به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

۵ دلیل استفاده از روف گاردن

۵ دلیل استفاده از روف گاردن

برای افزایش کیفیت هوا و کاهش دما، گیاه کاری شهری بهترین گزینه است. اما متاسفانه امروزه به دلیل هزینه زیاد زمین، امروزه اکثر کشورهای بزرگ و پیشرفته از روف گاردن استفاده می کنند، در ادامه مطالب 5 دلیل استفاده از روف گاردن برای شما عزیزان بیان شده است.

 

روف گاردن چیست؟

فضای سبز و پوشش گیاهی که روی پشت بام یک سازه ساخت شود، روف گاردن نام دارد که از آن برای  فضای بازی و تفریحی و رشد محصول استفاده می شود. به طور معمول از نمای شیشه‌ ای برای باغچه استفاده می شود که یک چشم انداز زیبا به وجود خواهد آورد، مخصوصاً در زمان شب.

برای استفاده بی نهایت از پشت بام ساخت روف گاردن بهترین پیشنهاد است، زیرا می توان با استفاده از آن مساحت قابل استفاده ساختمان را افزایش داد. برای ساخت روف گاردن ابزارآلات گوناگونی به کار میرود تا یک جلوه منحصر به فرد به وجود بیاید. برای این کار می توان از گلدان، چمن های طبیعی، آلاچیق و غیره استفاده کرد.

در طراحی روف گاردن چند مرحله به ترتیب انجام خواهد شد، تا در پایان یک روف گاردن مناسب به وجود بیاید قبل از هر کاری باید مساحت مورد نظر برای ساخت روف گاردن تعیین گردد و بعد از آن باید قسمت ‌های آن عایق بندی شود تا موقع آبیاری فضای سبز، آب به طبقات قبلی نفوذ نکند. بعد از اتمام عایق ‌بندی باید یک سیستم زهکشی ساخته شود، به این ۲ کار برای ساخت روف گاردن مرحله ایزولاسیون و زهکشی می گویند. پس از انجام مراحل بالا نوبت مرحله‌ی لنداسکیپ است، که باید فضای سبز به وجود بیاید و سایر المان ها به کار برود.

لازم به ذکر است که برای انجام مراحل قبلی باید از افراد کار بلد و متخصص کمک گرفته شود. زیرا آن ها توانایی انتخاب مصالح مناسب محیط روف گاردن را دارند.

 

دلایل استفاده از روف گاردن

۵ دلیل استفاده از روف گاردن

همان طور که در مطالب بالا متوجه شدید، امروزه به دلیل برخی از مشکلات افراد فضای کافی برای ایجاد، فضای سبز و مکان تفریحی و بازی پیدا نمی کنند به همین دلیل بهترین مکان برای ایجاد یک فضای سبز استفاده از پشت بام ساختمان می باشد. استفاده از روف گاردن دلایل زیادی دارد که در ادامه برخی از آنها برای شما بیان شده است:

تاثیر مستقیم روی سلامت روح و شادی

همان طور که مستحضر هستید امروزه به دلیل مشاغل زیاد کاری اکثر افراد ساعت ها در محل کار حضور دارند. به همین دلیل وقت کافی برای رفتن به فضای باز و تفریحی ندارند، بهترین پیشنهاد برای آن ها استفاده از روف گاردن است. آنان می ‌توانند در ساعت نهار به پشت بام ساختمان بروند و در یک فضای سبز و زیبا ناهار خود را میل کنند. البته طی تحقیقات انجام شده سپری کردن ساعت زیاد در کنار گیاهان طبیعی بر سلامت روح و شادی تاثیر بسزایی خواهد داشت.

جذب آلاینده و آلودگی

فضای سبز باعث جذب ذرات آلاینده و گازها می شود. این فرایند توسط گیاهان به وسیله بستر رشد گیاهان نیز انجام خواهد شد، به همین دلیل روف گاردن سبب کم شدن مه، گرد و غبار در هوا می شود. شاید با خود بگویید که یک روف گاردن نمی تواند بر روی فضای تمام شهر تاثیر داشته باشد، اما اگر تعداد آن ها زیاد باشد هوای منطقه را بهبود می دهد.

صرفه جویی مصالح

با استفاده از روف گاردن می توان طول عمر سازه و مصالح را افزایش داد. مصالح مورد استفاده برای ساخت روف گاردن، پوسته های ضد آب هستند، که باعث کاهش مصرف تهویه و وسایل گرمایشی و سرمایشی خواهد شد.

استفاده بهینه آب باران

روف گاردن باعث بیشترین استفاده از آب باران می شود. بام سبز قسمت زیادی از باران را به طور مستقیم استفاده می کند و بخش زیادی نیز ذخیره خواهد کرد. شایان ذکر است که پشت بام سبز توانایی حفظ ۸۰ درصد آب باران در فصل تابستان و ۴۰ درصد در فصل زمستان را خواهد داشت. همچنین باید گفته شود که این آب بعد از استفاده هدر نمی رود بلکه به وسیله تعریق و تبخیر به هوا بازگردانده خواهد شد.

گیاهان کاشته شده در روف گاردن آب باران را ذخیره کرده و درصد آب جاری شده را کاهش می دهند و همچنین باعث کاهش آب گرفتگی معابر خواهند شد. در واقع باید گفته شود مثل یک فیلتر طبیعی هستند که دمای آب نیز تعادل دارد.

  کاهش صدا

روف گاردن مثل یک عایق صوتی عمل می کند زیرا به دلیل وجود گیاهان در این محل صداهای با فرکانس کوتاه را منتشر نمی ‌کند. یکی از عوامل تاثیر گذار برای کم شدن آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ و مکان های نزدیک فرودگاه می باشد.

 

 

هزینه روف گاردن

برای ساخت روف گاردن باید مراحل فنی و کارشناسی سپری شود. در ساخت روف گاردن اولین کار، کارشناس برای بازدید پشت بام ساختمان آماده شده تا تشخیص دهد که امکان ساخت روف گاردن در پشت بام وجود دارد یا خیر. اگر پشت بام مورد نظر برای طراحی روف گاردن مناسب باشد، باید به ایده پردازی و طراحی پرداخت. بعد از این مرحله باید کارهای اساسی تر مانند آماده کردن سطح پشت بام، لوله کشی، برق کشی، نصب سیستم روف گاردن و موارد دیگر را انجام داد.

شایان ذکر است که در این مرحله باید از مواد و مصالح مناسب استفاده کرد زیرا جزو مهم ترین قسمت های کار محسوب می ‌شود، و اگر در آن ایراد وجود داشته باشد. حوادث جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد. در آخرین مرحله المان ها و نیازها تهیه می شوند. هزینه روف گاردن به طور معمول متغیر است و با توجه به هزینه نیروی کار، کارشناسی و خرید المان تعیین می شود. این نکته نیز باید ذکر شود که برای تهیه گل و گیاه باید شرایط آب و هوایی محیط را در نظر داشت تا بتوان گل و گیاه سازگار با شرایط آب و هوایی را خریداری کرد.

 

سخن پایانی

همان طور که در مطالب بالا متوجه شدید برای استفاده بهینه از فضای پشت بام، روف گاردن ساخته می شود. که یک محیط سبز، زیبا و دلنشین برای سپری کردن اوقات فراغت، صرف ناهار، بازی و تفریح خواهد بود. طراحی روف گاردن دلایل زیادی دارد که در مطالب بالا پنج مورد از آن ها برای شما ذکر شد.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *