلز هستند و شما برای ایجاد محیط سبز باید این قسمت از تراس و یا بالکن خود را پوشش دهید. در این قسمت از طراحی شما می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

  • نرده‌های خود را به نرده‌های چوبی تغییر دهید
  • بر روی نرده‌های فلزی خود کاور بکشید
  • نرده‌های بالکن و یا تراس خود را با استفاده از گلدان‌ها به صورت کامل بپوشانید

به صورت کلی بهتر است از تأثیری که نرده‌ها بر روی محیط سبز می‌گذارند غافل نشوید.

نورپردازی!

از دیگر نکاتی که شما باید برای طراحی محوطه سبز کوچک در نظر داشته باشید نورپردازی فضا می‌باشد. راهکارها و روش‌های متنوعی بری نورپردازی محیط سبز خود می‌توانید استفاده کنید.

یکی از بهترین گزینه‌ها استفاده از ریسه لامپ برای فضاهایی مانند بالکن و تراس می‌باشد. شما به راحتی می‌توانید نورپردازی خود را به دور گلدان‌های خود قرار دهید و یا نور پردازی زیبایی برای سقف بالکن خود به وجود آورید.

توجه به سقف در تزئین تراس

از دیگر المان‌های بسیار جذاب برای طراحی بالکن و تراسی زیبا می‌توان به آویزان کردن گلدان‌های سبک، نصب صندلی‌های تابی و پارچه‌ای به تراس اشاره کرد. این المان‌ها می‌تواند محیط سبز شما را به محیطی برای مطالعه و استراحت در اوقات فراغت را برای شما ایجاد کند.

به این نکته توجه داشته باشید استفاده از صندلی‌های تابی سبک تنها در صورتی امکان پذیر می‌باشد که تراس شما کمی بزرگ باشد. در صورتی که تراس شما محیطی کم در اختیار شما قرار داده است بهتر است به سراغ تاب‌هایی بروید که طرح‌های ساده‌تر و سبک‌تری دارند.

دقت در انتخاب مدل تراس (بزرگ یا کوچک)

همان طور که متوجه شده‌اید شما می‌توانید برای طراحی بالکن و تراسی زیبا با توجه به محیطی که در دست دارید از طرح‌های متنوعی بهره‌مند شوید.

به عنوان مثال بهتر است طراحی تراس‌هایی که کوچک هستند ساده‌تر و خلوت‌تر انجام شوند تا زیباتر خود را جلوه کنند. در صورتی که تراس شما بزرگ‌تر هستند می‌توانید از المان‌های بزرگ‌تری مانند مبلمان، سایبان‌های چتری و چادری استفاده کنید و فضای دلنشینی داشته باشید.

انتخاب دیوار سبز برای طراحی دکوراسیون تراس

در بسیاری از موارد محیطی که تراس در اختیار ما قرار می‌دهد بسیار کوچک بوده و نمی‌توان در آن از المان‌های مختلفی برای طراحی  استفاده کرد

. همین امر باعث شده است که یکی از بهترین روش‌ها برای طراحی محوطه سبز به کار بردن دیوارهای اطراف بالکن و یا تراس می‌باشد. شما می‌توانید دیوارها را با استفاده از چمن بپوشانید و فضای دلنشینی داشته باشید.

 اصول گل‌ کاری در بالکن و تراسی زیبا  

همان طور که می‌دانیم داشتن گلدان‌های متنوع و گل کاری برای داشتن فضای سبز اصلی‌ترین موردی است که باید به آن توجه کرد. گل کاری در تراس با گل کاری در محیط‌های بزرگ‌تر بسیار متفاوت می‌باشد. زیرا در این راه شما باید در خصوص انتخاب انواع گل دقت داشته باشید تا بتوانید نتیجه مطلوبی از آن به دست آورید.

قدم اول: خرید گل‌های مناسب

بسیاری از گیاهان و گل‌ها هستند که با گذر زمان ریشه‌های خود را قوی می‌کنند و نیازمند به گلدان‌های بزرگ‌تری نخواهند بود. شما برای طرحی فضای سبز محیط کوچک خود باید به سراغ گل‌هایی بروید که در شکل مینیاتوری خود باقی بمانند و نیازمند به تغییر گلدان نباشند.

علاوه بر این موضوع استفاده از نهال‌ها و درختچه‌های بزرگ را فراموش کنید. در صورتی که شما به گل‌های بزرگ علاقه دارید بهتر است به سراغ گیاهانی اعم از بامبو بروید.

قدم دوم: انتخاب انواع گلدان

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که شما برای طراحی بالکن و تراسی زیبا باید به آن توجه داشته باشید این است که محدودیت‌ها را به یک فرصت برای ایده پردازی تبدیل کنید.

در انتخاب انواع گلدان بهتر است به سراغ آن‌هایی بروید که حداقل جا را می‌گیرند. گلدان‌هایی که از نرده آویزان می‌ماند و یا از سقف آویزان می‌شوند می‌تواند بهترین گزینه برای انتخاب گلدان باشند.

حتی شما در این راه می‌توانید به سراغ استندهای چوبی بروید و چند گلدان را بر روی آن قرار دهید. به این نکته توجه داشته باشید بهتر است گلدان را بعد از خرید گل‌های خود انجام دهید و در زمان خرید گلدان‌های خود مشخص کنید که کدام گل خود را قصد دارید در آن قرار دهید.

بالکن و تراسی زیبا
انتخاب گلدان در تراس زیبا

قدم سوم: گل کاری تراس

در مرحله بعدی برای طراحی بالکن و تراسی زیبا با وجود فضای سبز باید به سراغ ابزارهایی اعم از کود برگ‌ها و تقویت کننده‌ها بروید و گل‌های خود را در گلدان‌های مخصوص خود قرار دهید. بهتر است گلدان‌هایی خود را به گونه‌ای بچینید که آبیاری به آن‌ها کاری دشوار تلقی نشود.

قدم چهارم: چیدمان مناسب

بدون یک قسمتی از بالکن و یا تراس شما وجود دارد که از دیگر قسمت‌ها تابش بیشتری را دریافت می‌کند. در این مرحله شما باید گلدان‌های خود را با توجه به شرایط نگهداری که دارند در جای مناسب قرار دهید.

بهتر است گل‌هایی که نیازمند به نور بیشتری هستند در گلدان‌های نرده‌ای قرار دهید و دیگر گل‌ها را در گلدان‌های سقفی و یا گلدان‌هایی قرار دهید که بر روی استند چوبی قرار می‌گیرند.

بالکن و تراسی زیبا در محیط سبز
گل کاری تراس زیبا

چرا باید تراس‌های خود را سبز کنیم؟

امروزه اغلب خانه‌ها و آپارتمان‌ها حتی از داشتن یک حیاط کوچک نیز محروم شده‌اند. این در حالی است که شما می‌توانید با سلیقه و ایده‌هایی که در سر دارید به سراغ طراحی بالکن و تراسی زیبا با وجود فضای سبز بروید.

امروزه این طراحی‌ها با روش‌های متنوعی صورت می‌گیرد. طراحی محیط سبز در خانه می‌تواند مزیت‌های بی شماری داشته باشد. برخی از مزیت‌هایی که می‌توان برای بالکن و تراسی زیبا بیان کرد عبارت‌اند از:

  • محلی برای گذران اوقات فراغت
  • لبخند خانه‌ها به روی شهر
  • تنفس در هوایی پاک و سالم
بالکن و تراسی زیبا و سبز
بالکن و تراسی زیبا

 شما عزیزان میتوانید برای طراحی و اجرای فضای سبز ایده آل خود با کارشناسان و معماران حرفه ای ما در آیسان گروه در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *