به طراحی , اجرا و نگهداری فضای سبز گروه آیسان خوش آمدید

معرفی گیاهان پوششی و جایگزین چمن در فضای سبز

گیاهان پوششی

چمن طبیعی گیاهی زیبا برای کفسازی محوطه محسوب می شود اما این گیاه محبوب به آبیاری بالایی نیاز دارد و رسیدگی زیادی می خواهد. این روزها گیاهان پوششی زیبایی در بسیاری موارد جای چمن را پر کرده اند و همان زیبایی طبیعی را برای فضای سبز به ارمغان می آورند.

با پدید آمدن تغییرات اقلیمی و گرم شدن هوا و بحران کم آبی، کاشت چمن که گیاهی با نیاز آبیاری بالاست، در اکثر مواقع منطقی و به صرفه نمی باشد. بنابراین بایستی به دنبال جایگزینی برای این گیاه زیبا بود. گیاهان پوششی بسیاری وجود دارند که با انتخاب مناسب، می توان از آن ها به عنوان جایگزینی برای چمن بهره برد.

گیاهان پوششی به دستۀ گیاهان کم ارتفاع خزنده ای گفته می شود که برای پوشاندن بخش وسیعی از سطح زمین به عنوان فضای سبز و با کمترین میزان رسیدگی کاشته می شوند. در این مقاله به معرفی گیاهان پوششی, بررسی مزایای گیاهان پوششی و بررسی چند نمونه گیاه پوششی پرکاربرد می پردازیم.

مزایا و معرفی گیاهان پوششی

بسیاری از گیاهان پوششی برخلاف چمن نیاز آبی پایینی دارند. سریع رشد می کنند و فضاهای خالی را پر می کنند. با کاهش سرعت بارندگی باعث کاهش روان آب های فرسایشی می شوند.

از طریق ایجاد سیستم های ریشه ای در هم تنیده به تثبیت و تقویت خاک و افزایش تخلخل آن کمک می کنند و زیستگاهی خوشایند برای ماکروجانداران خاک ایجاد و از این رو باعث افزایش حاصلخیزی خاک می شوند.

در واقع معرفی گیاهان پوششی از دسته گیاهان کوتاه و سریع الرشدی هستند که اغلب آن ها در زمان بسیار کوتاهی سطح خاک را فرا می گیرند و زمین را به خوبی می پوشانند.این گیاهان گزینه های خوبی برای طراحی و اجرای فضای سبز هستند،  با معرفی گیاهان پوششی با انواع آنها آشنا می شویم.

 

گیاهان پوششی

کیاشیتو

یکی از گیاهان پوششی جدید با مقاومت پاخوری بالا و نیاز کم به آبیاری که جایگزین مناسبی برای چمن طبیعی محسوب می شود. یکی از مزایای مهم این گیاه این است که نیازی به کوتاه کردن ندارد و ارتفاع این گیاه به حدود 5 تا 10 سانت می رسد.

کیاشیتو در برابر خاک های شور و اسیدی نیز مقاومت خوبی دارد و PH 4 تا 9 را تحمل می کند. ساختار مقاومی که این گیاه دارد، به میزان زیادی از رشد علف های هرز جلوگیری می کند.

همانگونه که از نام این گیاه پیدا است، ابتدا در کشور ژاپن پرورش داده شد و با استقبال زیاد جایگزین خوبی برای چمن محسوب می شود. یکی دیگر از قابلیت های دیگر این گیاه خاصیت خودترمیمی آن است؛ بدین معنی که در صورت آسیب خود را ترمیم و بازیابی می کند.

همچنین کیاشیتو تا دمای منفی 5 درجه مقاومت می کند و در صورت کاهش بیش از این دما، به خواب می رود و با گرم شدن هوا مجدداً سبز می شود.

کیاشیتو

لیزوماکیا

لیزوماکیا گیاه خزندۀ همیشه سبزی است که بومی آسیای غربی و اروپا می باشد. این گیاه با ارتفاع 5 تا 10 سانت، رشد کمی دارد و نیازی به کوتاه کردن ندارد که این مزیت آن را به جایگزین خوبی برای چمن تبدیل کرده است.

بهترین بستر برای گیاه لیزوماکیا خاکی شنی و ماسه ای مرطوب و غنی از هوموس می باشد. این گیاه بهترین رشد را در آفتاب کامل دارد اما در نیم سایه نیز رشد می کند.

لیزوماکیا را می توانید در بهار قلمه بزنید و تکثیر کنید. در تابستان شکوفه دهی دارد و گل های زرد رنگ زیبایی می دهد که پوششی زیبا در سطح زمین ایجاد می کنند. گرمای زیاد ممکن است برگ های گیاه را سفید کند و باعث پژمردگی شدید آن شود.

رنگ لیزوماکیا در نور کامل زرد و در سایه به سبز روشن تغییر می کند. گیاه را برای شاداب ماندن در فصول گرم روزی دو بار آبیاری کنید. به این نکته توجه کنید که لیزوماکیا را لابلای چمن نکارید زیرا مانند آفت به چمن حمله می کند.

همچنین به علت امکان رشد علف هرز میان این گیاه، برای مناطق مرطوب مانند شمال کشور پیشنهاد نمی شود. لیزوماکیا با رشد سریعی که دارد هم روی سطوح مسطح زمین و هم برای پوشش فضاهای شیب دار صخره ای کاشته و پرورش داده می شود.

گیاه پوششی لیزوماکیا

فرانکینیا 

فرانکینیا گیاهی همیشه سبز است که مقاومت بالایی در برابر خشکی دارد و به همین دلیل برای کاشت در مناطق گرم و خشک مناسب می باشد. ارتفاع آن هنگام رشد به 5 تا 10 سانت می رسد و پس از آن اصطلاحاً روی زمین می خوابد.

در نتیجه به دلیل ارتفاع کمی که دارد نیاز به کوتاه کردن ندارد. خاک های شنی و ماسه ای و با زهکشی خوب برای کاشت این گیاه پوششی مناسب می باشد و تا حد زیادی فرسایش خاک را کنترل می کند.

فرانکینیا برای رشد و شکوفایی به نور کامل نیاز دارد اما  در نیم سایه هم رشد می کند. از آنجاییکه گیاه به سرما حساس است و تحمل دمای پایین را ندارد، برای کاشت در مناطق سرد و کوهستانی توصیه نمی شود.

رنگ آن در فصل های بهار و تابستان سبز تیره است و در فصول پاییز و زمستان و با سردی هوا به قهوه ای مایل به قرمز تغییر می کند.

بهترین زمان کاشت فرانکینیا فصل بهار می باشد و دقت کنید هنگام کاشت به میزان 30 تا 40 سانتیمتر فاصله بگذارید، زیرا گیاه پس از رشد پخش می شود و فضاهای خالی را پر می کند.

این گیاه پوششی مقاومت بالایی در برابر ضربه و پاخوری ندارد و ترجیحاً بهتر است آن را برای مناطق پرترددی که حجم رفت و آمد بالایی دارند، در نظر نگیرید.

شبدر سفید

شبدر سفید یکی دیگر از گیاهان پوششی می باشد که گیاهی چندساله است که نسبتاً به آب زیادی نیاز دارد. این گیاه پوششی را در فصل تابستان روزانه دو بار آبیاری کنید.

ارتفاع آن به 20 سانت هم می رسد و در نور کامل رشد خوبی دارد اما نیم سایه را نیز تحمل می کند. شبدر سفید تا دمای سه درجه زیر صفر مقاومت می کند و مناسب مناطق کوهستانی و سرد می باشد.

همچنین می توانید این گیاه را به صورت ترکیبی با چمن پرورش دهید. شبدر سفید در فصل بهار به رنگ سبز است و رنگ سبزش تا اواسط فصل زمستان پایدار می ماند.

 

گیاه پوششی شبدر سفید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *